Čo zobrazuje ultrazvukové vyšetrenie obličiek?
Ultrazvuk obličiek pomáha posúdiť veľkosť, tvar, umiestnenie a stav orgánov močovej vylučovacej sústavy.
Čo môže odhaliť ultrazvuk obličiek?
Ultrazvukové vyšetrenie obličiek zobrazuje:
- zväčšenie obličkových kalichov;
- postihnutie ciev;
- prítomnosť zápalových procesov (cystitída, pyelonefritída);
- obličkové kamene;
- vrodené abnormality obličiek.
Ultrazvuk môže poukázať na prítomnosť novotvarov v obličkách (cysty, nádory). Ultrazvuk močových a pohlavných orgánov taktiež umožňuje posúdiť zmeny v orgánoch v priebehu času. Urológovia využívajú ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra na monitorovanie účinnosti liečby.
Indikácie na ultrazvukové vyšetrenie obličiek
Máte otázky ohľadom práce oddelenia ultrasonografie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra je indikované pri podozrení na urologické ochorenie (pyelonefritída, cystitída, nefritída). Indikácie na ultrazvukové vyšetrenie obličiek zahŕňajú:
- bolesti brucha a dolnej časti chrbta;
- opuchnuté končatiny;
- časté močenie;
- prítomnosť krvi alebo piesku v moči;
- podozrenie na novotvar v obličkách;
- zadržiavanie moču;
- úrazy a poranenia obličiek;
- kŕče lokalizované v bedrovej oblasti.
Vyšetrenie močovej vylučovacej sústavy sa predpisuje aj pri bežných zdravotných kontrolách a na posúdenie funkčnosti orgánov po transplantácii alebo operácii. Ultrazvuk obličkových ciev je dôležitý v prípade cievnych abnormalít močových ciest. V prípade chronických urologických ochorení (nefritída, pyelonefritída) sa ultrazvukové vyšetrenie obličiek musí vykonávať aspoň raz ročne.
Príprava na ultrazvuk obličiek
Príprava na ultrazvukové vyšetrenie obličiek zahŕňa dodržiavanie diéty počas dvoch dní pred vyšetrením. Potraviny, ktoré sa nesmú konzumovať pred ultrazvukovým vyšetrením obličiek:
- pekárenské výrobky;
- strukoviny;
- čerstvé ovocie a zelenina;
- mliečne výrobky;
- sýtené nápoje.
Prítomnosť plynu v črevách môže skresliť výsledky a ultrazvukové nálezy budú nepresné. Ultrazvukové vyšetrenie obličiek sa vykonáva nalačno a šesť - osem hodín pred vyšetrením nesmiete nič jesť. Pred ultrazvukovým vyšetrením obličiek je potrebné močový mechúr naplniť. Jednu - dve hodiny pred vyšetrením by ste mali vypiť jeden a pol litra vody a nemočiť. Namiesto vody môžete piť aj nesýtené nápoje (ovocné šťavy, nesladený čaj).
Ako sa vykonáva ultrazvuk obličiek?
Ultrazvuk obličiek sa vykonáva v ľahu na pravom a ľavom boku. Ultrazvukové vyšetrenie obličiek prebieha v nasledujúcich krokoch:
- Na spodnú časť chrbta sa nanesie špeciálny gél, aby sa zlepšilo vedenie ultrazvukových vĺn.
- Pomocou snímača sa na obrazovke zobrazí obraz príslušného orgánu.
- Lekár interpretuje a poskytuje výsledky ultrazvukového vyšetrenia obličiek.
Vyšetrenie je bezbolestné a bezpečné a môže sa vykonávať aj u detí a tehotných žien. Diagnostika netrvá dlhšie ako 30 minút.
Normy a abnormality ultrazvuk obličiek
Ultrazvuk obličiek umožňuje posúdiť stav, štruktúru a tvar orgánu. Zobrazuje taktiež normálnu a abnormálnu veľkosť obličiek
Tabuľka veľkosti obličiek u dospelých | |
Parametre merania | Rozmery v mm |
dĺžka | 50-60 |
šírka | 100-120 |
hrúbka | 14-26 |
Ak obličky nemajú normálnu veľkosť, môže to znamenať prítomnosť zápalu alebo novotvaru močového systému. Príliš malé obličky môžu poukazovať na dystrofiu orgánu a poruchy jeho funkcie.
Čo zobrazuje ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra?
Ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra je indikované pri zápale močového mechúra, krvi v moči a podozrení na prítomnosť útvaru v močovom mechúre. Ultrazvuk močového mechúra zobrazuje:
- prítomnosť kameňov a cudzích telies;
- zápal sliznice močového mechúra;
- abnormality v štruktúre orgánu;
- nádory (polypy, rakovina);
- divertikuly (výbežky v stene močového mechúra);
- prítomnosť zvyškového moču.
Ultrazvuk močového mechúra u žien sa vykonáva transabdominálne (cez brušnú stenu) a transvaginálne (cez pošvu). U mužov sa vykonáva transabdominálne alebo transrektálne (zavedením snímača do konečníka).
Príprava na ultrazvuk močového mechúra
Príprava na ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra zahŕňa zdržanie sa konzumácie jedla, ktoré spôsobuje nadmernú plynatosť, niekoľko dní pred vyšetrením. Najmenej jednu hodinu pred vyšetrením je potrebné vypiť aspoň jeden liter nesýtenej vody, aby sa močový mechúr naplnil a zviditeľnili sa tak jeho steny. U žien sa transabdominálny a transvaginálny (gynekologický) ultrazvuk vykonáva s plným močovým mechúrom. U mužov sa transrektálny ultrazvuk vykonáva naplnením močového mechúra a vyprázdnením čriev.
Indikácie na ultrazvukové vyšetrenie nadobličiek
Ultrazvukové vyšetrenie obličiek a nadobličiek sa zvyčajne vykonáva súčasne na posúdenie celkového stavu močovej vylučovacej sústavy. Funkciu nadobličiek je potrebné skontrolovať v prípade náhlej zmeny telesnej hmotnosti. Medzi ďalšie indikácie na ultrazvukové vyšetrenie nadobličiek patrí:
- prudké zvýšenie krvného tlaku;
- strata energie;
- svalová slabosť;
- bolesť v dolnej časti chrbta;
- podozrenie na nádory nadobličiek;
- zvýšená frekvencia močenia.
Nadobličky u žien je potrebné kontrolovať v prípade porúch menštruácie a neplodnosti. Ultrazvuk kôry nadobličiek je indikovaný aj pri podozrení na hormonálne poruchy (opuch končatín, nadmerný rast alebo vypadávanie vlasov).
Príprava na ultrazvuk nadobličiek
Príprava na ultrazvukové vyšetrenie nadobličiek zahŕňa vyhýbanie sa konzumácii potravín, akými sú ražný chlieb, čerstvá zelenina, strukoviny a sýtené nápoje dva - tri dni pred vyšetrením. Ultrazvuk sa vykonáva na lačný žalúdok a posledné jedlo by malo byť skonzumované šesť - osem hodín pred vyšetrením. Pred ultrazvukovým vyšetrením nadobličiek je potrebné vypiť liter a pol neperlivej vody a nemočiť.