0800200000

Čo je to kuperóza a ako sa jej zbaviť?

Čo je to kuperóza a ako sa jej zbaviť?
Čítať 5 minút | Vytvorené: 20 september 2022 | aktualizované: 17 november 2022 | 15334 15334
Kuperóza je chronické ochorenie kože, ktoré je sprevádzané rozšírením kapilár na tvári. Prevenciou, diagnostikou a liečbou kuperózy sa zaoberá dermatológ.

Čo je kuperóza?

Kuperóza je patologický stav kože, ktorý je počiatočným štádiom rosacey (zápalového ochorenia kože). Kuperóza sa prejavuje začervenaním kože a výskytom teleangiektázií (tzv. pavúčie žily a hviezdičky). Ak ochorenie prejde do rosacey, tak sa na koži objaví vyrážka.

Ako vyzerá kuperóza?

Teleangiektázie sú tzv. cievne hviezdičky a pavúčie žily, ktoré sa môžu v podobe pavučinky objaviť na líci. Z hľadiska štruktúry ide o rozšírené tenké podkožné kapiláry a žily na tvári. Cievne hviezdičky na tvári pri kuperóze sú hladké a nevystupujú nad povrch kože.

Kuperóza sa objavuje len na tvári a pokožke hlavy. Môže sa vyskytovať na lícach, pod očami, na brade a na nose. Najčastejšou formou je kuperóza na lícach a kuperóza na krídlach nosa. Červené žilky na nohách nie sú prejavom kuperózy.

Nahusto umiestnené cievy na tvári sa môžu prejaviť aj ako začervenanie na lícach. Na fotografii jej vyobrazená kuperóza.

kuperóza

kuperóza

Príčiny vzniku kuperózy

Tendencia k vzniku kuperóznej kože je dedičná. Spúšťacie faktory môžu vyvolať vznik červených žiliek na tvári u ľudí s genetickou predispozíciou.

Príčiny vzniku kuperózy na tvári

Príčiny vzniku kuperózy na tvári

Ľudia so svetlejším typom pleti sú náchylnejší na výskyt červených žiliek na tvári. Príčiny vzniku kuperózy sú:

 • slnečné žiarenie;
 • emocionálny stres;
 • studená a horúca voda;
 • silný vietor;
 • konzumácia alkoholických nápojov;
 • pikantné alebo horúce jedlá;
 • kozmetické výrobky;
 • fyzická námaha.

Typ stravy a konzumácia určitých potravín nevyvolávajú kuperózu. Vplyv na vznik ochorenia má len teplota a ostrosť jedál a nápojov. Vznik tzv. pavúčich žiliek na tvári je tiež spôsobený disfunkciou tonusu a krehkosťou ciev.

Štádiá a príznaky kuperózy

Kuperóza sa zriedkavo začína prejavovať u detí. Príznaky kuperózy sa zvyčajne objavujú v strednom veku. Ženy sú náchylnejšie na výskyt tzv. cievne hviezdičky ako muži, čo je spôsobené vplyvom pohlavných hormónov na tonus drobných ciev.

Kuperóza sa vyvíja postupne a ak sa nelieči, môže prejsť až do rosacey. Štádiá kuperózy na tvári:

 • počiatočné (len začervenanie tváre);
 • mierne (tzv. cievne hviezdičky na tvári sa objavujú nepravidelne, v dôsledku spúšťacích faktorov);
 • posledné (príznaky sú prítomné stále).

Kuperóza sa prejavuje pocitom návalu krvi do tváre a pálením kože. Vznik cievnych hviezdičiek môže sprevádzať aj olupovanie a napínanie kože.

Ako liečiť kuperózu?

Ak máte podozrenie na kuperózu, objednajte sa na vyšetrenie k dermatológovi. Dermatológ si vypočuje vaše ťažkosti, vizuálne vyšetrí vašu kožu a vykoná dermatoskopiu — vyšetrenie kože pomocou zväčšovacieho zariadenia, ktoré umožňuje dôkladne preskúmať lézie.

Liečba kuperózy zahŕňa používanie protizápalových a antibakteriálnych látok, ako aj výber dlhodobej starostlivosti o pokožku náchylnú na kuperózu. Na odstránenie kuperózy môže dermatológ predpísať prístrojové ošetrenie, napríklad laserovú liečbu kuperózy. Odstránenie tzv. cievnych hviezdičiek laserom je bezbolestné a každý zákrok trvá v priemere 20-30 minút. Jednotlivé teleangiektázie je možné odstrániť jedným zákrokom, pri závažnejšej kuperóze môže lekár predpísať 2-5 zákrokov. Dĺžka farmakoterapie závisí aj od štádia kuperózy. Aby ste predišli opakovanému výskytu žiliek na tvári, je dôležité vyhýbať sa spúšťacím faktorom ochorenia (napr. vystavenie sa slnku alebo horúcemu jedlu).

Ako rozoznať kuperózu od rosacey?

