Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť?

Lipóm – čo je to a ako sa dá liečiť?
Čítať 10 minút | Zverejnené: 04 November 2020 | Перегляди 18515
Lipóm sa považuje za nezhubný tukový nádor, ktorý sa zvyčajne nachádza tesne pod kožou. Je takmer vždy benígny, nepatrí k onkologickým ochoreniam.

Najčastejšie sa lipóm objavuje u ľudí stredného a staršieho veku. Novotvar je pohyblivý  a spravidla nespôsobuje žiadnu bolesť. Tá sa však môže objaviť v prípade, ak lipóm tlačí na nervy alebo cezeň idú krvné cievy. Lipóm  môže časom rásť. Spravidla rastie pomaly a nemusíte ho cítiť aj niekoľko desaťročí. Avšak pod vplyvom mnohých vonkajších a vnútorných faktorov (napríklad fyzická trauma, stres, chronické ochorenia, vývoj zápalového procesu v tele) má tendenciu degenerovať do malígneho nádoru.

Ako vyzerá lipóm?

Lipóm sa nachádza pod kožou a je to polkruhový vypuklý výrastok. Človek ho môže nahmatať dotykom alebo uvidieť vizuálne (napríklad pri kúpaní). Na postihnuté miesto príliš netlačte, nestláčajte ho a ani ho nešúchajte. Ak ste si všimli novotvar, okamžite vyhľadajte pomoc chirurga.

Kde sa lipóm vyskytuje?

Lipómy sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Nachádzajú sa pod kožou, na krku, ramenách, v podpazuší, na chrbte alebo bruchu. Niekedy sa novotvary objavujú na rukách a stehnách. Ak lipóm stlačíte končekmi prstov, pocítite jeho pohyblivosť a mäkkosť. Lipómy dosahujú priemer 5 cm, preto je ťažké ich odlíšiť od iných rovnako nebezpečných novotvarov (lymfadenitída – zápal miazgových uzlín, hygróm – cystické zdurenie obsahujúce seróznu tekutinu alebo ateróm – dutina v mazovej žľaze ). Pre každý novotvar existuje iná liečba. Lipóm môže diagnostikovať iba lekár, najmä podľa typu a umiestnenia.

Existujúce typy lipómov:

  • perineurálne (nachádzajú sa okolo nervov);
  • lumbosakrálne (tvoria sa v blízkosti stavcov, chrbticového kanála);
  • vaginálne;
  • svalové (prerastajú cez svaly, môžu sa vyskytnúť v prípade neúplného odstránenia novotvaru).

Taktiež sa rozlišujú myolipómy mäkkých tkanív, ktoré pozostávajú zo svalových a tukových buniek, angiolipómy obsahujúce tukové a svalové tkanivo, epiteliálne bunky spravidla postihujúce obličky, zriedka nadobličky, pankreas, a adenolipómy, ktoré obsahujú žľazové prvky a vaskulárne bunky, sú podobné aterómu.

Lipóm – príčiny výskytu

Príčiny výskytu lipómov neboli doteraz vedecky dokázané. Lekári a vedci sa vo väčšine prípadov zhodujú v tom, že ich výskyt súvisí s pôsobením genetických faktorov. Niektorí ľudia môžu zdediť po rodičoch chybný gén, ktorý môže spôsobiť lipómy. Tento jav sa nazýva familiárna mnohopočetná lipomatóza.

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu lipómov, patria:

  • zmeny súvisiace s vekom (najčastejšie sa vyskytujú u mužov a žien vo vekovej skupine od 40 do 60 rokov);
  •  metabolické poruchy (lipómy sa môžu vyskytnúť v prípade metabolických porúch, najmä v dôsledku nedostatku enzýmov).

Lipómy sa môžu vyskytnúť v dôsledku traumy, ktorá má výrazný vplyv na oblasť lokalizácie novotvaru (spôsobuje nezvratné zmeny v tkanivách). Rast tukového nádoru je neoddeliteľne spojený s posttraumatickou udalosťou. Výskyt lipómov môže vyvolať obezita, nadmerné pitie alkoholu, ochorenie pečene a intolerancia glukózy.

Lipóm – je nebezpečný?

V mnohých prípadoch sa lipóm nemusí z tela nutne odstrániť. Ak vám nespôsobuje iný problém a lekár s istotou určí, o aký typ nádoru ide, miesto jeho odstránenia môže odporučiť jeho pravidelné sledovanie. Odstránenie lipómu je potrebné iba v prípadoch, keď jeho umiestnenie spôsobuje ťažkosti alebo predstavuje hrozbu pre zdravie alebo život pacienta. Ak nejestvujú žiadne ťažkosti, lipóm sa zvyčajne neodstraňuje. Váš lekár vám môže predpísať steroidné injekcie na zmiernenie zápalu a bolesti.

Je dôležité rozlišovať lipóm od liposarkómu. Majú podobné vonkajšie vlastnosti. Ale na rozdiel od tukových útvarov sú liposarkómy klasifikované ako skupina mezenchymálnych nádorov, ktorých bunky môžu degenerovať do rakovinových útvarov. Vo všetkých prípadoch, aj keď lipóm nespôsobuje bolesti, by sa mal pacient poradiť s lekárom. Po diagnostikovaní lipómu lekár vyjadrí názor na vhodnosť jeho odstránenia. Ak novotvar zasahuje kĺby, nervy, orgány, svaly alebo cievy, pravdepodobne ho nebude možné odstrániť.

Ako sa lipóm odstraňuje?

Lipóm sa odstraňuje chirurgickým zákrokom, laserom alebo metódou rádiových vĺn. Najčastejšie sa vykonáva chirurgické odstránenie lipómu (v mieste tvorby lipómu sa urobí malý rez, po ktorom môže zostať jazva). Miniinvazívny zákrok sa vykonáva ambulantne pod vplyvom lokálnej anestézie a nemá vplyv na zdravé tkanivá. Znižuje sa tiež riziko straty krvi a rehabilitačné obdobie (po zákroku môže pacient ísť domov).

Pre urýchlenie hojenia je nutné pravidelne meniť obväz. Musí sa zabrániť tomu, aby bol mokrý či špinavý. Počas obdobia hojenia sa pacientovi neodporúča športovať, navštevovať kúpele alebo solárium.

Rozdiely medzi aterómom a lipómom

Ateróm je folikulárna alebo epidermálna cysta, ktorá obsahuje pastovitú alebo stuhnutú hmotu. Rovnako ako lipóm, aj ateróm sa tvorí pod kožou a môže byť jednoduchý alebo viacnásobný. Na rozdiel od hromadenia tukov má táto podkožná kapsula malý otvor, z ktorého sa uvoľňuje páchnuci obsah. Vo väčšine prípadov sa ateróm vyskytuje v dôsledku upchatia mazovej žlazy v dôsledku nadmernej tvorby mazu alebo jej poranenia či prasknutia.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie