Čítať 7 minút

Samovyšetrenie prsníkov: ako odhaliť ochorenia prsníkov v ranom štádiu

Samovyšetrenie prsníkov: ako odhaliť ochorenia prsníkov v ranom štádiu
Zverejnené: 22 September 2022 | Перегляди 11206
1

Stavba prsníka

Samovyšetrenie prsníkov je postup, ktorý pomáha ženám odhaliť zmeny na prsníkoch. Vyšetrenie prsníkov by sa malo vykonávať každý mesiac v 5. až 7. deň menštruačného cyklu, kedy prsia nie sú bolestivé ani opuchnuté.

Prsník sa skladá z 15–20 samostatných kužeľovitých lalokov, ktoré sú od seba oddelené vrstvami spojivového a tukového tkaniva. Mliekovody vedú z každého laloku prsníka smerom k bradavke. Pri palpácii prsníkov je možné nahmatať tukové hrčky, ktoré sa v prsníku vyskytujú prirodzene: pri dotyku nebolia a nemajú hrudkovitý tvar.

V celom prsníku sa nachádzajú lymfatické a krvné cievy. Bradavka a areola obsahujú veľa nervových zakončení, vďaka ktorým prsník reaguje na dotyk bradavky uvoľnením mlieka počas obdobia dojčenia.

2

Varovné signály pri vyšetrení prsníkov

Zmeny na prsníkoch, zistené počas samovyšetrenia, môžu naznačovať vývoj ochorenia prsníkov, preto je potrebná konzultácia s mamológom. Varovné signály pri vyšetrení prsníkov sú:

 • výtok z bradaviek;
 • zväčšenie alebo zmenšenie (vtiahnutie) bradavky;
 • opuch a začervenanie prsníka;
 • zmenšenie kože na prsníku (tzv. pomarančová kôra);
 • zmeny tvaru alebo veľkosti prsníkov;
 • asymetria prsníkov (z anatomického hľadiska je rozdielny tvar alebo veľkosť prsníkov normálna; alarmujúcim znakom je deformácia prsníkov);
 • hrčky v prsníku alebo pod kožou;
 • bolesť v oblasti prsníkov alebo podpazušia;
 • zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti prsníka.

Vyšetrenie prsníkov umožňuje žene odhaliť príznaky abnormalít prsníkov, no len mamológ môže stanoviť diagnózu a v prípade potreby predpísať liečbu. Samovyšetrenie nenahrádza preventívnu prehliadku u mamológa a ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, ktoré by sa malo vykonávať minimálne raz ročne. Odporúča sa tiež, aby ženy v reprodukčnom veku každý rok navštívili gynekológa, pretože ochorenia prsníkov súvis s reprodukčnými orgánmi žien.

3

Krok č. 1: Skontrolujte pokožku na prsníku

Vyzlečte sa do pol pása, spustite ruky pozdĺž tela, postavte sa pred zrkadlo a pri vhodnom osvetlení si pozorne prezrite prsníky. Skontrolujte, či na pokožke pŕs nedochádza k začervenaniu, olupovaniu alebo tvorbe vrások. Koža na prsiach by mala byť rovnorodá.

Skontrolujte pokožku na prsníku

Skontrolujte pokožku na prsníku

4

Krok č. 2: Skontrolujte vzhľad prsníkov

 • s rukami spustenými pri tele skontrolujte či nedochádza k nezvyčajnej asymetrii, alebo zmenám vo veľkosti vašich pŕs;
 • zdvihnite ruky a pomaly sa otáčajte doľava a doprava, aby ste si prezreli každý prsník a zistili či sa na ňom nenachádzajú priehlbiny, alebo hrčky;
 • venujte pozornosť pokožke okolo podpazušia a kľúčnych kostí. Pokožka by mala byť pružná, bez pupienkov a záhybov.

Alarmujúcim príznakom je vznik tzv. pomarančovej kôry na prsníku, pretože tento symptóm môže naznačovať prekrvenie lymfatickou tekutinou a vznik nádoru v prsníku.

Skontrolujte vzhľad prsníkov

Skontrolujte vzhľad prsníkov

5

Krok č. 3: Prehmatajte prsník v smere hodinových ručičiek

 • spojte si tri prostredné prsty ľavej ruky;
 • pomocou brušiek na prstoch si prehmatajte pravý prsník v smere od vonkajšej strany prsníka k vnútornej (od kľúčnej kosti k bradavke);
 • v smere hodinových ručičiek si prehmatajte celý prsník;
 • rovnakým spôsobom si pravou rukou prehmatajte ľavý prsník .

Palpácia prsníka by nemala vyvolávať nepríjemné a bolestivé pocity. Tkanivo prsníka by malo byť homogénne bez zhrubnutia alebo "zrnitosti".

Prítomnosť hrčky v prsníku môže znamenať mastitídu, fibroadenózu, cystu alebo rakovinu prsníka. V prípade, že si v prsníku nájdete hrčku, je potrebné sa objednať na vyšetrenie k mamológovi a na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, ktoré vám pomôže odhaliť tvar a štruktúru hrčky.

Prehmatajte prsník v smere hodinových ručičiek

Prehmatajte prsník v smere hodinových ručičiek

6

Krok č. 4: Skontrolujte si bradavky

 • skontrolujte, či sa nezmenil tvar alebo farba areolu;
 • skontrolujte, či sa na bradavkách nenachádzajú rôzne odchýlky a deformácie (vredy, trhliny, chrasty). Ak boli bradavky normálne a vtiahli sa až neskôr, môže to znamenať rozvoj ochorenia (napr. intraduktálny papilóm, telitída, rakovina bradavky);
 • palcom a ukazovákom mierne stlačte bradavku okolo okrajov areoly a sledujte či je prítomný výtok. Tvrdá bradavka alebo vydutie areoly môže naznačovať rozvoj patológie, napr. telitídy (zápalu bradavky) alebo mastopatie.

Dotyk bradavky by nemal spôsobovať bolesť.

Skontrolujte si bradavky

Skontrolujte si bradavky

7

Krok 5: Prehmatajte lymfatické uzliny v podpazuší

Zdvihnite pravú ruku (nevystierajte ju, iba mierne podvihnite tak, aby sa tkanivo v podpazuší nenatiahlo) a ľavou rukou nahmatajte lymfatické uzliny v podpazuší. Potom si pravou rukou prezrite aj ľavé podpazušie.

Lymfatické uzliny sa pri prehmataní javia ako malé guľôčky nachádzajúce sa pod kožou a ich veľkosť by nemala presiahnuť 1,5 cm (zväčšenie môže znamenať vznik nádoru v prsníku alebo infekciu prsníka). Palpácia by mala byť bezbolestná.

Prehmatajte lymfatické uzliny v podpazuší

Prehmatajte lymfatické uzliny v podpazuší

8

Krok č. 6: Prehmatajte oblasť kľúčnej kosti

Kvôli možnej prítomnosti hrčky prehmatajte krúživým pohybom končekami prstov tkanivá nad a pod kľúčnymi kosťami. Prehmatajte horné a dolné kľúčne lymfatické uzliny, do ktorých vedie časť lymfatických ciev prsníkov. Lymfatické uzliny by nemali byť bolestivé ani zväčšené.

Prehmatajte oblasť kľúčnej kosti

Prehmatajte oblasť kľúčnej kosti

9

Prečo sú prsia bolestivé?

Bolesť prsníkov môže súvisieť s normálnymi fyziologickými procesmi v ženskom tele (pred a počas menštruácie, počas ovulácie), ale môže znamenať aj rozvoj ochorení prsníkov. Príčiny bolesti prsníkov sú:

 • hormonálne zmeny;
 • nosenie nepohodlnej a tesnej spodnej bielizne;
 • úraz (napr. pomliaždenie hrudníka);
 • infekčné a zápalové ochorenia mliečnych žliaz (napr. mastitída);
 • nádory (napr. fibroadenóm, lipóm v prsníku).

