Čo je pankreatitída?
Pankreatitída je ochorenie, ktoré vedie k zápalu a opuchu pankreasu. Pri tomto ochorení sa enzýmy potrebné na trávenie potravy začnú aktivovať v samotnej žľaze a nie v čreve. V dôsledku toho enzýmy začnú „tráviť“ tkanivo pankreasu, čo spôsobuje deštrukciu buniek a poškodenie sliznice orgánu.
Aké sú príznaky pankreatitídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Jedným z charakteristických príznakov pankreatitídy u žien a mužov je zväčšenie pankreasu v dôsledku edému a nahromadenia nadmerného množstva tekutiny v tkanivách orgánu. Veľkosť pankreasu pri akútnej pankreatitíde sa zväčšuje jedenapolnásobne až dvojnásobne (v norme pankreas nepresahuje 9 cm na šírku, 3 cm na hrúbku a 16-23 cm na dĺžku). Pri chronickom zápale sa pankreas zmenšuje v dôsledku deštrukcie tkanív orgánu. Ďalšie príznaky pankreatitídy:
- ostrá, tupá, bodavá alebo ťahavá bolesť v bruchu;
- ťažkosti s dýchaním;
- závraty a bezvedomie;
- strata chuti do jedla a neúmyselný úbytok hmotnosti;
- opuch, nafukovanie a bolesť brucha;
- zožltnutie kože a očného bielka;
- nízky krvný tlak (hypotenzia);
- rýchly srdcový tep (tachykardia);
- nadmerné hromadenie tekutiny v bruchu (ascites).
Nevoľnosť pri pankreatitíde často súvisí so zápalom pankreasu, ktorý dráždi susedné orgány vrátane žalúdka a dvanástnika. Výsledné podráždenie aktivuje centrum vracania v mozgu, čo vedie k pocitu nevoľnosti. Okrem toho môže zápal narušiť normálne trávenie, čo prispieva k žalúdočným ťažkostiam a zvyšuje nevoľnosť.
Pri akútnej pankreatitíde je jazyk zvyčajne suchý a pokrytý žltým alebo bielo sfarbeným povlakom, čo poukazuje na dehydratáciu a zápal v tele. Pri chronickom zápale pankreasu je jazyk vlhký a pokrytý bielym povlakom, na okrajoch jazyka sú často odtlačky zubov, čo poukazuje na porušenie tráviaceho systému. Chorobné zmeny súvisia s celkovým zdravotným stavom pacienta a schopnosťou udržiavať normálnu vodnú rovnováhu.
Pri pankreatitíde sa často vyskytujú žalúdočné ťažkosti, ktorých typ sa líši v závislosti od príčiny zápalového procesu. Zápcha pri pankreatitíde sa vyskytuje v dôsledku poruchy trávenia, ktorá sťažuje vstrebávanie živín a vedie k zmenám konzistencie stolice. Zápal a bolesť brucha znižujú fyzickú aktivitu pacienta a tiež znižujú množstvo prijímanej potravy a tekutín, čo dodatočne prispieva k zápche.
Hnačka pri pankreatitíde sa často vyskytuje v dôsledku nedostatočnej produkcie tráviacich enzýmov pankreasom. V dôsledku toho vzniká osmotická hnačka: látky, ktoré neboli správne strávené, „priťahujú“ vodu do čreva, čo spôsobuje tekutú stolicu. Okrem toho zápal pankreasu ovplyvňuje črevnú flóru a pohyblivosť, čo tiež prispieva k vzniku hnačky.
Pri zápale pankreasu má stolica svetlú alebo sivú farbu v dôsledku nedostatku bilirubínu, ktorý sa nedostáva do čreva, pretože funkcia pankreasu je narušená. Výkaly môžu byť mastné kvôli neúplného trávenia tukov. V dôsledku toho sa tuky nestrávia a vylučujú sa z tela v nezmenenej forme, takže stolica je objemná a mastná.
Horúčka pri pankreatitíde je spôsobená zápalovou reakciou organizmu na poškodenie pankreasu. Keď sa v žľaze aktivujú enzýmy, začnú rozkladať tkanivo orgánu, čo spôsobuje zápal a uvoľňovanie rôznych látok, ktoré priťahujú imunitné bunky do ohniska poškodenia. Imunitný systém sa aktivuje v snahe bojovať proti zápalu a v dôsledku toho môže telesná teplota stúpnuť nad 38 stupňov.
