6 príčin svrbenia pokožky hlavy

6 príčin svrbenia pokožky hlavy
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 37377
Svrbenie pokožky hlavy je príznakom mnohých kožných ochorení a je tiež jedným z príznakov patologických procesov v tele. Iba po absolvovaní dermatologického vyšetrenia je možne zistiť príčinu podráždenia a odstrániť ju.

Svrbenie pokožky hlavy poznajú mnohí. Býva často spôsobené napríklad použitím nevhodného šampónu alebo kondicionéra. Avšak, keď sa pálenie stáva pravidelným, svrbenie po hygienických procedúrach nemizne, máte dôvod objednať sa na konzultáciu k dermatológovi.

Seborea pokožky hlavy

Jedným z dôvodov, ktorý môže spôsobovať svrbenie a pálenie pokožky hlavy, je seborea alebo seboroická dermatitída. Toto ochorenie je spojené s nadmernou aktivitou mazových žliaz. V normálnom stave žľazy produkujú mierne množstvo mazu, ktorý sa ako tenký film rozprestiera na povrchu pokožky a vlasov, čím vytvára ochrannú lipidovú bariéru. Avšak kvôli hormonálnym či metabolickým poruchám, v dôsledku zníženej imunity alebo iných vonkajších a vnútorných príčin, začínajú mazové žľazy vytvárať nadmerné množstvo mazu/výlučkov.

Zároveň s vyššie spomenutými príčinami sa aktivujú kolónie relatívne-patogénnej huby Malassezia, ktoré maz absorbujú a produkujú mastné kyseliny, ktoré dráždia vrchnú vrstvu kože.

Ako výsledok u pacienta sa objavujú symptómy:

 • svrbenie a pálenie pokožky hlavy,
 • zápal a sčervenanie kože,
 • suché alebo „mastné“ lupiny,
 • oslabenie vlasov,
 • čiastočná strata vlasov (alopécia).

V prípade závažných lézií sa seboroická dermatitída šíri na otvorené častí kože, pričom sa na nej objavujú vredy, pľuzgiere naplnené plazmou. Dobrou správou je, že pri včasnom vyšetrení dermatológom seborea sa dá dobré liečiť.

Lupiny vo vlasoch

Svrbenie pokožky hlavy je často sprevádzané objavením lupín. Mnoho ľudí mylne verí, že lupiny sú iba kozmetickým defektom. V skutočnosti je to jeden z príznakov seboroickej dermatitídy.

U zdravého človeka sa koža priveľmi nešúpe, a preto sa „vločky“ zvyčajne nevyskytujú. Pri dermatitíde sa však povrchová štruktúra kože mení. Stáva sa tuhou a sypkou.

Súčasne so zmenou aktivity mazových žliaz vzniká veľký počet bielych alebo žltých lupín.

Typ lupín závisí od typu seborei. Dermatológovia rozlišujú dva hlavné typy:

 1. Suchá. Nadmerná aktivita mazových žliaz vedie k ich upchatiu, výlučok sa nerozprestiera na povrchu kože, koža sa stáva suchou a tenkou. Vzniká veľké množstvo malých belavých lupín, ktoré pripomínajú prach.
 2. Mastná. Vlasy a pokožka sa rýchlo pokrývajú výlučkom mazových žliaz a vyzerajú nedbanlivo. Lupiny sú veľké, žltkasté.

Nakoľko sú lupiny prejavom seboroickej dermatitídy, vyžadujú komplexný prístup k liečbe. Nestačí si kúpiť špeciálny šampón. Pre úplné zotavenie je potrebný komplexný prístup, ktorý môže odporučiť iba dermatológ.

Najčastejšie liečba zahŕňa použitie antimykotických a upokojujúcich mastí, antiseptiká. Ak je seborea spôsobená hormonálnymi alebo metabolickými poruchami, je dôležité odstrániť príčinu choroby.

Pásový opar

Náhle svrbenie môže tiež naznačovať ochorenie nazývané pásový opar. Je to sekundárna infekcia spôsobená vírusom herpesu. Pri prvom kontakte u pacienta zväčša spôsobí ochorenie zvané ovčie kiahne. Po zotavení vírus prejde do latentného stavu, ale môže sa následne aktivovať a spôsobiť pásový opar.

Chorobu môžu spôsobiť rôzne vonkajšie faktory:

 • celkové prechladnutie,
 • avitaminóza,
 • nedávne zranenia a operácie,
 • zníženie imunity v dôsledku HIV, chemoterapie a rádioterapie.

Pre pásový opar je charakteristický výskyt veľkého počtu ružových alebo červenastých vezikúl naplnených priehľadným alebo krvným obsahom (v závislosti od typu choroby). Pred vyrážkou je koža zapálená a svrbí.

Lokalizácia symptómov závisí od postihnutého nervu, ale u väčšiny pacientov sa vyrážka vyskytuje na trupe. Pri niektorých formách pásového oparu sa však objavujú bublinky na tvári a pokožke hlavy.

Tento druh pásového oparu nie je nákazlivý, ale vyžaduje si špecifickú liečbu: nakoľko choroba je spôsobená vírusovým činiteľom, nestačí používať masti a lokálne spreje. Vyžaduje úplnú antivírusovú terapiu, ktorá posilňuje imunitný systém. Ak zanedbáte ochorenie, existuje vysoké riziko toho, že infekcia prejde do vyrážky a objavia sa vredy a jazvy.

Psoriáza na hlave

Svrbenie vlasovej časti hlavy môže tiež naznačovať psoriázu. Je to zápalové ochorenie, pri ktorom sa produkuje nadbytok kožných buniek. Tvoria takzvané „psoriatické plaky“, ktoré pacienti mylne považujú za vyrážku.

Rast kože vyvoláva primeranú imunologickú reakciu: lymfocyty „napadajú“ plaky a tým spôsobujú zápal a podráždenie zasiahnutej pokožky. Tento proces mení štruktúru epidermy a vedie k silnému svrbeniu. V prípade, ak sa dotknete plakov, praskajú a spôsobujú traumu a pacient môže dostať sekundárnu bakteriálnu infekciu.

Psoriáza môže byť lokalizovaná iba na hlave, ale pri absencii správnej liečby sa plaky objavujú aj na iných častiach tela. Toto ochorenie sa nedá úplne vyliečiť, ale jeho príznaky sa dajú zmierniť. Preto je potrebné zavčasu sa obrátiť na dermatológa, ktorý predpíše zodpovedajúcu terapiu.

Liečba psoriázy na hlave závisí od stavu pacienta, závažnosti symptómov a príčin ochorenia. Zvyčajne terapia zahŕňa:

 • hormonálne lieky zamerané na odstránenie zápalu a svrbenia. Predpisujú sa hlavne pacientom s výraznými symptómami ako napríklad silné pálenie;
 • nehormonálne protizápalové masti. Dobré zmierňujú svrbenie v počiatočných štádiách choroby;
 • prostriedky, ktoré regulujú metabolické procesy v tele. Potláčajú aktivitu imunitného systému, čo znižuje zápal.

Zároveň, dermatológ predpíše fyzioterapeutické procedúry a pomôže vybrať správnu kozmetiku.

Vši

V niektorých prípadoch môže byť silné svrbenie pokožky hlavy spôsobené pedikulózou  – parazitickým ochorením, ktoré spôsobujú vši. Žijú na vlasovej časti hlavy, živia sa krvou a prilepujú svoje vajíčka na vlasy.

Niekedy sa pedikulóza považovala za chorobu sociálne znevýhodnených častí populácie. Ale nakaziť sa pedikulózou môžete kdekoľvek, vrátane bazénov, sáun, športových centier. Najčastejšie sa choroba šíri v kolektívoch: napríklad v základných a materských školách.

Kvôli vysokej infekčnosti a rýchlemu šíreniu vší, výskyt u jedného dieťaťa si vyžaduje prevenciu v celej skupine, ako aj u rodinných príslušníkov všetkých jej členov.

Hlavné príznaky pedikulózy:

 • silné svrbenie pokožky hlavy – je možne rozlíšiť jednotlivé uhryznutia;
 • zlepené vlasy – vyskytujú sa pre vajíčka, ktoré sú k nim pripojené.

V dôsledku neustáleho svrbenia pacient zle spí, rozvíja sa nespavosť, podráždenosť. Samotný hmyz a jeho vajíčka je ľahko vidieť na vlasovej časti hlavy.

Liečba pedikulózy:

 • použitie špeciálneho šampónu a hrebeňa na vyčesanie hmyzu,
 • čistenie či dezinfekcia odevu a posteľnej bielizne,
 • dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny v celej rodine.

Alergia

Jednou z najbežnejších príčin svrbenia pokožky hlavy je alergia na zložky šampónu alebo inej kozmetiky. Je pozoruhodné, že alergie sa môžu vyvinúť aj na kozmetiku, ktorú ste používali roky bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Výskyt alergií je spojený s kumulatívnym účinkom niektorých toxínov, ako aj s vnútornými príčinami ako zníženie imunitnej obrany alebo zmena hormonálneho pozadia. Ak vás koža svrbí, odporúčame vám obrátiť sa na skúseného dermatológa.

Lekár diagnostikuje príčinu svrbenia a násadí účinnú liečbu. V niektorých prípadoch nestačí odporúčanie dermatológa – preto pacienta odporučí na vyšetrenie k iným špecializovaným lekárom – endokrinológom, gastroenterológom, dietológom, neurológom...

Pri podozrení na alergické svrbenie, mali by ste sa obrátiť na alergológa. Ak je príčinou podráždenia nerv (ako v prípade pásového oparu), pri liečbe môže pomôcť neurológ. Avšak dôležité je najprv si dohodnúť konzultáciu u dermatológa.

Hodnotenie článku:
4.5 s 5 na základe 2 hodnotenia
6 príčin svrbenia pokožky hlavy
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.