Hydrokéla sa môže vyvinúť u detí, u dospievajúcich ako aj u dospelých mužov a môže byť získaná alebo vrodená.
Hydrokéla semenníkov u mužov
Semenníky mužov sú pokryté siedmimi membránami. Vnútorný (vaginálny) obal sa skladá z dvoch plátov a zvyčajne produkuje malé množstvo tekutiny, ktorá sa udržiava medzi týmito plátmi. Odtok seróznej tekutiny zabezpečujú krvné a lymfatické cievy. Keď produkcia tkanivovej tekutiny prevyšuje jej odtok, vzniká hydrokéla semenníkov. Ďalšou príčinou vzniku hydrokély je preniknutie seróznej tekutiny z brucha do mieška.
Pri hydrokéle sa tekutina hromadí v miešku medzi semenníkmi, pozdĺž spermatického povrazca a okolo semenníkov. V závislosti od prítomnosti patologického kanála medzi mieškom a brušnou dutinou sa rozlišuje komunikujúca (dutina miešku je spojená s brušnou dutinou) a nekomunikujúca (miešková dutina je oddelená od brušnej dutiny) hydrokéla semenníkov.
Hydrokélu spôsobujú aj ochorenia, ktoré zhoršujú prietok krvi a lymfy v miešku.
Príčiny hydrokély
Príčiny vzniku hydrokély sú:
- varikokéla (kŕčové žily semenníkov);
- trauma semenníkov;
- novotvary mieška a panvových orgánov;
- zápalové ochorenia orgánov mieška (orchitída — zápal semenníka, epididymitída — zápal semenného povrazca);
- infekcie močových ciest.
Hydrokéla semenníkov môže byť jednostranná alebo obojstranná, akútna alebo chronická. Akútna hydrokéla vzniká náhle na pozadí zápalových a infekčných ochorení mieška a nazýva sa reaktívna hydrokéla.
Pri chronickej hydrokéle sa tekutina hromadí postupne, a preto je stav v počiatočných štádiách bezpríznakový. Prvým príznakom hydrokély môže byť bezbolestný opuch semenníka. Príznaky hydrokély semenníka sú:
- zväčšenie mieška;
- diskomfort v semeníkoch;
- pocit napätia v miešku;
- bolesť v slabinách pri chôdzi, počas pohlavného styku a v pokoji;
- erektilná dysfunkcia.
Chronická hydrokéla môže spôsobiť ťažkosti s močením a mužskú neplodnosť. Na včasné odhalenie hydrokély a prevenciu jej komplikácií je potrebné absolvovať každoročné preventívne prehliadky u urológa.
Hydrokéla semenníkov u novorodencov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hydrokéla semenníkov môže vzniknúť vnútromaternicovo a vrodene. Hydrokéla semenníkov plodu môže byť spôsobená vnútromaternicovou infekciou alebo vývojovou abnormalitou.
U novorodencov sa zvyčajne vyskytuje komunikačná hydrokéla a je spojená so slabinovou prietržou, pričom sa serózna tekutina dostáva do skrotálnej dutiny z brušnej dutiny. Väčšina prípadov hydrokély v semenníkoch novorodencov je fyziologická a súvisí s nedostatočným vývojom inguinálneho kanála. Fyziologická hydrokéla semenníka vo väčšine prípadov ustúpi sama v priebehu niekoľkých mesiacov, keď sa svaly trupu posilnia a inguinálny kanál sa uzavrie.
Hydrokéla semenníka u dieťaťa sa prejavuje zväčšeným mieškom a zriedkavo spôsobuje nepokoj alebo nepríjemné pocity. Ak má dieťa zväčšený miešok je potrebné navštíviť detského urológa.
Chirurgický zákrok pri hydrokéle
Ak máte podozrenie na hydrokélu je potrebné sa objednať na vyšetrenie k urológovi. Po vyšetrení môže urológ predpísať ultrazvukové vyšetrenie semenníkov (ultrazvuk mieška) na potvrdenie diagnózy a určenie presného množstva a umiestnenia tekutiny v miešku.
Chirurgický zákrok je hlavnou metódou liečby hydrokély (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Operácia hydrokély sa vykonáva minimálne invazívne prostredníctvom malých rezov alebo vpichov do mieška. Rozlišujeme tieto typy operácií hydrokély:
- Winkelmannova operácia (odstránenie malej až stredne veľkej hydrokély so zachovaním semenníkových blán);
- Bergmanova operácia (odstránenie stredne veľkej a veľkej hydrokély s excíziou semenníkových blán);
- punkcia hydrokély semenníka (odstránenie tekutiny pomocou injekčnej striekačky).
Minimálne invazívne operácie hydrokély sa vykonávajú ambulantne (bez hospitalizácie) v lokálnej anestéze. Punkcia hydrokély sa môže kombinovať so sklerotizáciou, pri ktorej sa do dutiny mieška vstrekne lepidlo, ktoré podporuje priľnutie stien dutiny a zabraňuje opätovnému vzniku hydrokély po operácii.
Liečba hydrokély semenníkov bez operácie
Medikamentózna liečba hydrokély je neúčinná a je spojená s vysokým rizikom sekundárneho nahromadenia tekutiny v miešku. Liečba hydrokély bez chirurgického zákroku sa indikuje len v prípadoch, keď chirurgický zákrok nie je v danom momente možný (napríklad v prípade závažného kardiovaskulárneho ochorenia alebo infekčných procesov v tele).
Hydrokéla semenníka u novorodencov si zvyčajne nevyžaduje urgentnú chirurgickú liečbu. V prípade vrodenej hydrokély môže urológ odporučiť jej sledovanie počas 12 mesiacov. Ak sa hydrokéla do jedného roka nezmení alebo zväčší, detský urológ môže predpísať chirurgickú liečbu.
Rekonvalescencia po operácii hydrokély
Po operácii hydrokély je potrebné zostať niekoľko hodín na pozorovaní u urológa v zdravotníckom zariadení. V prvých dňoch po operácii hydrokély môže byť semenník tvrdý v dôsledku pooperačného opuchu. Na zmiernenie tohto problému môže lekár predpísať studený obklad na oblasť mieška a podporný obväz na zmiernenie napätia na semennom povrazci.
Po operácii hydrokély sa môže vyskytnúť zvýšená teplota v prípade infekcie operačnej rany. Lekár môže pacientovi predpísať antimikrobiálne lieky na prevenciu komplikácií spôsobených baktériami.
Úplná rekonvalescencia po operácii hydrokély trvá dva mesiace. Počas tohto obdobia je potrebné sa zdržať sexuálnej aktivity, športovania a posilňovania.