Bolesť sa môže vyskytovať v oboch prsníkoch alebo môže byť lokalizovaná iba v jednom prsníku. Bolesť prsníkov môže byť akútna a pálivá alebo nepríjemná a pretrvávajúca, ale v žiadnom prípade by ste ju nemali prehliadať a okamžite je potrebné sa objednať na vyšetrenie k mamológovi.

10

Aké by mali byť prsia na dotyk?

Žena v reprodukčnom veku by nemala mať prsia na dotyk opuchnuté, zdurené, tvrdé. Prsia by mali byť hlavne homogénne bez hrčiek. Koža prsníka by mala byť pružná, bez hrčiek, vrások alebo záhybov. So slabnutím reprodukčnej funkcie žien (vo veku 45-50 rokov) dochádza k involučným zmenám — žľazové tkanivo je nahradené vláknitým a tukovým tkanivom, takže pokožka stráca pevnosť a v oblasti dekoltu sa objavujú vrásky. Po 45. roku života by ste mali každoročne absolvovať mamografické vyšetrenie, aby ste predišli cystickej fibróze a rakovine prsníka.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Samovyšetrenie prsníkov: ako odhaliť ochorenia prsníkov v ranom štádiu
Lekár oddelenia gynekológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Môžem ísť na vyšetrenie k mamológovi počas menštruácie?
Odpovedať
Dobrý deň. Počas menštruácie a pred menštruáciou môžu prsia opuchnúť, zväčšiť sa a bolieť, čo sťažuje vyšetrenie a prehmatávanie prsníkov. Optimálne je ísť na vyšetrenie k mamológovi na 5. až 7. deň po menštruácii, kedy hladina hormónov v tele klesá.
Karina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Prečo mám začervenané prsia?
Odpovedať
Dobrý deň. Zmeny farby kože na prsníkoch sú znakom mnohých ochorení. Začervenanie prsníkov u žien môže byť spôsobené zápalom a hnisavými procesmi v koži a podkožnom tuku (furunkuly, aterómy, lipómy) a môže tiež poukazovať na prítomnosť novotvarov (napr. cystu). V prípade, že sú vaše prsia červené, mali by ste navštíviť mamológa, ktorý vám stanoví diagnózu. Po vyšetrení vám mamológ v prípade potreby predpíše liečbu a povie vám, ako zmierniť zápal prsníkov.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Prečo sa mení farba bradaviek?
Odpovedať
Dobrý deň. Zmeny farby areoly a bradavky sú počas tehotenstva normálnym fyziologickým procesom, pretože sa mení hormonálne pozadie ženy. V prípade, že žena nie je tehotná, akékoľvek zmeny tvaru, farby a veľkosti bradaviek môžu poukazovať na vznik ochorenia prsníkov až rakoviny, preto by ste sa mali poradiť so svojím mamológom.
Xénia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Ako môžem odhaliť nádor v prsníku?
Odpovedať
Dobrý deň. Rakovina prsníka sa prejavuje hrčkou v prsníku a zväčšením axilárnych lymfatických uzlín, ktoré sa dajú zistiť hmatom. Nádor si však môžete nájsť aj sama v prípade, že dosiahol pomerne veľké rozmery. Samovyšetrenie prsníkov však nenahrádza každoročné preventívne prehliadky u mamológa a po 40. roku života je potrebné podstupovať aj mamografiu.
Irina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. V prsníkoch mám pocit mravčenia, čo to môže znamenať?
Odpovedať
Dobrý deň. Mierna bolesť prsníkov môže byť spôsobená hormonálnymi zmenami prebiehajúcimi v ženskom tele. Bolesť prsníkov sa môže objaviť pred menštruáciou alebo počas nej. Pocit mravčenia v prsníkoch môžete mať aj počas ovulácie. Tieto bolesti sú cyklické a vyskytujú sa prirodzene. Náhle alebo pretrvávajúce mravčenie v prsníkoch je dôvodom na konzultáciu s mamológom, pretože môže byť príznakom ochorenia prsníkov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.