Logo
0800200000

Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť?

Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť?
Čítať 8 minút | Vytvorené: 4 november 2020 | aktualizované: 28 september 2022 | 78901 78901
Lipóm sa považuje za nezhubný tukový nádor, ktorý sa zvyčajne nachádza tesne pod kožou. Je takmer vždy benígny, nepatrí k onkologickým ochoreniam.

Novotvar je pohyblivý a zvyčajne nespôsobuje bolesť. Tá sa však môže objaviť v prípade, že narastie do rozmerov, kedy začína tlačiť na nervové zakončenia nachádzajúce sa v tkanive.

Čo je lipóm?

Lipóm je nezhubný výrastok tukového tkaniva, ktorý sa môže časom zväčšovať. Lipóm spravidla rastie pomaly a môže byť badateľný až po niekoľkých desaťročiach. Pod vplyvom mnohých vonkajších a vnútorných faktorov (napr. stres, zhoršenie chronického ochorenia, rozvitie zápalu v tele) má však tendenciu prejsť až do zhubného nádoru.

tvorba lipómu

tvorba lipómu

Lipóm zvyčajne vzniká pri poruche metabolických procesov tukového tkaniva. Ide najmä o odbúravanie podkožných tukových zásob - lipolýzu. Ďalšími príčinami vzniku lipómu môžu byť ochorenia pankreasu a pečene, hypofýzy a štítnej žľazy.

Najčastejšie sa lipóm objavuje u ľudí stredného a staršieho veku. Novotvar je pohyblivý a spravidla nespôsobuje žiadnu bolesť. Tá sa však môže objaviť v prípade, ak lipóm tlačí na nervy alebo cezeň idú krvné cievy. Lipóm môže časom rásť. Spravidla rastie pomaly a nemusíte ho cítiť aj niekoľko desaťročí. Avšak pod vplyvom mnohých vonkajších a vnútorných faktorov (napríklad fyzická trauma, stres, chronické ochorenia, vývoj zápalového procesu v tele) má tendenciu degenerovať do malígneho nádoru.

Ako vyzerá lipóm?

Lipóm sa nachádza pod kožou a je to polkruhový vypuklý výrastok. Človek ho môže nahmatať dotykom alebo uvidieť vizuálne (napríklad pri kúpaní). Na postihnuté miesto príliš netlačte, nestláčajte ho a ani ho nešúchajte. Ak ste si všimli novotvar, okamžite vyhľadajte pomoc dermatológa.

Kde sa lipóm vyskytuje?

Lipómy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Nachádzajú sa pod kožou, na krku, ramenách, v podpazuší, na chrbte alebo bruchu. Niekedy sa novotvary objavujú na rukách a stehnách. Ak lipóm stlačíte končekmi prstov, pocítite jeho pohyblivosť a mäkkosť. Lipómy dosahujú priemer 5 cm, preto je ťažké ich odlíšiť od iných rovnako nebezpečných novotvarov (lymfadenitída – zápal miazgových uzlín, hygróm – cystické zdurenie obsahujúce seróznu tekutinu alebo ateróm – dutina v mazovej žľaze ). Pre každý novotvar existuje iná liečba. Lipóm môže diagnostikovať iba lekár, najmä podľa typu a umiestnenia.

Existujúce typy lipómov:

  • perineurálne (nachádzajú sa okolo nervov);
  • lumbosakrálne (tvoria sa v blízkosti stavcov, chrbticového kanála);
  • vaginálne;
  • svalové (prerastajú cez svaly, môžu sa vyskytnúť v prípade neúplného odstránenia novotvaru).

Taktiež sa rozlišujú myolipómy mäkkých tkanív, ktoré pozostávajú zo svalových a tukových buniek, angiolipómy obsahujúce tukové a svalové tkanivo, epiteliálne bunky spravidla postihujúce obličky, zriedka nadobličky, pankreas, a adenolipómy, ktoré obsahujú žľazové prvky a vaskulárne bunky, sú podobné aterómu.

Lipóm – príčiny výskytu

Príčiny výskytu lipómov neboli doteraz vedecky dokázané. Lekári a vedci sa vo väčšine prípadov zhodujú v tom, že ich výskyt súvisí s pôsobením genetických faktorov. Niektorí ľudia môžu zdediť po rodičoch chybný gén, ktorý môže spôsobiť lipómy. Tento jav sa nazýva familiárna mnohopočetná lipomatóza.

