Liečba seborey a seboroickej dermatitídy v Bratislave

Seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje na tých častiach tela, kde sa nachádza veľa mazových žliaz. Seboroická dermatitída sa vyskytuje v dôsledku rozvoja seborey, kožného ochorenia, ktoré sa charakterizuje poruchou fungovania mazových žliaz a zmenou zloženia kožného tuku. Zbaviť sa seborey a seboroickej dermatitídy v Bratislave môžete v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava.

Príčiny a príznaky seborey

Seboreu môže vyvolať hypersekrécia mazových žliaz alebo patologické zmeny ich fungovania. Nesprávna starostlivosť o vlasy môže vyvolať rozvoj seborey na hlave. Okrem toho je seborea dedičným ochorením.

Medzi príčiny vzniku seborey patria aj:

  • ochorenia nervového systému (obrna lebečného nervu, Parkinsonova choroba);
  • dlhotrvajúca emocionálna a fyzická záťaž;
  • hormonálne zmeny (puberta, tehotenstvo, menopauza);
  • kardiovaskulárne ochorenia (infarkt myokardu, ischemická choroba srdca);
  • oslabená imunita;
  • nadmerné pitie alkoholu.

Počiatočné štádium seborey je charakterizované výskytom lupín. Príznakmi seborey sú aj olupovanie kože, zápal a svrbenie kože. V závislosti od druhu ochorenia môže byť pokožka príliš mastná alebo suchá.

V pokročilom štádiu ochorenia a pri neskorom začiatku liečby seborey vlasy vypadávajú. Vypadávanie vlasov je spojené s aktiváciou fungovania mazových žliaz, v dôsledku čoho sa objavujú mazové zátky, ktoré bránia normálnej výžive vlasových folikulov.

Druhy a komplikácie seborey

Podľa miesta lokalizácie sa rozlišuje seborea pokožky hlavy, seborea na koži, na tvári, za ušami, medzi lopatkami, v oblasti dekoltu a na mihalniciach. Podľa príznakov sa rozlišuje mastná, suchá a zmiešaná seborea.

Pri mastnej seborei vedie hyperfunkcia mazových žliaz k hojnej tvorbe veľkých lupín. Mastná seborea je charakterizovaná rednutím a nadmerným mastením vlasov.

Suchá seborea sa prejavuje výrazným svrbením, lámavými vlasmi a suchou pokožkou. Pri zmiešanej seborei sa na rôznych častiach kože môžu objaviť príznaky, ktoré sú charakteristické pre oba druhy ochorenia. Iba trichológ môže určiť druh seborey hlavy a odlíšiť ju od psoriázy pokožky hlavy. Vyliečiť seboreu doma nie je možné. Samoliečba môže viesť k rozvoju komplikácií, ako je pyoderma (hnisavé kožné lézie), erytrodermia (zápalové lézie kože) a plešatosť.

Liečba a prevencia seborey v Bratislave

Ak chcete diagnostikovať seboreu máte sa objednať na trichologické vyšetrenie. Lekár vás vyšetrí, urobí anamnézu a, v prípade potreby, predpíše ďalšie analýzy.

K vyšetreniam na určenie seborey patria:

  • biochemický krvný test;
  • všeobecný rozbor moču;
  • trichoskopia (digitalná diagnostika pokožky hlavy).

Po diagnostike trichológ predpíše individuálny postup liečby seborey na pokožke hlavy, ktorý môže zahŕňať použitie liekov lokálneho a systémového účinku. Na vonkajšie použitie sa spravidla používajú antimykotiká, protizápalové a exfoliačné prostriedky a ako systémová terapia - multivitamínové komplexy, antihistaminiká a lieky, ktoré zlepšujú mikroflóru čriev. Použitie ľudových prostriedkov pri liečbe seborey je povolené len na odporúčanie lekára ako súčasť komplexnej terapie.

Okrem toho, trichológ dáva odporúčania na starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy so seboreou. Preto je potrebné liečiť mastnú seboreu pomocou kozmetických prípravkov na mastnú pokožku hlavy a suchú seboreu je potrebné liečiť kozmetikou na nadmerne suché vlasy.

Pre prevenciu seborey máte sa správne starať o vlasy a pokožku hlavy, viesť zdravý životný štýl, vyhýbať sa fyzickej únave a stresu. Okrem toho, pre prevenciu seborey a iným ochoreniam vlasov, je potrebné každoročne absolvovať preventívne vyšetrenia u trichológa.

Pre objednanie na trichologické vyšetrenie a na liečbu seborey a seboroickej dermatitídy v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava volajte na číslo, uvedené na webovej stránke alebo vyplňte formulár pre objednanie. Žiadosti na vyšetrenie lekára sa prijímajú celodenne. Cenu trichologického vyšetrenia sa môžete dozvedieť na webovej stránke alebo telefonicky.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia trichológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Vstupné vyšetrenie dospelí/deti s trichoskopiou
80 eur
Opakovaná konzultácia s trichológom s trichoskopiou dôchodca, invalíd
63 eur
Opakovaná konzultácia s trichológom s trichoskopiou
70 eur
Kontrolné konzultačné vyšetrenie
39 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti s trichoskopiou dôchodca, invalíd
72 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti
55 eur
Vstupné vyšetrenie dôchodca, invalíd
50 eur
Trichoskopia (vyšetrenie vlasov trichoskopom)
39 eur

Články lekárskej príručky po Trichológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy