Epikutánne testy na alergény

Obrátilo sa na nás
123958
ľudí

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počet alergických ochorení za posledné desaťročie narastá. K dnešnému dňu má viac ako 30 % populácie atopickú dermatitídu (neurodermatitídu), astmu, alergickú rinitídu alebo iné podobné ochorenia. Príčinou výskytu alergií, okrem vrodených daností, je zväčša nekontrolované užívanie liekov a zvýšenie prídavných a konzervačných látok v potravinách.

Najinformatívnejšiu a najspoľahlivejšiu metódou diagnostiky týchto ochorení, ako základ pre stanovenie individuálneho spektra alergénov, predstavujú alergologické testy (alebo epikutánne testy).

Čo sú epikutánne testy?

Alergologické testy sú účinnou a absolútne bezpečnou metódou vyšetrovania, ktorá spočíva v tom, že sa do tela zavedie prípravok obsahujúci dávku alergénu, aby sa zistila citlivosť organizmu na tento alergén. Tvorba protilátok v krvi, ako reakcia na dráždivý činiteľ, podmieňuje ich prítomnosť v celom organizme, čo umožňuje využiť pokožku ako vhodné miesto pre vyšetrenie. Prítomnosť vyvolanej alergickej reakcie sa prejavuje sčervenaním a opuchom testovanej oblasti na pokožke. Alergologické testy sa vykonávajú striktne podľa predpisu lekára a počas neprítomnosti príznakov ochorenia.

Testy odporúčame vykonať v prípade:

•          prítomnosti bronchiálnej astmy v anamnéze;

•          chronickej alebo sezónnej pollinózy;

•          výskytu alergickej rinitídy alebo konjunktivitídy;

•          kožnej vyrážky (dermatitídy);

•          dlhotrvajúcich priebehov kožných ochorení a podobne.

Ako sa vykonávajú epikutánne testy na klinike DoktorPRO?

V oddelení dermatológie kliniky DoktorPRO v Bratislave sa alergologické testy vykonávajú pomocou moderných šablón s alergénmi a následnou interpretáciou výsledkov kvalifikovanými odborníkmi.

Vyšetrenie prebieha v troch etapách:

  • V prvej etape (prvý deň) sa na vydezinfikované miesto na pokožke (zvyčajne horná časť chrbta alebo ramien) prilepí šablóna s alergénmi.
  • V druhej etape (tretí deň) sa uskutoční vizuálna kontrola reakcií a zaznamenanie výsledkov. Stupeň edému a zápal kože slúži ako kritérium vývoja imunitnej reakcie na zavedenie alergénu do organizmu.
  • V tretej etape (štvrtý deň) sa citlivosť pacienta na alergény vyhodnotí a pacientovi sa oznámia výsledky vyšetrenia. Výsledky obsahujú zoznam alergénov použitých počas vyšetrenia a záznam o prítomnosti či neprítomnosti alergických alebo krížových reakcií na ne.

Počas troch dní pred testom je potrebné, aby ste nepoužívali antihistaminiká, v predvečer testov ani kozmetické výrobky a aby ste sa vyhýbali sa pobytu na slnku, pretože potenie alebo kozmetické prípravky môžu skresliť výsledky testov. Taktiež je zakázané namáčať miesto s prilepenou šablónou s alergénmi, škriabať si ho, prípadne šablónu odstraňovať.

Existuje niekoľko kontraindikácií pre vyšetrenie, a to najmä:

  • vek do 10 rokov a viac ako 60 rokov;
  • letné obdobie;
  • zhoršenie alergického ochorenia (vrátane Quinckeho edému);
  • prítomnosť akútneho infekčného alebo zápalového procesu;
  • dlhodobá liečba kortikosteroidmi;
  • obdobie gravidity.

Keďže počas vyšetrenia môže pacient pociťovať svrbenie, môže sa objaviť začervenanie kože alebo na nej vznikne pľuzgier, po absolvovaní testu dostane antialergický balík s antihistaminikami na odstránenie symptómov.

Vyšetrenia vykonávané našimi špecialistami sú robené s prihliadnutím na všetky možné vedľajšie účinky a špecifické imunitné reakcie pacienta. Tento prístup zaručuje spoľahlivosť výsledkov a znižuje riziko komplikácií.

 

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Služba kontroly kvality