Okrem liečby močových kameňov liekmi urológovia odporúčajú dodržiavať diétu na zmiernenie príznakov a prevenciu opakovaného výskytu obličkových kameňov.
Čo spôsobuje obličkové kamene?
Hlavnou príčinou vzniku obličkových kameňov je metabolická porucha, pri ktorej sa do moču dostáva veľké množstvo látok tvoriacich kryštály (vápnik, kyselina močová, oxalát) a znižuje sa množstvo látok, ktoré zabraňujú spájaniu sa kryštálov. V počiatočnom štádiu urolitiázy sa v obličkách usadzujú mikrolity (obličkový piesok), ktoré sa hromadia a vytvárajú kamene. Medzi ďalšie príčiny vzniku obličkových kameňov patria:
- obezita;
- strava s vysokým obsahom bielkovín, glukózy a soli;
- endokrinné poruchy (hyperparatyreóza);
- zápalové ochorenie čriev (môže zvýšiť vstrebávanie vápnika);
- nedostatočný príjem tekutín, dehydratácia;
- užívanie niektorých liekov (diuretiká, antacidá na báze draslíka, antikonvulzíva, antidepresíva).
Obličkové kamene sa častejšie tvoria u ľudí vo veku od 20 do 50 rokov. Urolitiáza u detí je diagnostikovaná zriedkavo a zvyčajne je dôsledkom dedičnej predispozície alebo abnormality močových ciest.
Typy a príznaky obličkových kameňov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Typ obličkových kameňov záleží od ich zloženia. Rozlišujemme tieto typy obličkových kameňov:
- oxalátové obličkové kamene — najčastejší typ, ktorý sa skladá z vápnika. Kamene svojimi drsnými hranami poškodzujú sliznicu močovodov, čo je sprevádzané silnou bolesťou a krvou v moči;
- fosfátové obličkové kamene — vznikajú z vápenatých solí kyseliny fosforečnej v dôsledku chronických infekcií obličiek;
- urátové obličkové kamene — vznikajú zo solí kyseliny močovej, sodíka a draslíka. Vzhľadom na nedostatok vápnika v zložení kameňov nie sú viditeľné na röntgenových snímkach, preto sa na ich diagnostiku vykonáva ultrazvuk obličiek;
- struvitové obličkové kamene — sú spôsobené nahromadením amoniaku v moči v dôsledku infekcií močových ciest.
Ďalším typom obličkových kameňov sú cystínové kamene. Vznikajú v dôsledku vysokej koncentrácie špecifickej aminokyseliny (cysteínu) vylučovanej močom. Zvláštnosťou cystínových kameňov je, že najčastejšie vznikajú v mladom veku pod vplyvom dedičného faktora a samé sa z tela nevyplavia, preto sa na ich odstránenie používa chirurgická metóda.
Urolitiáza je zvyčajne bezpríznaková, až kým sa kameň nepohne v obličke alebo neprejde do jedného z močovodov (trubice spájajúcej obličky s močovým mechúrom), čo sprevádzajú bolestivé kŕče v močovode. Bolesť pri močových kameňoch je návalová a môže vystreľovať do boku, do chrbta, pod rebrá, do podbruška a do slabín. Ďalšie príznaky urolitiázy sú:
- bolesť a pálenie počas močenia;
- zakalený moč so štipľavým, nepríjemným zápachom;
- krv v moči;
- časté nutkanie na močenie.
V prípade infekcií môžu obličkové kamene sprevádzať príznaky celkovej intoxikácie (horúčka, zimnica, nevoľnosť a zvracanie). Príznakom piesku v obličkách môže byť nepríjemný pocit pri močení spôsobený mikrolitmi, ktoré sa vyplavujú z organizmu v moči. Pri prvých príznakoch močových kameňov treba vyhľadať urológa, pretože iba lekár môže diagnostikovať a predpísať liečbu močových kameňov.
Štádiá urolitiázy
Vyplavovanie močových kameňov z obličiek prebieha v štyroch fázach v priebehu niekoľkých týždňov. Rozlišujeme tieto štádiá urolitiázy:
- Prvé štádium je asymptomatické, ale už s prítomnosťou obličkových kameňov. Pri vstupe kameňa z obličky do močovodu sa môžu objaviť kŕče v dolnej časti brucha a v dolnej časti chrbta.
- V druhej fáze močový kameň prechádza močovodom do močového mechúra, čo môže spôsobiť silnú bolesť.
- V treťom štádiu sa močový kameň dostane do močového mechúra, čo vedie k silnej bolesti sprevádzanej tlakom v močovom mechúre a častým nutkaním na močenie.
- V poslednom štádiu sa močový kameň dostane do močovej trubice a pod veľkým tlakom je vyplavený z tela von spolu s močom. Prechod kameňa močovou trubicou je často sprevádzaný pálením a pichaním pri močení.
Veľké kamene (s priemerom od 6 do 7 mm) nie sú vždy vyplavené z organizmu cez močové cesty. Kamene môžu uviaznuť v močovode alebo v močovej trubici a zablokovať tak odtok moču, čo vedie ku komplikáciám (zápal obličiek a močového mechúra, zlyhanie obličiek).
Čo je vhodné konzumovať pri obličkových kameňoch?
Dodržiavanie diéty pri nefrolitiáze môže pomôcť zmierniť príznaky a zabrániť tvorbe nových obličkových kameňov. Diéta pri obličkových kameňoch zahŕňa:
- nízkotučné alebo odtučnené mliečne výrobky;
- strukoviny;
- čerstvú zeleninu;
- ovocie s vysokým obsahom kyseliny citrónovej (pomaranče, citróny, grapefruity);
- mastné ryby (losos, pstruh);
- celozrnné obilniny;
- ražný chlieb.
Mliečne výrobky (jogurt, tvaroh, kefír) pri močových kameňoch sú zdrojom vápnika, ktorý pomáha znižovať hladinu oxalátov v tele. Vápnik je lepšie získavať z potravy, pretože potravinové doplnky môžu vyvolať tvorbu obličkových kameňov.
Aby ste predišli vzniku obličkových kameňov odporúča sa piť každý deň (1,7-3 litre) čistenej neperlivej vody. Voda pomáha riediť chemické látky, z ktorých sa tvoria kamene a znižuje koncentráciu solí v moči.
Strava pri urolitiáze by mala pozostávať z malých porcií. Jedlo sa odporúča konzumovať 5-6krát denne v pravidelných intervaloch. Diétu pri piesku v obličkách predpisuje urológ alebo dietológ.
Čo nie je vhodné konzumovať pri obličkových kameňoch?
Pri močových kameňoch nie je vhodné konzumovať potraviny s vysokým obsahom sodíka. Zakázané potraviny pri obličkových kameňoch sú:
- rýchle občerstvenie (fast food);
- pekárske výrobky, sladké pečivo;
- údené a slané potraviny;
- klobásové výrobky;
- nakladané a konzervované potraviny;
- polotovary;
- kečup, omáčky;
- sýtené nápoje.
Odporúča sa obmedziť aj množstvo živočíšnych bielkovín v strave (hovädzie, bravčové mäso). Pri obličkových kameňoch je vhodné znížiť príjem vlašských orechov, arašidov, pohánkovej a pšeničnej kaše, špenátu kvôli vysokému obsahu oxalátov.
Diéta pri obličkových kameňoch: recepty
Aj napriek tomu, že z jedálnička je potrebné vylúčiť niektoré potraviny, môže byť diéta pri močových kameňoch chutná a pestrá. Zostavili sme pre vás týždenný jedálniček s receptami, ktoré sú vhodné pri močových kameňoch: