Ochorenie nášej doby

Ochorenie nášej doby
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 1341
Hemoroidysú chorobaznámaoddávnych čias. Avšakichzvýšený výskytsledujemerelatívne odnedávna. Vsúčasnej dobe je to jedno z najfrekventovanejších proktologickýchochorení.

Táto "popularita" je úzko spätá so zhoršujúcim sa stavom prostredia a životným štýlom moderného človeka. Pravdepodobnosť ochorenia každého z nás je veľmi vysoká, pretože každý ľudský organizmus na Zemi má hemoroidálné uzly. Okrem toho, zvýšená náchylnosť k hemoroidom u každého z nás je niečo ako daň za vzpriamenú chôdzu, takže, či sa nám to páči alebo nie, krv sa bude hromadiť v žilách konečníka, panvy a nôh.

Prečo je riziko ochorenia tak vysoké? Prečo sa niektorí ľudia v priebehu celého svojho života nestretli s hemoroidmi, a iní sa naopak po celé roky neúspešne pokúšajú zbaviť tohto ochorenia a jeho následkov, ktorými sú fyzické i psychické nepohodlie ?

S výskytom hemoroidov sa v priebehu života stretáva približne osem ľudí z desiatich. K príčinám vzniku tohto ochorenia patrí chronická zápcha, nadváha, nesprávne stravovanie, konzumácia alkoholu, sedavý životný štýl. Častejšie sa hemoroidy vyskytujú u mužov. Muž počas dňa strieda jedno kreslo za druhé: automobilové za kancelárske, kancelárske – zase za automobilové a večer si sadá do mäkkého kresla doma pred obrazovku televízora. Ženám hrozia hemoroidy počas tehotenstva a pôrodu. Odborníci-proktológovia spájajú stále rastúci počet pacientov trpiacich hemoroidmi s moderným rytmom života. Väčšina z nás pracuje posediačky, ale aj dlhoročná práca postojačky môže byť príčinou vzniku hemoroidov. Často sa stravujeme v rýchlosti a nezdravo, používame veľa korenín. Neodopierame si pohár piva (najmä v lete) či dobrého vína. Športové aktivity, hoci sa stávajú čoraz populárnejšími (alebo skôr prestížnymi), nám nedávajú záruku, že nás ochorenie obíde. V niektorých prípadoch môže byť športovanie dokonca škodlivé – vyčerpávajúca telesná námaha môže spôsobiť vážnu ujmu na zdraví.

Nesprávna liečba nám tiež môže spôsobiť obrovskú škodu. O samoliečbe sa píše veľa. Je možne, že niektoré z opatrení, ktoré prijímate, prinesú úľavu, ale len dočasnú. Hemoroidy si vyžadujú odbornú terapeutickú pomoc, resp. komplexný prístup kombinujúci liečbu pomocou liekov a „radikálne“ metódy. Bohužiaľ, z dôvodu nedostatku informácií, nie všetci pacienti trpiaci hemoroidmi vedia, že tzv. „radikálny“ spôsob liečby neznamená iba chirurgická operácia. Nie je žiadnym tajomstvom, aké môžu byť dôsledky ktoréhokoľvek chirurgického zákroku. Preto odborníci-proktológovia čelili dôležitej výzve – priniesť liečebné postupy a metódy, ktoré by  znižovali mieru traumatizácie v priebehu liečby. Odborníci DoktorPRO Bratislava používajú najmodernejšie technológie na liečbu hemoroidov, konkrétne ligáciu hemoroidálnych uzlov a fotokoaguláciu uzla (infračervenú). Je dôležité poznamenať, že postupy sú účinné, pričom pacient necíti bolesť, nemení obvyklý spôsob života a úplne si zachováva svoju práceschopnosť. Nemusí byť hospitalizovaný na lôžkovom oddelení nemocnice, ani podstupovať náročný proces rekonvalescencie po absolvovaní zákroku. Zatiaľ čo niektorí z nás sa iba teraz dozvedajú o týchto popredných a moderných metódach, ostatní už absolvovali liečbu a užívajú si jej výsledky, s možnosťou bezproblémového návratu do svojho bežného každodenného životu – i bez bolesti a strachu!

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie