Mezoterapia tváre: čo to je a aký účinok má?

Mezoterapia je zavedenie prostriedkov do kože a podkožného tukového tkaniva na zlepšenie ich stavu. Procedúra pomáha urobiť pokožku pružnejšou, pevnejšou a hydratovanou. Pomocou mezoterapie sa lieči akné, rosacea, odstraňujú sa opuchy a modriny pod očami. Pokožka po zavedení živín je vyhladená, vrásky a jazvy na tvári sú menej nápadné. Injekcie sa môžu podávať do rôznych častí tela:
Môžete absolvovať kurz mezoterapie tváre u dermatológa alebo kozmetológa, ktorí majú potrebnú kvalifikáciu. Mezoterapia tváre v domácom prostredí môže viesť k zápalom kože a zdravotným problémom. Týka sa to aj nesprávneho používania prístrojov na mezoterapiu (ihlových nástrojov na domáce použitie).
V súčasnosti prebieha vedecký výskum o účinnosti mezoterapie. Existujú štúdie, ktoré dokazujú jej účinnosť ale zároveň sú aj také, ktoré ju vyvracajú. Pre lipolytické injekcie ("spaľovanie tukov") zatiaľ FDA (správa potravín a liečiv v USA) ako účinný liek schválila iba kyselinu deoxycholovú. Niektoré látky, ako je kyselina hyalurónová a hydroxyapatit vápenatý, sú schválené ako výplne pre ďalšie procedúry, ako je zväčšenie pier, vyplnenie vrások a korekcia jaziev po akné. To znamená, že tieto lieky sú účinné a bezpečné pre injekčné postupy v oblasti tváre.
Klinické štúdie ukazujú, že pokožka sa po mezoterapii stáva pružnejšou a hydratovanejšou. Ale pre získanie a udržanie účinku je potrebné absolvovať niekoľko kurzov injekcií, ktoré sa vykonávajú s prestávkou desať dní až mesiac.
Pred vykonaním mezoterapie tváre je potrebná konzultácia s dermatológom. Lekár vykoná vyšetrenie, zistí anamnézu a možné kontraindikácie pre injekcie. Kontraindikácie pre mezoterapiu tváre:
Ak pacient nevie o prítomnosti alebo neprítomnosti alergie, malé množstvo lieku sa vstrekuje do oblasti zápästia. Ak nie je žiadna alergická reakcia, lekár vykonáva mezoterapiu.
Pred mezoterapiou kozmetička očistí pokožku tváre a nanesie na ňu anestetický krém, ktorý znižuje bolestivú reakciu na injekcie. Po 20-30 minútach lekár vstrekuje lieky pod kožu injekčnou striekačkou s tenkou ihlou. Po zákroku môže byť na tvári pozorované začervenanie a opuch - to je normálna reakcia na prepichnutie. Koža sa zvyčajne zotaví do jedného až piatich dní.
Prípravky na mezoterapiu tváre a tela sa vyberajú individuálne v závislosti od potrieb človeka a vlastností jeho pokožky. Všetky zložky injekčného koktailu predpisuje lekár. Nie je možné samostatné vybrať prostriedky na mezoterapiu v lekárni alebo na internete, pretože nesprávne zvolené lieky môžu po podaní spôsobiť komplikácie (alergické reakcie, svrbenie). Mesococktail môže obsahovať nasledujúce zložky:
Dermatológ určuje zónu a hĺbku podania lieku. Pri správnom výbere a podáni liekov nedochádza k vedľajším účinkom mezoterapie.
Účinok tvárovej mezoterapie závisí od veku, individuálnych vlastností pokožky, kvality podávaných liekov a počtu sedení. V priemere je kozmetický efekt viditeľný do šiestich mesiacov, preto dermatológovia odporúčajú po tomto období absolvovať opakovaný kurz.
Iba lekár môže určiť, koľko sedení mezoterapie tváre musíte absolvovať. Dermatológ berie do úvahy vlastnosti pokožky, želania klienta a na základe toho vyberie vhodný kurz. Na zlepšenie stavu pokožky je v priemere potrebných päť až desať injekčných sedení s odstupom desiatich dní až mesiac.
