Vyliečiť svrbenie pokožky hlavy môže pomôcť trichológ po stanovení diagnózy a predpísaní liekov.
Prečo svrbí pokožka hlavy?
Mastnú pokožku hlavy, svrbenie a vypadávanie vlasov môže spôsobovať seboroická dermatitída.
Príčiny svrbenia pokožky hlavy
Medzi ďalšie príčiny svrbenia pokožky hlavy patrí:
- psoriáza pokožky hlavy;
- alergická reakcia alebo žihľavka;
- pedikulóza (vši);
- kontaktná alebo atopická dermatitída;
- dermatofytóza alebo pásový opar;
- svrab;
- nesprávna starostlivosť o vlasy (napr. zriedkavé umývanie, časté používanie kulmy);
- rakovina kože.
Svrbenie vlasovej pokožky môže vzniknúť pri príliš mastnej alebo suchej pokožke. Svrbenie pokožky hlavy vzniká aj pri poškodení, ochorení alebo abnormalitách v jej štruktúre. Svrbenie pokožky hlavy bez prítomnosti lupín môže byť príznakom cukrovky 1. alebo 2. typu alebo dôsledkom vypadávania vlasov (alopécia).
Svrbenie pokožky hlavy v dôsledku seborey
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Seborea (seboroická dermatitída) je ochorenie pokožky hlavy spôsobené nadmernou činnosťou mazových žliaz. Za normálnych okolností mazové žľazy produkujú mierne množstvo kožného mazu (sebum), ktoré rovnomerne pokrýva pokožku a vlasy ako tenký film a vytvára ochrannú lipidovú bariéru.
Zvýšenú tvorbu mazu môžu spôsobiť metabolické poruchy, znížená imunita, hormonálna nerovnováha alebo ochorenia nervového systému (Parkinsonova choroba). Zvýšená produkcia kožného mazu spôsobuje nadmerné rozmnoženie patogénnych húb rodu Malassezia, ktoré sa živia kožným mazom a produkujú mastné kyseliny, ktoré dráždia vonkajšiu vrstvu dermy. Možné príznaky seborey zahŕňajú:
- svrbenie a pálenie pokožky hlavy (pri seboroickej dermatitíde zvyčajne svrbí zadná časť hlavy a krku);
- zápal a začervenanie kože;
- suché alebo mastné lupiny;
- slabé alebo rednúce vlasy;
- čiastočné vypadávanie vlasov (alopécia).
Ak sa seboroická dermatitída nelieči, šíri sa na odhalené miesta kože a spôsobuje vredy a pľuzgiere naplnené tekutinou. Liečba seborey zahŕňa používanie antimykotík a kortikosteroidov (na potlačenie zápalu).
Lupiny a svrbenie pokožky hlavy
Zdravá pokožka hlavy sa odlupuje iba mierne, preto sa na nej nevyskytujú šupinky. Pri seborei však zvýšená tvorba kožného mazu spôsobuje zahustenie a nesúrodosť povrchu pokožky, čo vedie ku vzniku bielych alebo žltých lupín. Rozlišujeme tieto typy lupín:
- suché lupiny. Nadmerná funkcia mazových žliaz vedie k ich upchávaniu a kožný maz nepokrýva pokožku hlavy, čo spôsobuje jej vysušenie, stenčenie a šupinatenie. Vzniká veľké množstvo jemných bielych lupín pripomínajúcich prach;
- mastné lupiny. Vlasy a pokožka hlavy sú rýchlo pokryté sekrétmi, čo vedie k vzniku veľkých, žltkastých lupín. Pri mastných lupinách sa na hlave môžu vytvoriť vyčnievajúce krusty, z ktorých sa po stlačení uvoľní maz.
Na liečbu lupín môže lekár predpísať antiseptiká, protiplesňové masti a kortikosteroidy. V závislosti od typu lupín lekár vyberie špeciálny šampón a prípravky na starostlivosť o vlasy.
Pásový opar na pokožke hlavy
Pásový opar je sekundárna infekcia spôsobená herpes vírusom. Vírus po preniknutí do tela spôsobuje ovčie kiahne, následne sa stáva latentným (skrytým) a nakoniec môže spôsobiť pásový opar. Medzi faktory vyvolávajúce pásový opar patrí podchladenie, nedostatok vitamínov a znížená imunita (v dôsledku HIV, chemoterapie a rádioterapie).
Pásový opar je charakterizovaný vznikom veľkého množstva ružových alebo červenkastých pľuzgierov naplnených čírym alebo krvavým obsahom. Medzi ďalšie príznaky pásového oparu na pokožke hlavy patrí:
- bodavá alebo vystreľujúca bolesť v oblasti postihnutej kože;
- zvýšená citlivosť na svetlo;
- horúčka, zimnica a bolesť hlavy;
- neustála únava;
- zväčšené lymfatické uzliny;
- pocit mravčenia a pálenia pokožky.
Pásový opar môže spôsobiť svrbenie na zadnej časti hlavy, v čelovej oblasti, na spánkoch a za ušami. Neliečený alebo neskoro liečený pásový opar môže viesť k neuralgii (dlhotrvajúcej bolesti), k zápalu mozgových blán (encefalitíde), k ochrnutiu tváre a k zhoršeniu sluchu a zraku.
Na liečbu pásového oparu predpisuje trichológ antivírusové a antikonvulzívne lieky, lieky proti bolesti, antidepresíva a kortikosteroidy. Ak pokožka hlavy svrbí a páli, môže lekár odporučiť chladivé obklady alebo obklady s koloidnou ovsenou kašou.
