Čo je to pedikulóza?
Pedikulóza je ochorenie charakterizované výskytom a parazitáciou vší na ľudskej koži a vlasoch. Uštipnutie všou zvyčajne spôsobuje intenzívne svrbenie a nepríjemné pocity. Rozlišujeme tieto typy vší:
- voš hlavová (vši parazitujú na pokožke hlavy);
- voš šatová (zdrojom ochorenia je voš, ktorá žije na oblečení a posteľnej bielizni človeka a presúva sa na kožu na tele, kde sa živí);
- voš lonová (objavuje sa na koži a ochlpení v oblasti ohanbia, menej často na ochlpení na hrudi, mihalniciach a obočí).
Neliečenie problému so všami sa môže stať opakovaným problémom a spôsobiť komplikácie, ako sú bakteriálne infekcie alebo vypadávanie vlasov (neustále škrabanie môže poškodiť vlasové folikuly). Vši sú taktiež prenášačmi škvrnitého a návratného týfusu.
Príznaky výskytu vší
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Prvé príznaky výskytu vší sa zvyčajne objavia na siedmy alebo ôsmy deň po nákaze.
Príznaky vší
Príznaky vší sú:
- svrbenie hlavy v mieste uhryznutia všou (pri pedikulóze hlavy svrbí zadná časť hlavy a spánky);
- nervozita a podráždenosť;
- poruchy spánku;
- červené škvrny na koži zo škrabania;
- hnidy vo vlasoch (vyzerajú ako biele okrúhle pľuzgiere, ktoré sa nachádzajú bližšie ku korienkom vlasov).
Pedikulózu u detí je pomerne ľahké odhaliť: stačí starostlivo skontrolovať pokožku hlavy pri dobrom svetle (najlepšie vlhkú, pretože hmyz sa v nej ťažšie pohybuje) a prečesať vlasy hustým hrebeňom. Na fotografii sú zobrazené vši u detí.
vši u detí
V prípade, že má dieťa vši, je potrebné vylúčiť kontakt s inými deťmi (nechodiť na verejné miesta, ihriská, do škôlok alebo škôl) a vyhľadať pediatra. Ak má vši dospelý človek, je potrebné sa poradiť s trichológom. Lekár pacienta vyšetrí a predpíše mu liečbu.
Prečo sa objavujú vši?
Vši sa prenášajú kontaktom s osobou, ktorá má vši alebo ich vajíčka (hnidy). Príčiny výskytu vší sú:
- používanie kontaminovaných predmetov alebo vecí (hrebene, sponky do vlasov, uteráky, vankúše, posteľná bielizeň);
- kontakt „hlava na hlavu" (počas úzkeho kontaktu, keď sa deti spolu hrajú);
- kontakt so znečisteným čalúneným nábytkom (posteľ, pohovka);
- sexuálny kontakt s infikovanou osobou (takto sa prenáša voš lonová).
Nedostatočná hygiena a zlé životné podmienky zvyšujú riziko výskytu vší. Stres môže taktiež oslabiť imunitný systém, čo prispieva k rozvoju existujúceho parazitárneho ochorenia, ale stres sám o sebe nemôže spôsobiť výskyt vší.
Ako vyzerajú vši?
Vši vyzerajú ako miniatúrny hmyz žltej alebo sivej farby, dlhé asi tri až štyri milimetre a po nasýtení sa ľudskou krvou zmenia farbu na hnedú. Telo vší je podlhovasté. Jednotlivé vši vo vlasoch u dospelého človeka je náročné vidieť voľným okom, preto môže trichológ vykonať trichoskopiu (zväčšené vyšetrenie vlasov a pokožky hlavy). Na fotografii sú zobrazené vši vo vlasoch.
vši na pokožke hlavy
Ako vyzerajú hnidy (vajíčka vší)?
Po tom, ako sa vši vyskytnú vo vlasoch začnú sa aktívne rozmnožovať. Dospelá samica môže naklásť päť až sedem vajíčok za jeden deň. Vajíčka vší (hnidy) sa objavujú vo vlasoch ako malé, podlhovasté biele alebo sivé kapsuly, ktoré sú takmer priesvitné a nie väčšie ako jeden milimeter. Hnidy sa zvyčajne nachádzajú za ušami alebo vzadu na hlave. Vajíčka vší sú pevne prichytené na vlasoch špeciálnym lepkavým sekrétom, čo veľmi sťažuje ich vyčesávanie alebo umývanie.
hnidy (vajíčka vší) vo vlasoch
Ako sa zbaviť vší?
Vší je možné sa zbaviť pomocou prípravkov proti všiam, ktoré sú vo forme sprejov, šampónov, gélov, pást a mastí. Účinnú liečbu pre deti môže vybrať detský lekár, zatiaľ čo dospelým ju môže predpísať dermatológ alebo trichológ. Liečbu pedikulózy je potrebné kombinovať s dezinfekciou oblečenia, posteľnej bielizne a hygienických potrieb (vši žijú mimo tela dva dni, hnidy 10 dní).
Na účinnú liečbu pedikulózy je potrebné prísne dodržiavať pokyny na použitie prípravku proti pedikulóze. Prípravok sa spravidla aplikuje na vlasy a pokožku hlavy dvakrát, aby sa zničili nielen dospelé vši, ale aj hnidy. Po aplikácii prípravku a opláchnutí vlasov je potrebné vlasy rozčesať hrebeňom, aby sa odstránili odumreté parazity.
Zbaviť sa vší doma je možné iba pomocou špeciálnych liekov, pretože používanie ľudových prostriedkov je neúčinné a nebezpečné.
Domáca metóda, ako sa zbaviť vší | Dôsledky |
Dechtové mydlo proti všiam | Dechtové mydlo je toxické a môže spôsobiť podráždenie pokožky a otravu, najmä u detí. |
Ocot na vši | Použitie stolového octu môže vyvolať alergickú reakciu a spôsobiť chemické popáleniny. |
Parafín na vši | Použitie parafínu na odstránenie vší môže spôsobiť vážne poškodenie vlasov a popálenie pokožky hlavy. |
Zubná pasta na vši | Zubná pasta nemá požadovaný účinok pri odstraňovaní vší, ale môže vyvolať problémy s vlasmi: suchosť, lámavosť a vypadávanie vlasov. |
Prevencia výskytu vší
Aby ste predišli nákaze všami, je potrebné sa vyhýbať blízkemu kontaktu s cudzími ľuďmi (napr. státie v radoch alebo v preplnenej verejnej doprave). Prevencia výskytu vší zahŕňa:
- pravidelné umývanie hlavy a česanie vlasov;
- pravidelné pranie oblečenia a posteľnej bielizne;
- dodržiavanie správnej hygieny;
- vyhýbanie sa zdieľaniu oblečenia a iných osobných predmetov (napr. vlasových doplnkov alebo slúchadiel).
Na začiatku liečby vší je potrebné prijať aj preventívne opatrenia: dezinfikovať všetky hygienické potreby, posteľnú bielizeň a oblečenie (pranie, žehlenie alebo naparovanie, aplikácia antiparazitného spreja). Deťom predškolského a školského veku je potrebné každý mesiac vykonávať prehliadky na prítomnosť pedikulózy.