Kde pociťujete bolesť pri pankreatitíde?
Pri pankreatitíde je bolesť lokalizovaná v hornej časti brucha, zvyčajne v jamke pankreasu. Bolesť pankreasu sa šíri do ľavej lopatky, chrbta alebo hrudníka. Bolesť sa často zvyšuje pri ležaní, kašli, jedle a nadmernej fyzickej aktivite v dôsledku tlaku na pankreas a okolité orgány, ako aj zvýšeného vnútrobrušného tlaku.
Bolesť pankreasu sa zmierňuje skrčením sa do klbka a predklonom, pretože tieto polohy pomáhajú znížiť tlak na zapálený orgán a znižujú napätie v brušnej dutine. Narovnanie chrbta v sede tiež pomáha zmierniť bolesť, pretože pomáha uvoľniť brušné svaly a znížiť podráždenie zapáleného tkaniva.
Vonkajšie príznaky pankreatitídy
Pri pankreatitíde môže byť koža bledá alebo žltkastá v dôsledku poruchy funkcie pečene a zvýšenej hladiny bilirubínu v krvi. Koža môže byť tiež lepkavá v dôsledku zvýšeného potenia, metabolických porúch a dehydratácie, ktoré vedú k zmenám zloženia a konzistencie potu.
V niektorých prípadoch sa na koži môže objaviť začervenanie alebo vyrážky v dôsledku toxických látok, ktoré sa hromadia v tele v dôsledku porúch trávenia a metabolizmu. Suchá a šupinatá pokožka sa objavuje aj v dôsledku nedostatku vody a živín v tele. Ako vyzerá vyrážka pri pankreatitíde môžete vidieť na fotografii.
Vyrážka pri pankreatitíde
Ako sa začína pankreatitída?
Pankreatitída sa zvyčajne začína náhlou, intenzívnou bolesťou brucha, ktorá sa šíri do chrbta. Prvé záchvaty pankreatitídy sa zvyčajne objavujú po konzumácii mastných jedál alebo pití alkoholu v dôsledku zvýšeného zaťaženia pankreasu.
Prečo sa vyskytuje pankreatitída?
Zápal pankreasu je často spôsobený ochorením žlčníka. Konkrementy (kamene) blokujú žlčovody alebo pankreatický vývod, čím narúšajú normálny odtok a spôsobujú stagnáciu žlče a pankreatickej šťavy. Ďalšie príčiny pankreatitídy:
- genetické mutácie;
- užívanie alkoholických nápojov;
- trauma pankreasu;
- bakteriálne (salmonelóza) alebo vírusové (hepatitída a osýpky) infekcie;
- komplikácie po operácii brušných orgánov;
- ischémia (porucha krvného obehu);
- vysoká hladina vápnika v krvi (hyperkalciémia);
- poruchy žliaz s vonkajšou sekréciou (tyreoiditída a cystická fibróza);
- metabolické poruchy (vrátane cukrovky);
- autoimunitné ochorenia (napr. lupus erythematosus, reumatoidná artritída);
- vysoké hladiny triglyceridov v krvi;
- rakovina pankreasu.
Pankreatitída môže byť vedľajším účinkom nekontrolovaného alebo dlhodobého užívania liekov. Steroidy, estrogény a tiazidové diuretiká vedú k zápalu pankreasu, narušujú metabolizmus tukov a sacharidov, čo zvyšuje zaťaženie orgánu a podporuje zápal.
Nadmerná hmotnosť podporuje nárast tukového tkaniva, ktoré produkuje látky zvyšujúce zápal v tele vrátane pankreasu. Okrem toho sa obezita spája s inzulínovou rezistenciou a poruchou metabolizmu tukov, čo zvyšuje záťaž pankreasu a prispieva k vzniku pankreatitídy.
Aké sú formy pankreatitídy?
V závislosti od priebehu ochorenia sa rozlišuje akútna a chronická pankreatitída. Pri akútnej pankreatitíde sa príznaky objavujú náhle a sú výrazné, zatiaľ čo pri chronickej pankreatitíde sa striedajú obdobia exacerbácií a remisií.
Akútna pankreatitída
Akútna pankreatitída je náhly a rýchlo postupujúci zápal pankreasu. Príznaky ochorenia narastajú postupne a zosilňujú sa, keď sa zápalový proces rozšíri do zdravých častí orgánu.
Chronická pankreatitída
Chronická pankreatitída je dlhodobé zápalové ochorenie pankreasu, ktoré vedie k postupnej deštrukcii jeho tkanív a vzniku funkčného zlyhania. Na rozdiel od akútnej pankreatitídy, ktorá sa prejaví náhle, sa chronická forma ochorenia vyvíja pomaly a môže byť spôsobená nadmerným užívaním alkoholu, metabolickými poruchami a autoimunitnými ochoreniami.
Klasifikácia pankreatitídy podľa charakteru lézie pankreasu
Zápal pankreasu sa klasifikuje podľa typu chorobných zmien orgánu. Klasifikácia pankreatitídy podľa charakteru pankreatických zmien:
- edematózna pankreatitída. Charakterizuje ju opuch pankreasu, ktorý vedie k zväčšeniu jeho objemu a zápalu. Tkanivo žľazy zostáva z veľkej časti neporušené, nekróza sa nepozoruje. Postihnutie sa najčastejšie obmedzuje na zápal, ktorý spôsobuje akútnu bolesť v hornej časti brucha, nevoľnosť a vracanie;
- deštruktívna pankreatitída. Vyznačuje sa závažnejším postihnutím pankreasu sprevádzaným nekrózou jeho tkanív. Pri deštruktívnej pankreatitíde dochádza k rozpadu buniek a deštrukcii štruktúry žľazy, čo vedie k tvorbe nekrotických oblastí a rozsiahlym zápalovým procesom.
Určenie typu pankreatitídy je dôležité pre výber vhodnej medikamentóznej liečby. Na stanovenie diagnózy lekár predpíše laboratórne vyšetrenia krvi, moču a stolice ako aj ultrazvuk brucha.
Druhy pankreatitídy podľa príčiny
Pankreatitída sa klasifikuje v závislosti od príčiny vzniku zápalového procesu. Ochorenie má autoimunitný, infekčný, toxický alebo dedičný charakter.
Druhy pankreatitídy | |
Typ | Charakteristika |
Dedičná pankreatitída | Chronické dedičné ochorenie charakterizované častými exacerbáciami a výrazným poškodením pankreasu. Často sa prejavuje v mladom veku a vedie k rozvoju chronickej nedostatočnosti žľazy a komplikáciám vrátane pseudocýst a cukrovky. |
Autoimunitná pankreatitída | Vzniká, keď imunitný systém napadne zdravé bunky pankreasu a spôsobí zápal a poškodenie tkaniva. Pankreatitídu sprevádza opuch žľazy a zúženie jej vývodov, čo sťažuje odtok pankreatickej šťavy. Najčastejšie sa spája s inými autoimunitnými ochoreniami (napr. systémovým lupus erythematosus alebo Sjögrenovým syndrómom). |
Toxická (alkoholová, lieková) pankreatitída | Zápal je spôsobený vystavením toxickým látkam vrátane alkoholu, chemikálií alebo liekov. Na pozadí zápalu dochádza k poškodeniu buniek pankreasu a poruche funkcie orgánu, čo spôsobuje tráviace problémy a poruchy metabolizmu. |
Kalciózna (biliárna) pankreatitída | Vzniká v dôsledku žlčových kameňov v žlčníku alebo žlčových cestách, ktoré bránia normálnemu odtoku žlče a spôsobujú zvýšený tlak v pankrease. Zápal vedie k značnému poškodeniu a dysfunkcii žľazy. |
Infekčná pankreatitída | Vzniká v dôsledku infekcií, najčastejšie vírusových (napr. vírus príušníc) alebo bakteriálnych. Infekcia spôsobuje zápal a poškodenie pankreasu a vedie k abscesom alebo nekrotickým zmenám. |
Dysmetabolická pankreatitída | Vyskytuje sa v dôsledku metabolických porúch (napr. cukrovky alebo hyperlipidémie). Nadbytok mastných kyselín a zmeny v metabolizme poškodzujú bunky pankreasu a zhoršujú jeho funkciu. Metabolická korekcia môže pomôcť zvládnuť príznaky a zabrániť ich opakovaniu. |
Reaktívna pankreatitída | Rýchlo postupujúci zápal pankreasu, ktorý sa vyvíja na pozadí chorobných stavov žalúdka, čriev, pečene a žlčníka. |
Idiopatická pankreatitída | Diagnostikuje sa vtedy, keď príčina ochorenia zostáva neznáma aj po vykonaní všetkých potrebných testov. Idiopatická pankreatitída sa prejavuje opakovanými bolesťami brucha alebo poruchami trávenia. |
Ako prebieha zápal pankreasu v jednotlivých štádiách?
Príznaky pankreatitídy progredujú postupne v závislosti od závažnosti a rozšírenosti zápalového procesu, ako aj od hĺbky poškodenia tkaniva pankreasu.
Štádiá pankreatitídy | |
Fáza | Charakteristika |
Enzymatická fáza | Začína aktiváciou pankreatických enzýmov v pankrease, čo vedie k začiatku poškodenia buniek orgánu. V dôsledku toho pri miernej pankreatitíde vzniká akútny zápal a začína sa proces deštrukcie tkaniva žľazy. |
Reaktívna fáza | Vzniká systémová zápalová reakcia, ktorá vedie k opuchu pankreasu a okolitých tkanív. Zápal ovplyvňuje okolité orgány a spôsobuje ich dysfunkciu. Počas reakčnej fázy sa môžu vyvinúť aj komplikácie vrátane syndrómu akútnej respiračnej tiesne alebo zlyhania obličiek. |
Fáza sekvestrácie | Objavujú sa lokálne komplikácie vrátane pseudocýst, abscesov a nekrózy pankreasu. Fázu sekvestrácie sprevádzajú infekcie a zhoršenie celkového stavu. Pacient potrebuje chirurgický zákrok na odstránenie nekrotického tkaniva alebo vypustenie abscesov. |
Výsledná fáza | Posledné štádium, počas ktorého sa môžu vyvinúť nezvratné zmeny v pankrease, ktoré vedú k chronickej pankreatitíde. Sú možné recidívy ochorenia, poruchy trávenia a rozvoj cukrovky. Chorobné zmeny si zvyčajne vyžadujú dlhodobú liečbu a zmenu životného štýlu. |
Aké sú nebezpečenstvá pankreatitídy?
V prípade nesprávnej alebo neskorej liečby je pankreatitída nebezpečná a vedie k vzniku komplikácií. Možné následky zápalu pankreasu:
- syndróm chronickej bolesti;
- hnisavé ložiská (abscesy);
- zmeny funkcie pľúc a pokles hladiny kyslíka na kritickú úroveň;
- zablokovanie žlčových ciest;
- bakteriálna alebo vírusová infekcia pankreasu;
- hromadenie pankreatickej šťavy a odpadových produktov (pseudocysty);
- vysoké (hyperglykémia) alebo nízke (hypoglykémia) hladiny cukru v krvi;
- malabsorpcia (nedostatok živín v dôsledku zhoršeného vstrebávania v tenkom čreve);
- nekróza (odumieranie) pankreatického tkaniva;
- podvýživa (v dôsledku nedostatočného množstva tráviacich enzýmov);
- cukrovka (v dôsledku poškodenia buniek, ktoré produkujú inzulín);
- rakovina pankreasu.
Zápal pankreasu vyvoláva systémovú zápalovú reakciu, ktorá vedie k zvýšenej permeabilite ciev a edému obličkového tkaniva. Výsledkom je zvýšené riziko funkčného poškodenia a vzniku zlyhania obličiek. Okrem toho závažná pankreatitída spôsobuje dehydratáciu prostredníctvom vracania a straty tekutín, čím sa zníži prietok krvi obličkami a zvýši sa riziko ischémie obličiek.
Ako sa diagnostikuje pankreatitída?
Pri úvodnej konzultácii gastroenterológ analyzuje príznaky a čas ich výskytu, zozbiera osobnú anamnézu pacienta a kladie otázky o ochoreniach a operáciách, diéte a prítomnosti genetickej predispozície k ochoreniam pankreasu. Diagnostika pankreatitídy zahŕňa:
- fyzikálne vyšetrenie. Lekár vyšetrí kožu na prítomnosť vyrážok, začervenania a podráždenia, prehmatá brucho, aby určil lokalizáciu a povahu bolestivého syndrómu a posúdi stupeň svalového napätia a ochranných reflexov. Gastroenterológ taktiež zmerá krvný tlak, pulz a frekvenciu dýchania;
- ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Umožňuje vizualizovať pankreas a okolité orgány. Ultrazvuk pomáha odhaliť zmeny v štruktúre pankreasu vrátane zväčšenia, opuchu a prítomnosti cýst alebo abscesov. Ultrazvuk tiež pomáha vylúčiť iné možné príčiny bolesti brucha (napríklad ochorenie žlčníka alebo pečene).
Lekár tiež predpíše vyšetrenia pri pankreatitíde na posúdenie úrovne zápalu, funkcie pankreasu a na zistenie možných komplikácií (napr. zlyhanie obličiek, infekcia). Pri pankreatitíde sa nariaďujú celkové a biochemické krvné testy, enzýmové testy a laboratórne testy moču a stolice.
Všeobecné krvné testy pri pankreatitíde preukazujú zvýšenie hladiny bielych krviniek a zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR), čo poukazuje na prítomnosť zápalového procesu v tele. Môže sa zistiť aj zníženie hladiny hemoglobínu, čo poukazuje na možnú stratu krvi.
Pri pankreatitíde sú zvyčajne zvýšené hladiny diastázy v moči, pretože enzým je zodpovedný za rozklad sacharidov. Zvýšenie koncentrácie diastázy v moči naznačuje na akútny zápal pankreasu alebo exacerbáciu chronickej pankreatitídy.
Aké metódy sa používajú na liečbu pankreatitídy?
V medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa pankreatitída lieči medikamentózne. Liečba je zameraná na zmiernenie zápalu pankreasu, odstránenie bolesti a kŕčov a normalizáciu funkcie enzýmov. Lieky pomáhajú predchádzať vzniku komplikácií vrátane infekčných procesov alebo nekrózy tkaniva a zlepšujú trávenie doplnením nedostatku enzýmov.
Naši lekári pri pankreatitíde predpisujú diétu, ktorá je potrebná na predchádzanie zhoršeniam a komplikáciám a na obnovenie normálnej funkcie trávenia. Diéta pomáha minimalizovať zápal a zlepšiť celkový stav pacienta.
Diéta (strava) č. 5 pri pankreatitíde sa predpisuje pacientom s akútnou a chronickou formou ochorenia. Cieľom diéty je znížiť záťaž pankreasu a zlepšiť trávenie vylúčením mastných, vyprážaných, korenených a údených jedál, omáčok a marinád, alkoholu a sladkostí. Jedálniček je založený na ľahko stráviteľných potravinách — parených, varených a dusených.
Aké lieky sa predpisujú pri pankreatitíde?
Liečbu zápalu pankreasu vyberá gastroenterológ s ohľadom na typ a formu pankreatitídy, príznaky a celkový zdravotný stav pacienta. Medikamentózna liečba pankreatitídy zahŕňa:
- enzýmové prípravky. Obsahujú lipázu, amylázu a proteázu a pomáhajú telu tráviť tuky, bielkoviny a sacharidy, čím dopĺňajú nedostatok pankreatických enzýmov. Lieky zlepšujú vstrebávanie živín a znižujú záťaž žľazy, najmä pri chronickej pankreatitíde;
- antispazmodiká. Uvoľňujú hladké svalstvo pankreatických vývodov a žlčových ciest, uľahčujú odtok enzýmov a znižujú bolesť spôsobenú kŕčmi. Predpisujú sa pri akútnej pankreatitíde alebo exacerbácii chronickej formy ochorenia;
- blokátory H2-histamínových receptorov. Znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, znižujú stimuláciu sekrécie pankreatických enzýmov a zmierňujú zápal;
- inhibítory protónovej pumpy. Potláčajú produkciu kyseliny v žalúdku, chránia sliznicu a znižujú produkciu pankreatických enzýmov, čím pomáhajú urýchliť hojenie sliznice orgánu.
Analgetiká (napr. nesteroidné protizápalové lieky) pri pankreatitíde zmierňujú zápal a bolesť, čím zlepšujú kvalitu života pacienta. Pri silnej bolesti sa používajú narkotické analgetiká.
Antibiotiká pri pankreatitíde sa používajú na prevenciu a liečbu bakteriálnych infekcií, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku komplikácií (napr. pankreonekrózy alebo cýst). Pri užívaní antibakteriálnych liekov sa pacientovi dodatočne predpisujú probiotiká na obnovenie normálnej črevnej mikroflóry, prevenciu dysbiózy, zníženie rizika hnačky a zlepšenie trávenia.
Ako zmierniť zápal pankreasu pri pankreatitíde?
