Mezoterapia tváre: čo to je a aký účinok má?

Mezoterapia tváre: čo to je a aký účinok má?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 17 June 2022 | Перегляди 13590
Mezoterapia je injekčná procedúra na zlepšenie stavu pokožky pomocou liekov obsahujúcich vitamíny a mikroelementy.

Čo je mezoterapia?

Mezoterapia je zavedenie prostriedkov do kože a podkožného tukového tkaniva na zlepšenie ich stavu. Procedúra pomáha urobiť pokožku pružnejšou, pevnejšou a hydratovanou. Pomocou mezoterapie sa lieči akné, rosacea, odstraňujú sa opuchy a modriny pod očami. Pokožka po zavedení živín je vyhladená, vrásky a jazvy na tvári sú menej nápadné. Injekcie sa môžu podávať do rôznych častí tela:

 • mezoterapia tváre a krku. Injekcie vitamínov a kolagénu sa vstrekujú do čela, líc, lícnych kostí, brady, krku a nosoústnych záhybov na zlepšenie stavu a farby pokožky, redukciu vrások. Mezoterapia tváre vám umožňuje zbaviť sa akné a jaziev, znížiť hyperpigmentáciu pokožky. Mezoterapia proti akné znižuje tvorbu kožného mazu a v dôsledku toho pomáha redukovať prejavy akné;
 • mezoterapia na pery. Pomáha zvýrazniť ich obrys a zväčšiť objem;
 • mezoterapia vlasov a pokožky hlavy. Zlepšuje rast vlasov, bojuje proti plešatosti (nie je však možné použiť ako hlavný spôsob boja proti vypadávaniu vlasov);
 • mezoterapia okolo očí. Injekcie do periorbitálnej oblasti redukujú tmavé kruhy a modriny okolo očí, môžu redukovať jemné vrásky a ovisnuté viečka.

Môžete absolvovať kurz mezoterapie tváre u dermatológa alebo kozmetológa, ktorí majú potrebnú kvalifikáciu. Mezoterapia tváre v domácom prostredí môže viesť k zápalom kože a zdravotným problémom. Týka sa to aj nesprávneho používania prístrojov na mezoterapiu (ihlových nástrojov na domáce použitie).

Aká účinná je mezoterapia?

V súčasnosti prebieha vedecký výskum o účinnosti mezoterapie. Existujú štúdie, ktoré dokazujú jej účinnosť ale zároveň sú aj také, ktoré ju vyvracajú. Pre lipolytické injekcie ("spaľovanie tukov") zatiaľ FDA (správa potravín a liečiv v USA) ako účinný liek schválila iba kyselinu deoxycholovú. Niektoré látky, ako je kyselina hyalurónová a hydroxyapatit vápenatý, sú schválené ako výplne pre ďalšie procedúry, ako je zväčšenie pier, vyplnenie vrások a korekcia jaziev po akné. To znamená, že tieto lieky sú účinné a bezpečné pre injekčné postupy v oblasti tváre. 

Klinické štúdie ukazujú, že pokožka sa po mezoterapii stáva pružnejšou a hydratovanejšou. Ale pre získanie a udržanie účinku je potrebné absolvovať niekoľko kurzov injekcií, ktoré sa vykonávajú s prestávkou desať dní až mesiac.

Ako prebieha mezoterapia tváre?

Pred vykonaním mezoterapie tváre je potrebná konzultácia s dermatológom. Lekár vykoná vyšetrenie, zistí anamnézu a možné kontraindikácie pre injekcie. Kontraindikácie pre mezoterapiu tváre:

 • vek do 18 rokov;
 • tehotenstvo a dojčenie;
 • alergické reakcie na zložky v injekčnom koktaile;
 • užívanie určitých liekov;
 • zhoršenie chronických a infekčných ochorení.

Ak pacient nevie o prítomnosti alebo neprítomnosti alergie, malé množstvo lieku sa vstrekuje do oblasti zápästia. Ak nie je žiadna alergická reakcia, lekár vykonáva mezoterapiu. 

Pred mezoterapiou kozmetička očistí pokožku tváre a nanesie na ňu anestetický krém, ktorý znižuje bolestivú reakciu na injekcie. Po 20-30 minútach lekár vstrekuje lieky pod kožu injekčnou striekačkou s tenkou ihlou. Po zákroku môže byť na tvári pozorované začervenanie a opuch - to je normálna reakcia na prepichnutie. Koža sa zvyčajne zotaví do jedného až piatich dní. 

Aké prostriedky sa používajú na mezoterapiu?

Prípravky na mezoterapiu tváre a tela sa vyberajú individuálne v závislosti od potrieb človeka a vlastností jeho pokožky. Všetky zložky injekčného koktailu predpisuje lekár. Nie je možné samostatné vybrať prostriedky na mezoterapiu v lekárni alebo na internete, pretože nesprávne zvolené lieky môžu po podaní spôsobiť komplikácie (alergické reakcie, svrbenie). Mesococktail môže obsahovať nasledujúce zložky:

 • kyselina hyalurónová – hydratuje pokožku, dodáva jej žiarivosť a pružnosť;
 • fosfolipidy – obnovujú elasticitu buniek;
 • minerály – zlepšujú metabolické procesy v bunkách dermy;
 • enzýmy – zlepšujú resorpciu spojivového tkaniva;
 • lipolytiká – rozštepujú telesný tuk;
 • vitamíny – vyživujú a zlepšujú štruktúru pokožky;
 • protizápalové látky – prispievajú k boju proti akné.

Dermatológ určuje zónu a hĺbku podania lieku. Pri správnom výbere a podáni liekov nedochádza k vedľajším účinkom mezoterapie. 