Kuperóza je mierna forma rosacey. Kuperóza a akné patria medzi príznaky ochorenia, ktoré prechádza do zápalovej rosacey, pre ktorú sú charakteristické pľuzgierovité vyrážky.

Rozdiel medzi kuperózou a rosaceou:

Prejavy ochorenia

Kuperóza

Rosacea

Erytém (začervenanie kože)

+

+

Teleangiektázia (tzv. cievne hviezdičky)

+

+

Papuly a pustuly (hnisavé vyrážky)

-

-

Rinofýma (nezhubný nádor pokožky nosa)

-

-

Posledné štádium kuperózy na nose sa môže vyvinúť do rinofýmy, nezhubného výrastku na zapálenej pokožke. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa kuperóza zmenila na rosaceu, mali by ste pri prvých príznakoch tohto stavu navštíviť dermatológa, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu.

Prevencia kuperózy

Prevencia kuperózy si vyžaduje vyhýbanie sa vplyvu UV žiarenia na pokožku. Pred škodlivými slnečnými lúčmi sa môžete chrániť pomocou opaľovacích krémov a oblečenia. Ľudia náchylný na vznik tzv. pavúčich žiliek na tvári, by mali tiež obmedziť vystavovanie sa náhlym zmenám teploty a koreneným jedlám. Nové kozmetické výrobky by sa mali používať opatrne: ak vám po ich použití sčervená tvár alebo sa objaví popálenina, prestaňte ich používať.

Dermatológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je to kuperóza a ako sa jej zbaviť? - MUDr. Katarzyna Maria Pluta
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako diagnostikovať kuperózu?

Kuperózu diagnostikuje dermatológ počas vizuálneho vyšetrenia kože a dermatoskopie. Lekár môže odoslať pacienta na ďalšie krvné testy na objasnenie príčiny a spúšťacích faktorov tohto ochorenia.

2. Ako liečiť kuperózu na tvári doma?

Liečbou kuperózy na tvári za zaoberá dermatológ. Domáca liečba kuperózy nie je možná bez aplikovania liekov a liečebných postupov.

3. Ako zastaviť progresiu kuperózy na tvári?

Kuperóza je chronické, progresívne ochorenie kože, ktoré sa dá zastaviť správnou liečbou. Liečbu kuperózy a monitorovanie jej účinnosti vykonáva dermatológ.

4. Je možné liečiť kuperózu na tvári Darsonvalom?

Darsonvalizácia je liečebný dermatologický postup, pri ktorom lekár aplikuje na pokožku slabý elektrický prúd. Darsonval možno použiť ako doplnkovú metódu pri liečbe kuperózy na zlepšenie prietoku krvi a regeneračnej (obnovovacej) schopnosti kože.

5. Čomu sa je potrebné vyhnúť pri kuperóze?

Pri kuperóze je dôležité vyhnúť sa spúšťacím faktorom, ktoré sú u každého individuálne. U jedného pacienta môže byť výskyt tzv. cievnych hviezdičiek vyvolaný zmenou teploty, u iného zas fyzickou námahou.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to kuperóza a ako sa jej zbaviť?
Dermatológ, trichológ.

Položte otázku Dermatológovi
DoktorPRO

Irina pred 11 mesiacmi
Dobrý deň. Može byť výskyt tzv. pavúčich žiliek v oblasti hrudníka u muža prejavom kuperózy?
Odpovedať
Dobrý deň. Pavúčie žilky v oblasti hrudníka nie sú typickým prejavom kuperózy. Najpravdepodobnejšou príčinou teleangiektázie (pavúčich žiliek alebo cievnych hviezdičiek) je hromadenie žilovej krvi.
Xénia pred 11 mesiacmi
Dobrý deň. Dá sa kuperóza na tvári liečiť doma?
Odpovedať
Dobrý deň. Kuperóza je kožné ochorenie, ktorého liečbou sa zaoberá dermatológ. Po vyšetrení vám lekár predpíše lieky a prípravky, ktoré by sa mali doma pravidelne aplikovať na pokožku.
Dáša pred 11 mesiacmi
Dobrý deň. Ako môžem rozpoznať kuperózu doma?
Odpovedať
Dobrý deň. Odlíšiť kuperózu od iných kožných ochorení môže iba dermatológ počas externého vyšetrenia. Ak sa na tvári alebo iných častiach tela objavia vyrážky, začervenanie a tzv. cievne hviezdičky, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k dermatológovi.
Karina pred rokom
Dobrý deň. Je začervenanie pokožky pri masáži nôh spôsobené kuperózou?
Odpovedať
Dobrý deň, kuperóza sa na nohách nevyskytuje. Ochorenie postihuje len pokožku na tvári. Začervenanie pokožky počas masáže je spôsobené prílevom krvi, čo je normálne.
Anna pred rokom
Dobrý deň. Aký krém je vhodný na kuperózu?
Odpovedať
Dobrý deň, kuperóza nie je len kozmetickým problémom, ale je to vážne ochorenie kože. Pravidelnú domácu starostlivosť o kožu pri kuperóze by ste mali zvoliť spolu so svojím dermatológom.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.