Pred procedúrou mezoterapie je potrebné objednať sa k dermatológovi a opýtať sa o príprave na injekcie. Zvyčajne príprava zahŕňa vysadenie akýchkoľvek liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, tri dni pred zákrokom. Odporúča sa nepoužívať antibiotiká, hormonálne lieky, lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Dva dni pred mezoterapiou je vhodné nepiť alkohol.
Po mezoterapii sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky vo forme alergických reakcií na podávané lieky. Aby zistiť, či má pacient alergiu, lekár vstrekne malé množstvo lieku do oblasti zápästia a skontroluje reakciu tela.
Niektorí ľudia po injekciách máju opuch a začervenanie tváre, ale nejde o vedľajší účinok, ale o kožnú reakciu na vpichy, ktorá zvyčajne zmizne do jedného až piatich dní.
Koža tváre po mezoterapii sa rýchlo obnoví, ale je potrebné dodržiavať odporúčania lekára ohľadom starostlivosti. Mali by ste používať neagresívnu kozmetiku, opaľovacie krémy, používať upokojujúce a hojivé lieky predpísané dermatológom alebo kozmetológom. Pri zotavovaní po mezoterapii sú zakázané:
Pokožku nepriaznivo ovplyvňujú vysoké a nízke teploty. Je potrebné obmedziť dlhé vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo pobyt vonku v mrazivý deň. Pri dodržaní všetkých odporúčaní dermatológa alebo kozmetológa sa pokožka po mezoterapii obnoví do dvoch až piatich dní.
Frekvencia mezoterapeutických sedení závisí od stupňa poškodenia kože, veku a individuálnych charakteristík organizmu. V priemere sa zákroky odporúčajú vykonávať nie viac ako raz za mesiac, aby pokožka mala čas na zotavenie. Pri plytkých zmenách v epiderme je možné znížiť frekvenciu sedení.
V priemere trvá proces obnovy pokožky po mezoterapii dva až päť dní. Na urýchlenie procesu hojenia je potrebné vynechať agresívnu kozmetiku, vyhýbať sa vysokým a nízkym teplotám, nechodiť do kúpeľov a solárií, nepoužívať peelingy a neopaľovať sa.
Najlepšie je použiť tie komponenty na mezoterapiu, ktoré lekár predpíše. Až po vyšetrení môže dermatológ vybrať najúčinnejšie lieky, ktoré pomôžu vyriešiť problém človeka. Pri výbere komponentov pre injekciu by ste sa nemali spoliehať na reklamu a rady z internetu. Je lepšie dôverovať odporúčaniam dermatológa.
Injekcie mezoterapie sa môžu aplikovať od 18 rokov, ak sú na to indikácie. Pre mladých ľudí môže byť užitočná napríklad mezoterapia proti akné. Navyše, čím máte menšie zmeny súvisiace s vekom, tým rýchlejšie môžete dosiahnuť viditeľný efekt.
Biorevitalizácia je zákrok na zlepšenie stavu pokožky pomocou zložiek kyseliny hyalurónovej. Pri mezoterapii sa okrem kyseliny hyalurónovej robia aj injekcie vitamínov a minerálov. Biorevitalizácia je vhodná pre osoby mladšie ako 35 rokov, pre osoby staršie ako 35 rokov je lepšie uprednostniť mezoterapiu, pretože umožňuje vybrať účinnejší liek alebo aplikovať koktail z viacerých liekov.
Plazmaterapia je spôsob, ako zlepšiť stav pokožky zavedením zložiek vlastnej plazmy do nej. Vedeckých štúdií o plazmoterapii je stále málo, ale ukazujú určitú účinnosť v zlepšení štruktúry kože.
Výber zákroku závisí od individuálnych charakteristík organizmu a poškodenia pokožky. Na obohatenie pleti vitamínmi a minerálmi, ako aj na redukciu vrások je lepšie zvoliť mezoterapiu.