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu lipómov, patria:

  • zmeny súvisiace s vekom (najčastejšie sa vyskytujú u mužov a žien vo vekovej skupine od 40 do 60 rokov);
  •  metabolické poruchy (lipómy sa môžu vyskytnúť v prípade metabolických porúch, najmä v dôsledku nedostatku enzýmov).

Lipómy sa môžu vyskytnúť v dôsledku traumy, ktorá má výrazný vplyv na oblasť lokalizácie novotvaru (spôsobuje nezvratné zmeny v tkanivách). Rast tukového nádoru je neoddeliteľne spojený s posttraumatickou udalosťou. Výskyt lipómov môže vyvolať obezita, nadmerné pitie alkoholu, ochorenie pečene a intolerancia glukózy.

Liečba lipómov ľudovým liečiteľstvom

Ľudia často liečia lipómy doma ľudovým liečiteľstvom (brezový odvar, cesnakové, cibuľové alebo zázvorové masti) bez toho, aby vyhľadali lekársku pomoc. Samoliečba však môže viesť k tomu, že sa výrastok zmení na zhubný. Ak sa pod kožou nachádza novotvar, môže ísť o lipóm, ktorý dermatológovia neodporúčajú liečiť ľudovou medicínou. Podozrenie na lipóm a jeho povahu (benígny alebo malígny) môže potvrdiť alebo vyvrátiť len lekár.

Lipóm – je nebezpečný?

V mnohých prípadoch sa lipóm nemusí z tela nutne odstrániť. Ak vám nespôsobuje iný problém a lekár s istotou určí, o aký typ nádoru ide, miesto jeho odstránenia môže odporučiť jeho pravidelné sledovanie. Odstránenie lipómu je potrebné iba v prípadoch, keď jeho umiestnenie spôsobuje ťažkosti alebo predstavuje hrozbu pre zdravie alebo život pacienta. Ak nejestvujú žiadne ťažkosti, lipóm sa zvyčajne neodstraňuje. Váš lekár vám môže predpísať steroidné injekcie na zmiernenie zápalu a bolesti.

Je dôležité rozlišovať lipóm od liposarkómu. Majú podobné vonkajšie vlastnosti. Ale na rozdiel od tukových útvarov sú liposarkómy klasifikované ako skupina mezenchymálnych nádorov, ktorých bunky môžu degenerovať do rakovinových útvarov. Vo všetkých prípadoch, aj keď lipóm nespôsobuje bolesti, by sa mal pacient poradiť s lekárom. Po diagnostikovaní lipómu lekár vyjadrí názor na vhodnosť jeho odstránenia. Ak novotvar zasahuje kĺby, nervy, orgány, svaly alebo cievy, pravdepodobne ho nebude možné odstrániť.

Ako sa lipóm odstraňuje?

Lipóm sa odstraňuje chirurgickým zákrokom, laserom alebo metódou rádiových vĺn. Najčastejšie sa vykonáva chirurgické odstránenie lipómu (v mieste tvorby lipómu sa urobí malý rez, po ktorom môže zostať jazva). Miniinvazívny zákrok sa vykonáva ambulantne pod vplyvom lokálnej anestézie a nemá vplyv na zdravé tkanivá. Znižuje sa tiež riziko straty krvi a rehabilitačné obdobie (po zákroku môže pacient ísť domov).

Pre urýchlenie hojenia je nutné pravidelne meniť obväz. Musí sa zabrániť tomu, aby bol mokrý či špinavý. Počas obdobia hojenia sa pacientovi neodporúča športovať, navštevovať kúpele alebo solárium.

Rozdiely medzi aterómom a lipómom

Ateróm je folikulárna alebo epidermálna cysta, ktorá obsahuje pastovitú alebo stuhnutú hmotu. Rovnako ako lipóm, aj ateróm sa tvorí pod kožou a môže byť jednoduchý alebo viacnásobný. Na rozdiel od hromadenia tukov má táto podkožná kapsula malý otvor, z ktorého sa uvoľňuje páchnuci obsah. Vo väčšine prípadov sa ateróm vyskytuje v dôsledku upchatia mazovej žlazy v dôsledku nadmernej tvorby mazu alebo jej poranenia či prasknutia.

Odstránenie aterómu

Ak sa v puzdre aterómu nachádza veľké množstvo mazu, môže dôjsť k zápalu, ktorý spôsobuje bolesť a svrbenie. Lekár otvorí výrastok, odstráni jej obsah a predpíše lieky na zmiernenie zápalu. Ateróm sa potom vyreže spolu s puzdrom, ktoré obsahovalo hnis. Najčastejším postupom je chirurgické odstránenie aterómu. V opačnom prípade môže dôjsť k recidíve. Prevencia aterómu je zameraná na zabránenie upchatia mazových žliaz prostredníctvom série kozmetických procedúr na čistenie pokožky (peelingy, jemné masky).

Odstránenie lipómu na hlave

Lipómy môžu byť lokalizované na hlave a najšetrnejšou možnosťou ich odstránenia je použitie lasera. Odstránenie lipómu laserom pomáha predchádzať komplikáciám. Laserový lúč pôsobí len na postihnutú oblasť a nezasahuje do tej zdravej. Pomáha tiež predchádzať riziku infekcie a považuje sa za bezpečnejší ako tradičný zákrok.

Odstránenie lipómu laserom

Odstránenie lipómu laserom pomáha vyhnúť sa modrinám a opuchu v postihnutej oblasti. Lekár opatrne rozreže kožu a potom odstráni tukovú hrčku bez ponechania úlomkov na okrajoch, čo pomáha zabrániť vzniku novej tukovej hrče v postihnutej oblasti.) Okraje sa koagulujú (zapečatia laserom) a zašijú intradermálnym stehom. Odstránenie laserom si nevyžaduje hospitalizáciu ani dlhé obdobie rehabilitácie.

Včasná návšteva lekára pomáha predchádzať komplikáciám (vzniku nádorov).

Dermatológia v DoktorPRO v Bratislave

Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť? - MUDr. Katarzyna Maria Pluta
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako odstrániť tukovú hrčku na tvári?

Tukového nádoru (lipómu) sa zbavíte chirurgickým odstránením. Veľké lipómy nie sú schopné zmiznúť samé, preto sa odstraňujú len chirurgickým zákrokom.

2. Je možné vytlačiť tukový nádor na tvári?

Podkožnú tukovú hrčku na tvári by ste nemali vytláčať ani inak mechanicky narúšať, pretože to môže mať za následok narušenie integrity kože čím sa zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie.

3. Ako sa zbaviť tukového nádoru na tele?

Odstránenie lipómu sa uskutočnuje chirurgicky pri lokálnej anestézii. Lipóm sa odstráni pomocou malého rezu na koži, ktorý sa zahojí do dvoch týždňov. Odstránenie tukového nádoru sa vykonáva ambulantne, t.j bez hospitalizácie a pri lokálnej anestézii.

Hodnotenie článku:
2 s 5 na základe 5 hodnotení
Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť?
Dermatológ, trichológ.

Položte otázku Dermatológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Nadežda pred rokom
Po odstránení lipómu mi ostalo postihnuté miesto zhrubnuté. Je to v poriadku?
Odpovedať
Po chirurgickom odstránení lipómu zostáva na jeho mieste jazva. Jazva môže vyzerať ako hrčka, ktorej farba a štruktúra sa líši od zdravej kože. Ak bol lipóm veľký, na mieste po jeho odstránení, sa bude tiež nachádzať zjazvené tkanivo.
Irena pred rokom
Po holení strojčekom sa mi pod pazuchou objavil opuch. Môže sa tukový nádor objaviť pod pazuchou?
Odpovedať
Pri opuchu v axilárnej oblasti je potrebné odlíšiť lipóm od hidradenitídy, t. j. zápalu pohlavných žliaz. Hydradenitída sa môže objaviť po holení, keď sa infekcia dostane do mikrotrhliny v koži. Lekár dokáže počas vyšetrenia odlíšiť tieto novotvary.
Mária  pred rokom
Môže tukový nádor na hlave viesť k závratom?
Odpovedať
Lipóm je nezhubný nádor, ktorý je tvorený podkožným tukovým tkanivom. Na pokožke hlavy je vrstva tkaniva veľmi tenká, takže tvorba tukového nádoru v tejto oblasti je nepravdepodobná. Na určenie povahy novotvaru na hlave je potrebné poradiť sa s vašim lekárom.
Frederika pred rokom
Čo treba robiť, ak lipóm bolí a je horúci na dotyk?
Odpovedať
Tukový nádor pod kožou sa môže zapáliť, čo má za následok bolesti v oblasti zhrubnutia, začervenanie kože a tukový nádor je vtedy horúci na dotyk. Ak sa k tomu pripojí aj bakteriálna infekcia, budete potrebovať predpísať antibiotickú liečbu.
Adriána pred rokom
Môže sa tukový nádor na chrbte rozpustiť sám?
Odpovedať
Lipóm (tukový nádor) sa nemôže odstrániť sám a je možné odstrániť ho len chirurgicky.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.