Psoriáza na hlave
Psoriáza na hlave je autoimunitné zápalové ochorenie charakterizované premnožením kožných buniek a tvorbou psoriatických plakov. Nadmerná tvorba kožných buniek vyvoláva imunologickú reakciu: lymfocyty útočia na plaky a spôsobujú zápal a podráždenie postihnutej kože, čo vedie k zmenám štruktúry epidermy a k svrbeniu.
Ku vzniku psoriázy môžu viesť genetické predispozície, poranenia pokožky, stres, hormonálne zmeny, poruchy imunity (napr. vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti). Medzi príznaky psoriázy pokožky hlavy patria:
- ružové alebo červené škvrny s bielymi šupinami na svetlej pokožke, fialová vyrážka so sivými šupinami na tmavej pokožke;
- vyrážky na pokožke hlavy pozdĺž línie vlasov, na čele, na zadnej strane krku a okolo uší;
- svrbenie, pálenie a šupinatenie kože;
- zvýšená suchosť kože;
- krvácajúce trhliny na koži;
- bolesť a citlivosť v postihnutých oblastiach.
Plaky pri dotyku praskajú a traumatizujú sa, čo spôsobuje riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie. Odlupovanie plakov môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov (kým sa koža nezahojí).
Na liečbu psoriázy pokožky hlavy zvolí trichológ medikamentóznu liečbu. Možnosti liečby psoriázy zahŕňajú:
- kortikosteroidy (minimalizujú zápal);
- uhoľný decht (spomaľuje rast buniek a znižuje odlupovanie);
- prípravky s obsahom kyseliny salicylovej (zmäkčujú šupiny a uľahčujú ich odstránenie);
- antihistaminiká (pomáhajú pri silnom svrbení pokožky hlavy);
- antimikrobiálne a antibakteriálne látky (pomáhajú v boji proti kvasinkovým alebo bakteriálnym infekciám).
Lekár taktiež odporučí umývať si vlasy v teplej vode a následne použiť kondicionér na zvlhčenie pokožky. Dôležité je vlasy česať jemne, aby sa predišlo poškodeniu plakov.
Vši a svrbenie pokožky hlavy
Pedikulóza je parazitárne ochorenie spôsobené vajíčkami (hnidami) vší alebo dospelými jedincami na pokožke hlavy. Príznaky prítomnosti vší sú:
- intenzívne svrbenie pokožky hlavy;
- vlasy sa lepia na seba;
- pocit šteklenia (spôsobený pohybom vší po vlasoch a po pokožke);
- vznik rán na hlave, krku a ramenách;
- prítomnosť vší na pokožke hlavy (čierny hmyz veľkosti sezamových semienok).
Vo vlasoch sa taktiež môžu vyskytovať aj vajíčka vší, ktoré sú malé, priehľadné alebo svetlé. Po rozdrvení hnidy je počuť puknutie, pomocou ktorého je možné rozlíšiť vajíčka vší od lupín.
Svrbenie pokožky hlavy u detí po príchode zo školy, škôlky alebo letného tábora môže poukazovať na pedikulózu a vyžaduje si konzultáciu s trichológom. Na liečbu vší lekár zvolí šampóny alebo vodičky s obsahom permetrínu alebo ivermektínu.
Trvanie a intenzitu liečby určí lekár v závislosti od závažnosti výskytu vší a veku pacienta. Nesprávna aplikácia prípravkov proti všiam môže spôsobiť nežiaduce reakcie, ako napríklad podráždenie a začervenanie očí, suchosť a olupovanie pokožky a pálenie v mieste aplikácie.
Alergie na pokožke hlavy
Svrbenie pokožky hlavy môže byť spôsobené alergiou na niektoré zložky šampónu alebo iných výrobkov na starostlivosť o vlasy. Alergická reakcia môže vzniknúť pri používaní novej alebo často používanej kozmetiky (v dôsledku nahromadenia toxínov, zníženej imunitnej obranyschopnosti alebo hormonálnej nerovnováhy).
Ak sa vyskytne svrbenie v zadnej časti hlavy počas umývania vlasov alebo po ňom alebo po ich farbení a použití ošetrujúcich prípravkov (masky, balzamy, kondicionéry) je potrebná konzultácia s trichológom. Lekár identifikuje zložku spôsobujúcu alergiu a odporučí iný výrobok na starostlivosť o vlasy.
Ako rýchlo zmierniť svrbenie pokožky hlavy?
Svrbenie pokožky hlavy je možné rýchlo zmierniť pomocou liekov predpísaných trichológom (kortikosteroidy, antihistaminiká) a špeciálnych prostriedkov (šampóny, masti a gély). Dôležité je aj pravidelné zvlhčovanie pokožky hlavy, aby sa zabránilo jej vysúšaniu.
Ľudové prostriedky pri liečbe svrbenia pokožky hlavy
Používanie bylinných odvarov a domácich masiek je možné iba po konzultácii s trichológom. Ľudové prostriedky pri liečbe svrbení pokožky hlavy sú:
- arašidový alebo olivový olej (na zmäkčenie pokožky a odstránenie lupín pri seborei);
- gél z aloe vera (na pomoc pri vredoch a ranách po škrabaní, na zvlhčenie pokožky hlavy)
- sóda bikarbóna (odstraňuje odumreté kožné bunky, potláča svrbenie a podráždenie pri psoriáze).
Na liečbu svrbenia pokožky hlavy sa neodporúča používať jablčný ocot, pretože je vysoké riziko vzniku podráždenia a poškodenia pokožky. Používanie ľudových prostriedkov bez konzultácie s lekárom môže viesť k popáleninám, k vyrážkam, k zvýšenému svrbeniu a k progresii ochorenia.