Čo sú vačky pod očami (malarové vačky)?
Vačky pod očami sú opuchom podkožného tukového tkaniva. Malarové vačky pod očami sú lokalizované v oblasti lícnych kostí. Tento jav sa vyskytuje v niekoľkých fázach, začínajúc ovisnutím kože vo vonkajšom kútiku oka. Potom sa vačky prehlbujú a vytvárajú brázdy. Pri absencii liečby sa „tukové vaky“ posúvajú smerom nadol a vytvárajú objemné vačky.
Prečo sa objavujú vačky pod očami?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Vačky a modriny pod očami vznikajú, keď tkanivové štruktúry a svaly strácajú tonus. Koža postupne ochabuje a tuk sa presúva do oblasti dolných viečok. Okrem toho sa v oblasti dolných viečok môže hromadiť tekutina, ktorá spôsobuje opuchy. Príčiny vačkov pod očami:
- zmeny súvisiace s vekom;
- zadržiavanie tekutín v tele;
- nedostatok spánku;
- alergické reakcie;
- zlozvyky (fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu);
- genetická predispozícia;
- kožné ochorenia (dermatitída a dermatomyozitída).
S vekom pokožke chýba kolagén a elastín, čo vedie k vzniku vačkov pod očami. Hernie (vačky) pod očami v mladom veku môžu vzniknúť v dôsledku náhleho úbytku hmotnosti, tehotenstva a stagnácie lymfatickej tekutiny. Vačky pod očami u dieťaťa môžu byť spôsobené znížením imunity, prepracovanosťou a nezdravou stravou.
Druhy vačkov pod očami
Vačky pod očami sa vyznačujú prítomnosťou červených, čiernych a žltých odtieňov. Aj opuchy na dolnom viečku môžu mať rôznu náplň - tekutinu alebo tukové vlákna.
Druhy vačkov pod očami | |
Druh | Popis |
Čierne vačky pod očami | Tmavé kruhy môžu vzniknúť v dôsledku fajčenia, konzumácie alkoholu a stresu. Príčinou čiernych kruhov pod očami sú aj zmeny súvisiace s vekom. Tmavé oblasti môžu byť tieňom opuchu. |
Červené vačky pod očami | Príčinou červených vakov pod očami je chronický nedostatok spánku, stres, dermatitída, ekzém alebo alergická reakcia. |
Žlté vačky pod očami | Žlté vačky pod očami sú spôsobené nedostatkom kyslíka v tele, únavou, dermatitídou, alergiami a poruchou krvného obehu. |
Herniované vačky pod očami | Tukové hernie pod očami sú spôsobené metabolickými poruchami. Vznik hernií môže byť spôsobený aj pôsobením ultrafialového žiarenia a poruchou krvného obehu. |
Edém od hernie pod očami môžete rozlíšiť pohľadom nahor, intenzívnejšie vypuklé vačky naznačujú na prítomnosť hernie. Útvary sa môžu objaviť pod jedným alebo oboma očami. Vačky pod jedným okom môžu byť spôsobené úrazom čela alebo mosta nosa, zápalom ORL orgánov alebo alergiou a pod oboma očami - v dôsledku stresu, nedostatku spánku a dedičnosti.
Vačky pod očami u žien
Vačky pod očami sa u žien môžu objaviť v dôsledku hormonálnych zmien spôsobených menštruačným cyklom. Opuchy môžu súvisieť s tehotenstvom a zadržiavaním vody v tele. Tmavé kruhy počas tehotenstva môžu vzniknúť v dôsledku nespavosti. Okrem zmien súvisiacich s vekom môže byť opuch spôsobený aj používaním nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky, nedostatkom vitamínu B5 a poruchou pitného režimu.
Vačky pod očami u mužov
Vačky pod očami u mužov môžu vzniknúť v dôsledku častého stresu, nedostatku spánku, nezdravej stravy, častého trenia očí a poranení nosa. S pribúdajúcim vekom sa koža v oblasti dolných viečok stenčuje, čo má za následok vačky pod očami. U mužov sa tento jav spája s dehydratáciou a alergickými reakciami. Nedostatok tekutín v tele môže viesť k zadržiavaniu vody a soli, čo má za následok opuchy.
Ako sa zbaviť vačkov pod očami?
Existuje niekoľko lekárskych a chirurgických metód na odstránenie vačkov pod očami. Vačky pod očami sa odstraňujú pomocou blefaroplastiky, liftingu, darsonvalizácie a injekčnej liečby. Dodatočné zákroky vykonávajú lifting tváre a zlepšenie tonusu.
Blefaroplastiku vykonáva plastický chirurg a umožňuje zmeniť tvar dolného viečka. Kozmetici vykonávajú SMAS-lifting a injekcie s výplňami, čím sa zlepšujú kontúry tváre a stimuluje sa syntéza kolagénu a elastínu. Pomocou darsonvalizácie sa tkanivá naplnia kyslíkom a zvýši sa krvný obeh.
Ako pomáha blefaroplastika zbaviť sa vačkov pod očami?
Blefaroplastika je zákrok plastickej chirurgie, ktorý mení tvar očného viečka. Pomocou chirurgického zákroku možno odstrániť trvalé vačky pod očami.
