Čo je kuperóza?
Kuperóza je patologický stav kože, ktorý je počiatočným štádiom rosacey (zápalového ochorenia kože). Kuperóza sa prejavuje začervenaním kože a výskytom teleangiektázií (tzv. pavúčie žily a hviezdičky). Ak ochorenie prejde do rosacey, tak sa na koži objaví vyrážka.
Ako vyzerá kuperóza?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Teleangiektázie sú tzv. cievne hviezdičky a pavúčie žily, ktoré sa môžu v podobe pavučinky objaviť na líci. Z hľadiska štruktúry ide o rozšírené tenké podkožné kapiláry a žily na tvári. Cievne hviezdičky na tvári sú pri kuperóze hladké a nevystupujú nad povrch kože.
Kuperóza sa objavuje len na tvári a na pokožke hlavy. Môže sa vyskytovať na lícach, pod očami, na brade a na nose. Najčastejšie sa kuperóza vyskytuje na lícach a na krídlach nosa. Červené žilky na nohách nie sú prejavom kuperózy.
Veľká hustota ciev na tvári sa môže prejaviť aj ako začervenanie na lícach. Na fotografii jej vyobrazená kuperóza.
kuperóza
Príčiny vzniku kuperózy
Najčastejšia príčina vzniku kuperózy je dedičnosť. U ľudí s genetickou predispozíciou môžu spúšťacie faktory vyvolať vznik červených žiliek na tvári.
Príčiny vzniku kuperózy na tvári
Ľudia so svetlejším typom pleti sú náchylnejší na výskyt červených žiliek na tvári. Príčiny vzniku kuperózy sú:
- slnečné žiarenie;
- emocionálny stres;
- studená a horúca voda;
- vystavovanie sa silnému vetru;
- konzumácia alkoholických nápojov;
- konzumácia pikantných alebo horúcich jedál;
- kozmetické prípravky;
- fyzická námaha.
Typ stravy a konzumácia určitých potravín nevyvolávajú kuperózu. Na vznik ochorenia vplýva teplota jedál a ich pikantnosť. Vznik tzv. pavúčich žiliek na tvári je tiež spôsobený disfunkciou tonusu a krehkosťou ciev.
Štádiá a príznaky kuperózy
U detí sa kuperóza vyskytuje len zriedkavo. Príznaky kuperózy sa zvyčajne objavujú v strednom veku. Na jej výskyt sú náchylnejšie viac ženy ako muži. Je to spôsobené vplyvom pohlavných hormónov na tonus drobných ciev.
Kuperóza sa vyvíja postupne, a ak sa nelieči, môže prejsť do rosacey. Štádiá kuperózy na tvári sú:
- počiatočné (len začervenanie tváre);
- mierne (tzv. cievne hviezdičky na tvári sa objavujú nepravidelne, v dôsledku spúšťacích faktorov);
- posledné (príznaky sú prítomné stále).
Kuperóza sa prejavuje pocitom návalu krvi do tváre a pálením pokožky. Vznik cievnych hviezdičiek môže sprevádzať aj olupovanie a napínanie kože.
Ako liečiť kuperózu?
Ak máte podozrenie na kuperózu, objednajte sa na vyšetrenie k dermatológovi. Dermatológ si vypočuje vaše ťažkosti, vizuálne vyšetrí vašu kožu a vykoná dermatoskopiu — vyšetrenie kože pomocou zväčšovacieho zariadenia, ktoré umožňuje dôkladne preskúmať lézie.
Liečba kuperózy spočíva v užívaní protizápalových a antibakteriálnych liekov, v dlhodobej správnej starostlivosti o pokožku náchylnú na kuperózu. Na odstránenie kuperózy môže dermatológ predpísať prístrojové ošetrenie, napríklad laserovú liečbu kuperózy. Odstránenie tzv. cievnych hviezdičiek laserom je bezbolestné a každý zákrok trvá v priemere 20-30 minút. Jednotlivé teleangiektázie je možné odstrániť počas jednej procedúry. Pri závažnejšej kuperóze môže lekár predpísať 2 až 5 procedúr. Dĺžka farmakoterapie závisí aj od štádia kuperózy. Aby ste predišli opakovanému výskytu cievnych hviezdičiek na tvári, je dôležité vyhýbať sa spúšťacím faktorom ochorenia (napr. vystavenie sa slnku alebo horúcemu jedlu).
Ako rozoznať kuperózu od rosacey?
Kuperóza je mierna forma rosacey. Kuperóza a akné sú ochorenia, ktoré sa môžu vyvinúť na zápalovú rosaceu. Pre rosaceu sú charakteristické pľuzgierovité vyrážky.
Rozdiel medzi kuperózou a rosaceou:
Prejavy ochorenia | Kuperóza | Rosacea |
Erytém (začervenanie kože) | + | + |
Teleangiektázia (tzv. cievne hviezdičky) | + | + |
Papuly a pustuly (hnisavé vyrážky) | - | - |
Rinofýma (nezhubný nádor pokožky nosa) | - | - |
Posledné štádium kuperózy na nose sa môže vyvinúť do rinofýmy, nezhubného výrastku na zapálenej pokožke. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa kuperóza vyvinula na rosaceu, mali by ste pri prvých príznakoch tejto patológie navštíviť dermatológa, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu.
Prevencia kuperózy
K prevencii kuperózy patrí vyhýbanie sa vplyvu UV žiarenia na pokožku. Pred škodlivými slnečnými lúčmi sa môžete chrániť opaľovacími krémami a odevom. Ľudia náchylný na vznik tzv. pavúčich žiliek na tvári, by mali tiež obmedziť vystavovanie sa náhlym zmenám teploty a konzumácii korenených jedál. Neznáme kozmetické výrobky by sa mali používať opatrne - ak vám po ich použití sčervená tvár alebo sa objaví popálenina, prestaňte ich používať.