Tepelný a slnečný úpal: príznaky a liečba

Tepelný a slnečný úpal: príznaky a liečba
Čítať 7 minút | Zverejnené: 01 August 2022 | Перегляди 6874
Tepelný a slnečný úpal sa vyskytujú v dôsledku pôsobenia vysokých teplôt na telo. K prehrievaniu organizmu prispieva vysoká vlhkosť prostredia, tesné oblečenie, nadmerná fyzická aktivita a dehydratácia.

Čo je slnečný úpal?

Slnečný úpal je patologický stav, ktorý vzniká v dôsledku intenzívneho a dlhodobého pôsobenia priameho slnečného žiarenia na telo. K prehriatiu organizmu dochádza častejšie v lete.

Príčiny slnečného úpalu

Hlavnou príčinou slnečného úpalu je priame vystavenie slnečnému žiareniu na telo a na nezakrytú hlavu. Pod vplyvom ultrafialového žiarenia sa krvné cievy v mozgu rozširujú a cerebrálna cirkulácia sa zhoršuje, čo vedie ku kyslikovému hladovaniu mozgových tkanív a narušeniu centrálneho nervového systému.

Tepelný a slnečný úpal – aký je rozdiel?

Tepelný úpal je zdravotná porucha, ktorá sa vyvíja v dôsledku dlhodobého vystavenia tela vysokým teplotám. Tepelný úpal sa od slnečného úpalu líši tým, že dochádza k celkovému prehriatiu organizmu a narušeniu procesov termoregulácie: kompenzačné mechanizmy tela sa nedokážu vyrovnať s prenosom tepla a telesná teplota výrazne stúpa.

Tepelný úpal sa môže vyskytnúť aj v interiéri (prehriaty byt, výťah, sauna, auto), ako aj pri silnej fyzickej námahe v horúcom počasí. Riziko prehriatia organizmu sa zvyšuje pri obezite, intoxikácii alkoholom, kardiovaskulárnych patológiách (arteriálna hypertenzia, srdcové chyby) a cukrovke.

Príznaky tepelného a slnečného úpalu u detí a dospelých

Prvými príznakmi slnečného úpalu sú slabosť, zrýchlené dýchanie a búšenie srdca, začervenanie pokožky tváre. Slnečný úpal tiež môže spôsobovať bolesti hlavy, slabosť a závraty. Ďalšie príznaky slnečného úpalu:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • objavenie „hviezdičiek“ pred očami;
  • strata vedomia.

Príznaky slnečného úpalu u detí sú: letargia, ospalosť, plačlivosť, odmietanie jedla a nízky krvný tlak. Deti pri úpale tiež často pociťujú nevoľnosť, vracajú a majú hnačku.

Medzi príznaky tepelného úpalu patria strata chuti do jedla, podráždenosť, slabosť, nízky krvný tlak, rýchle a plytké dýchanie, zmätenosť.

Čo robiť pri tepelnom a slnečnom úpale?

Prvou pomocou pri slnečném úpale je normalizácia činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému: je potrebné presunúť osobu do tieňa, položiť ju na rovný povrch, rozopnúť golier košele alebo rozviazať kravatu, uvoľniť opasok. Na zníženie teploty pri slnečnom úpale je potrebné priložiť postihnutému studený obklad na čelo alebo ho ochladiť vodou.

V prípade tepelného úpalu umiestnite osobu do chladnej miestnosti, položte ju na chrbát s mierne zdvihnutou hlavou a ochladzujte ju studenými obkladmi, mokrými uterákmi alebo studenou sprchou. Liečba tepelného úpalu zahŕňa aj obnovenie nerovnováhy vody a soli tým, že človeku poskytnete chladnú, mierne osolenú vodu na pitie.

Zotavenie po slnečnom úpale

Na zotavenie po slnečnom úpale je potrebné 2 – 3 dni zostať v kľudovom režime a nevystavovať sa slnečnému žiareniu, vyhýbať sa nadmernej fyzickej námahe a stresu a tiež dodržiavať pitný režim.

Dôsledky slnečného úpalu

Dôsledky slnečného úpalu zahŕňajú arytmie (zmeny v sile a frekvencii srdcových kontrakcií), zhoršenie cerebrálnej cirkulácie a poruchy mozgu (edém mozgu, neurologický deficit).

Ak chcete kontrolovať zdravotný stav a zabrániť rozvoju komplikácií po slnečnom úpale, mali by ste sa obrátiť na lekára.

Časté otázky

1. Za ako dlhý čas na slnku dostanem slnečný úpal?

Čas, za ktorý môže človek dostať slnečný úpal, je individuálny a závisí od viacerých faktorov: vek, prítomnosť chronických ochorení, vlhkosť vzduchu a denná doba. Od 11:00 do 17:00 je slnko najaktívnejšie, takže počas tohto obdobia sa prvé príznaky slnečného úpalu môžu objaviť aj po 15 – 30 minútach.

2. Čo je zakázane pri slnečnom úpale?

Pri slnečnom úpale nedávajte postihnutej osobe alkohol a nápoje obsahujúce kofeín. Taktiež nepodávajte antipyretické lieky na zníženie telesnej teploty, pretože sú neúčinné. 

3. Čo je treba poskytnúť pri slnečnom úpale?

Pri slnečnom úpale dajte postihnutej osobe piť chladnú, mierne osolenú vodu.

4. Ako znížiť teplotu pri slnečnom úpale?

Na zníženie teploty pri slnečnom úpale je potrebné položiť na čelo studený vlhký obklad alebo ochladiť osobu vodou. Antipyretiká proti slnečnému úpalu sú neúčinné.

5. Ako dlho trvá zotavenie po tepelnom úpale?

Pri menších zdravotných problémoch príznaky tepelného úpalu vymiznú do 1 – 2 dní, v ťažších prípadoch trvá úplné obnovenie telesných funkcií niekoľko mesiacov.

Hodnotenie článku:
4.5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Kristína pred 2 dňami
Dobrý deň. Ako dlho trvá slnečný úpal?
Odpovedať
Sofia Tóthová Kristína Kristína pred 2 dňami
Dobrý deň. V priemere príznaky slnečného úpalu vymiznú do jedného dňa, ak sa stav nezlepší do 1 – 2 dní, mali by ste sa obrátiť na lekára.
Frederika pred dňom
Dobrý deň, včera sa vonku dieťa prehrialo a dostalo tepelný úpal. Ako dlho bude mať zvýšenú teplotu?
Odpovedať
Sofia Tóthová Frederika Frederika pred dňom
Dobrý deň. Po tepelnom úpale sa telesná teplota dieťaťa vráti do normálu do jedného dňa. Ak sa zdravotný stav dieťaťa nezlepší do 1 – 2 dní, mali by ste vyhľadať pomoc pediatra.