Operácia sa vykonáva v anestézii. Chirurg vykoná rez pod líniou rias v prirodzenom záhybe oka alebo vo vnútri dolného viečka. Počas blefaroplastiky lekár odstráni alebo prerozdelí prebytočný tuk, svaly a ovisnutú kožu. Opuch a modriny zmiznú 10 až 14 dní po chirurgickom zákroku. Pred zákrokom je potrebné poradiť sa s plastickým chirurgom a absolvovať ďalšie očné a zrakové vyšetrenia.
Lifting SMAS ako alternatíva plastickej operácie
SMAS-lifting je kozmetický lifting tváre vykonávaný pomocou ultrazvukového prístroja. Ultrazvuk prenikajúci pod kožu stimuluje syntézu elastínu a kolagénu. Zákrok umožňuje zbaviť sa silných opuchov pod očami. SMAS-lifting sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Prístrojom sa vykonávajú asymetrické pohyby, ktoré pomáhajú zmenšiť herniu pod očami bez chirurgického zákroku. Po zákroku sa na ošetrovanú oblasť nanesie upokojujúci krém. Viditeľný výsledok je pozorovateľný ihneď po liftingu.
Aká je výhoda darsonvalizácie v boji proti vačkom pod očami?
Darsonvalizácia je fyzioterapeutický a kozmetický zákrok, ktorý vám umožní zbaviť sa opuchov a hernií. Prístroj zvyšuje mikrocirkuláciu, zmierňuje vazospazmy, zlepšuje výživu tkanív a zásobuje tkanivá kyslíkom. V závislosti od účelu použitia sa vyberá sklenená tryska na Darsonval.
Darsonvalizácia je účinná metóda na odstránenie vekom podmienených vačkov pod očami. Prístroj pôsobí na tkanivá, obnovuje tok lymfy, zmierňuje opuchy a odbúrava podkožný tuk. Prístroj vám umožní poradiť si aj s melarovymi vačkami, pretože urýchľuje tvorbu elastínových a kolagénových vlákien. Dĺžka liečby je 10-12 procedúr.
Aké sú výhody výplňových injekcií?
Filler je injekčná dermálna výplň, ktorá pomáha obnoviť kontúry tváre. Injekčné kontúrovacie plastiky môžu zmenšiť hernie pod očami. Lekár vstrekne prípravok do spánkovo-čeľustnej oblasti, aby sa zameral na vačky. Na odstránenie kožných vačkov výplň obnovuje objem v oblasti dolných viečok. Na korekciu tukových vačkov injekcia vypĺňa nosovo-slzný vačok, ktorý je spúšťačom vypuklého „tukového vaku“.
Okrem toho kontúrová plastika zosvetľuje tmavé kruhy a poskytuje lifting mäkkých tkanív. Mezoterapia sa používa aj pri herniách pod očami - zákrok spočívajúci v zavedení injekcií bohatých na vitamíny, peptidy a biologicky aktívne látky pod kožu.
Ako odstrániť vačky pod očami doma?
Vačky pod očami môžete odstrániť ľudovými prostriedkami, napríklad studenými obkladmi. Metódy odstraňovania vačkov pod očami doma:
- prikladanie studených predmetov na oblasť dolných viečok. Studená, vlhká tkanina, čajová lyžička alebo vrecko so zmrazeným jedlom pomôžu zúžiť cievy. Viditeľné cievy môžu prispieť k vzniku vačkov pod očami;
- používanie kozmetických výrobkov. Krémy, ktoré obsahujú kofeín a kyselinu kojovú, môžu pomôcť zbaviť sa vačkov pod očami;
- vyhýbanie sa zlozvykom (fajčenie a konzumácia alkoholu);
- liečba základných ochorení, ktoré tento jav spôsobujú (ekzém a melasma).
Zbaviť sa vačkov pod očami spôsobených opuchom môžu pomôcť kozmetické náplasti - kozmetický výrobok vyrobený z gélu alebo tkaniny a napustený účinnou látkou. V prípade prítomnosti vačkov pod očami sa odporúča zdvihnúť hlavu pomocou vankúšov, aby sa zabránilo hromadeniu tekutiny na dolných viečkach.
Keď sa u dieťaťa objavia vačky pod očami, mali by sa zaviesť prechádzky na čerstvom vzduchu a cvičenie. Strava by mala pozostávať z dostatočného množstva bielkovín, tukov, sacharidov a minerálov. Ak sa objavia opuchy a hernie, je potrebné konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu a mal by sa dodržiavať pitný režim na odstránenie toxínov z tela. Posilniť imunitu u detí pomôže užívanie vitamínov, časté prechádzky v zime a pravidelné očkovanie.
Prevencia vačkov pod očami
Zdravý životný štýl ovplyvňuje celkový stav tela vrátane tónu pokožky v oblasti očí. Opuchy a hernie na dolných viečkach sa objavujú v dôsledku stresu, konzumácie nezdravých potravín a nedostatku spánku. Jedným zo spôsobov prevencie opuchov je zdravá výživa. Je potrebné obmedziť konzumáciu slaných a sladkých výrobkov, alkoholických nápojov z dôvodu zadržiavania tekutín v tele. Prevencia vačkov pod očami:
- zdravý spánok (7 až 9 hodín denne);
- studené obklady dolných viečok ráno;
- používanie kozmetiky s obsahom retinolu (vitamínu A);
- pravidelná fyzická aktivita;
- dodržiavanie pitného režimu.
Ľahká masáž rukami alebo nefritovým valčekom môže pomôcť pri opuchoch pod očami a zabezpečiť lymfodrenáž postihnutých oblastí. Odporúča sa tiež používať kozmetické náplasti určené na modriny a opuchy pod očami.