Zápal pankreasu pri pankreatitíde možno zmierniť komplexným prístupom, ktorý zahŕňa prísnu diétu, medikamentóznu liečbu a zmenu životného štýlu. Lekár predpíše protizápalové lieky, lieky proti kŕčom a pankreatické enzýmy na zlepšenie trávenia. Dôležité je tiež poskytnúť pankreasu odpočinok, ktorý zahŕňa hladovanie (najmä počas exacerbácie).
Ako obnoviť funkciu pankreasu po pankreatitíde?
Zotavenie pankreasu po pankreatitíde si vyžaduje dodržiavanie prísnej diéty založenej na ľahko stráviteľných potravinách a vyhýbaní sa alkoholu. Je dôležité dodávať organizmu živiny prostredníctvom častých malých jedál (pomáhajú znížiť záťaž pankreasu).
Lekár predpíše lieky na podporu funkcie pankreasu a zníženie zápalu. Pravidelné lekárske kontroly a dodržiavanie odporúčaní gastroenterológa pomôžu predchádzať opakovaným exacerbáciám a podporia zotavenie.
Klinické usmernenia na prevenciu pankreatitídy
Zápalom pankreasu spôsobeným genetickými mutáciami alebo autoimunitnými procesmi nemožno zabrániť. Pravdepodobnosť vzniku získanej pankreatitídy sa zníži odstránením alebo obmedzením vplyvu faktorov, ktoré vedú k zápalovému procesu. Prevencia pankreatitídy:
- včasná liečba bakteriálnych, vírusových a parazitárnych infekcií;
- kontrola chronických ochorení (napr.cukrovka);
- užívanie liekov len na lekársky predpis;
- normalizácia hmotnosti;
- pravidelná fyzická aktivita;
- vyvážená a zdravá strava;
- vyhýbanie sa konzumácii alkoholu;
- kontrola stresu (prostredníctvom jogy a meditácie).
Na zníženie rizika zápalu pankreasu odporúčame prestať s pasívnym a aktívnym fajčením. Nikotín stimuluje zvýšenú sekréciu pankreatických enzýmov, zhoršuje prekrvenie orgánu, znižuje prísun kyslíka a živín, čím sa žľaza stáva náchylnejšou na poškodenie. Z dlhodobého hľadiska fajčenie zvyšuje fibrózu (zjazvenie tkaniva), urýchľuje rozvoj chronickej pankreatitídy a zhoršuje jej priebeh.
Odporúčania gastroenterológa pri pankreatitíde
Pri akútnom alebo chronickom zápale pankreasu je dôležité dodržiavať jednoduché odporúčania. Rady gastroenterológa pri zápale pankreasu:
- Znížte príjem nasýtených a transmastných tukov a vyhýbajte sa vyprážaným, ostrým a silne koreneným jedlám, pretože zhoršujú vitalitu pankreasu.
- Jedzte rozmanité potraviny vrátane chudého mäsa, rýb, vajec, nízkotučných mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny a celozrnných výrobkov.
- Jedzte 5 až 6-krát denne v malých porciách, aby ste znížili zaťaženie pankreasu a zlepšili trávenie.
- Do stravy zaraďte ľahko stráviteľné sacharidy (napríklad ryžu, zemiaky a ovsené vločky) a vyhýbajte sa sladkostiam.
- Pite dostatok vody, vyhýbajte sa sýteným nápojom a džúsom s vysokým obsahom cukru.
Je dôležité lieky na pankreatitídu užívať v presnej dávke predpísanej lekárom. Odporúča sa tiež vyhýbať sa fajčeniu, intenzívnej fyzickej aktivite (v prípade bolesti) a alkoholu.
Je možné pankreatitídu úplne vyliečiť?
Akútnu pankreatitídu možno vyliečiť dodržiavaním medikamentóznej liečby a diéty, vyhýbaním sa alkoholu a fajčeniu. Pri závažnej chronickej pankreatitíde, v prípade nezvratného poškodenia pankreasu, sa predpisujú lieky na zabránenie progresie ochorenia.
Je možné sa nakaziť pankreatitídou od inej osoby?
Pankreatitída nie je infekčné ochorenie, takže sa ňou nemožno nakaziť od inej osoby. Ak je však zápalový proces v pankrease spôsobený bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, infikovaná osoba ho môže preniesť na zdravú osobu prostredníctvom blízkeho kontaktu alebo zdieľania riadu.