Ako dlho trvá účinok mezoterapie tváre?

Účinok tvárovej mezoterapie závisí od veku, individuálnych vlastností pokožky, kvality podávaných liekov a počtu sedení. V priemere je kozmetický efekt viditeľný do šiestich mesiacov, preto dermatológovia odporúčajú po tomto období absolvovať opakovaný kurz.

Koľko sedení mezoterapie tváre máte absolvovať?

Iba lekár môže určiť, koľko sedení mezoterapie tváre musíte absolvovať.  Dermatológ berie do úvahy vlastnosti pokožky, želania klienta a na základe toho vyberie vhodný kurz. Na zlepšenie stavu pokožky je v priemere potrebných päť až desať injekčných sedení s odstupom desiatich dní až mesiac.

Ako sa pripraviť na mezoterapiu? 

Pred procedúrou mezoterapie je potrebné objednať sa k dermatológovi a opýtať sa o príprave na injekcie. Zvyčajne príprava zahŕňa vysadenie akýchkoľvek liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, tri dni pred zákrokom. Odporúča sa nepoužívať antibiotiká, hormonálne lieky, lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Dva dni pred mezoterapiou je vhodné nepiť alkohol.  

Aké sú vedľajšie účinky mezoterapie?

Po mezoterapii sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky vo forme alergických reakcií na podávané lieky. Aby zistiť, či má pacient alergiu, lekár vstrekne malé množstvo lieku do oblasti zápästia a skontroluje reakciu tela.

Niektorí ľudia po injekciách máju opuch a začervenanie tváre, ale nejde o vedľajší účinok, ale o kožnú reakciu na vpichy, ktorá zvyčajne zmizne do jedného až piatich dní.

Zotavenie po mezoterapii tváre

Koža tváre po mezoterapii sa rýchlo obnoví, ale je potrebné dodržiavať odporúčania lekára ohľadom starostlivosti. Mali by ste používať neagresívnu kozmetiku, opaľovacie krémy, používať upokojujúce a hojivé lieky predpísané dermatológom alebo kozmetológom. Pri zotavovaní po mezoterapii sú zakázané:

 • opaľovanie;
 • návštevy sáun;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • konzumácia alkoholu;
 • peeling pokožky.

Pokožku nepriaznivo ovplyvňujú vysoké a nízke teploty. Je potrebné obmedziť dlhé vystavovanie sa slnečnému žiareniu alebo pobyt vonku v mrazivý deň. Pri dodržaní všetkých odporúčaní dermatológa alebo kozmetológa sa pokožka po mezoterapii obnoví do dvoch až piatich dní.

Ako často je potrebné absolvovať mezoterapiu, aby účinok bol viditeľný?

Frekvencia mezoterapeutických sedení závisí od stupňa poškodenia kože, veku a individuálnych charakteristík organizmu. V priemere sa zákroky odporúčajú vykonávať nie viac ako raz za mesiac, aby pokožka mala čas na zotavenie. Pri plytkých zmenách v epiderme je možné znížiť frekvenciu sedení.

Časté otázky

1. Ako dlho sa hojí pokožka po mezoterapii tváre?

V priemere trvá proces obnovy pokožky po mezoterapii dva až päť dní. Na urýchlenie procesu hojenia je potrebné vynechať agresívnu kozmetiku, vyhýbať sa vysokým a nízkym teplotám, nechodiť do kúpeľov a solárií, nepoužívať peelingy a neopaľovať sa.

2. Aké prípravky na mezoterapiu tváre sú lepšie?

Najlepšie je použiť tie komponenty na mezoterapiu, ktoré lekár predpíše. Až po vyšetrení môže dermatológ vybrať najúčinnejšie lieky, ktoré pomôžu vyriešiť problém človeka. Pri výbere komponentov pre injekciu by ste sa nemali spoliehať na reklamu a rady z internetu. Je lepšie dôverovať odporúčaniam dermatológa. 

3. Od akého veku je vhodné absolvovať mezoterapiu tváre?

Injekcie mezoterapie sa môžu aplikovať od 18 rokov, ak sú na to indikácie. Pre mladých ľudí môže byť užitočná napríklad mezoterapia proti akné. Navyše, čím máte menšie zmeny súvisiace s vekom, tým rýchlejšie môžete dosiahnuť viditeľný efekt. 

4. Aký je rozdiel medzi mezoterapiou tváre a biorevitalizáciou?

Biorevitalizácia je zákrok na zlepšenie stavu pokožky pomocou zložiek kyseliny hyalurónovej. Pri mezoterapii sa okrem kyseliny hyalurónovej robia aj injekcie vitamínov a minerálov. Biorevitalizácia je vhodná pre osoby mladšie ako 35 rokov, pre osoby staršie ako 35 rokov je lepšie uprednostniť mezoterapiu, pretože umožňuje vybrať účinnejší liek alebo aplikovať koktail z viacerých liekov.

5. Čo je lepšie: plazmoterapia alebo mezoterapia tváre?

Plazmaterapia je spôsob, ako zlepšiť stav pokožky zavedením zložiek vlastnej plazmy do nej. Vedeckých štúdií o plazmoterapii je stále málo, ale ukazujú určitú účinnosť v zlepšení štruktúry kože.

Výber zákroku závisí od individuálnych charakteristík organizmu a poškodenia pokožky. Na obohatenie pleti vitamínmi a minerálmi, ako aj na redukciu vrások je lepšie zvoliť mezoterapiu.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Mezoterapia tváre: čo to je a aký účinok má?
Lekár - dermatovenerológ, trichológ. Odborný garant oddelenia dermatovenerológie.

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO