Farba pieh môže byť od bledožltej a svetlohnedej až po hnedú a dokonca čiernu.
Čo sú to pehy?
Pehy sú malé oblasti kože s nadmernou pigmentáciou, ktoré sa vyskytujú častejšie u ľudí so svetlými a ryšavými vlasmi, ale môžu sa vyskytovať aj u ľudí s tmavými vlasmi a tmavou pokožkou. Pehy môžu byť veľké niekoľko milimetrov. Pehy tmavnú pod vplyvom slnečného (ultrafialového) žiarenia, preto sú v lete výraznejšie a v zime zas blednú (až zmiznú).
Prečo sa objavujú pehy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Vplyv slnečného žiarenia zvyšuje produkciu pigmentu melanínu, ktorý dodáva pokožke tmavšiu farbu. Pehy vznikajú nerovnomernou produkciou melanínu (čím viac pigmentu, tým tmavšia je škvrna).
Prečo sa objavujú pehy?
Náchylnosť na vznik pieh môže byť dedičná. Ďalšou príčinou vzniku pieh je xeroderma pigmentosum, t.j. zriedkavé ochorenie charakterizované zvýšenou citlivosťou na ultrafialové žiarenie.
Ako vyzerajú pehy?
Pehy sa objavujú ako malé a výrazné oblasti nadmernej pigmentácie na svetlejšej pokožke. Na rozdiel od iných typov hyperpigmentácie sú ploché (nevyčnievajú nad pokožkou). Na fotografii sú zobrazené pehy.
Sú pehy normálne?
Pehy sú z hľadiska genetickej predispozície normálne a môžu sa objaviť u dospelých aj u detí. Pehy na nose a iných oblastiach kože nepatria do zoznamu príznakov kožných ochorení, neohrozujú zdravie a nevyžadujú si liečbu. V prípade výskytu pieh sa odporúča pravidelne absolvovať vyšetrenie u dermatológa, ktorý skontroluje stav pokožky.
Ako sa starať o pehy?
Starostlivosť o pokožku s pehami si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ak chcete znížiť riziko vzniku alebo stmavnutia pieh, môžete pred pobytom na slnku použiť širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom (SPF) aspoň 30. Krém sa odporúča používať nielen za slnečného počasia, pretože ultrafialové žiarenie pôsobí na pokožku bez ohľadu na poveternostné podmienky, najmä v letných mesiacoch.
Za slnečného počasia môžete okrem použitia krému nosiť široký klobúk a slnečné okuliare a obmedziť čas strávený na priamom slnku. Neodporúča sa navštevovať soláriá.
Ako sa zbaviť pieh?
Pred použitím prostriedkov a procedúr na odstránenie pieh lekár vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s pacientovou anamnézou, predpíše laboratórne vyšetrenie krvi a dermatoskopiu. Pehy je možné odstrániť pomocou:
- kozmetických prípravkov s bieliacimi vlastnosťami (masky, krémy, pleťové vody);
- chemického alebo ultrazvukového peelingu;
- mezoterapie;
- laserovej terapie.
Odstránenie pieh pomocou laserových lúčov (informácie sú určené len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva) je bezbolestné, bezpečné a nezanecháva na pokožke jazvy a ryhy. Laserové lúče pôsobia lokálne, bez poškodenia iných častí pokožky, čo sa potvrdzuje porovnaním stavu epidermy pred a po zákroku odstránenia pieh.
Pred a po zákroku odstránenia pieh
Laserový lúč odstraňuje nadbytočný pigment, ktorý sa z tela vyplavuje prirodzenou obnovou pokožky, čo vedie k postupnému zosvetleniu pieh. Pokusy zbaviť sa pieh vlastnými silami môžu viesť k poškodeniu pokožky, zjazveniu a popáleninám.
Sú pehy nebezpečné?
Pehy nie sú nebezpečné, ale je potrebné kontrolovať stav pokožky a sledovať jej zmeny. Indikácie na konzultáciu s dermatológom sú:
- výskyt veľkého počtu nových pieh;
- stmavnutie existujúcich pieh;
- nerovnomerné, porušené okraje pieh;
- zväčšenie, zhrubnutie pieh;
- krvácajúce, svrbivé alebo bolestivé pehy.
Ľudia so svetlou pokožkou a s pehami sú náchylní na riziko vzniku rakoviny kože. Aby ste sa vyhli komplikáciám, pravidelne absolvujte vyšetrenie u dermatológa.