Indikácie pre ultrazvuk orgánov brušnej dutiny

Indikácie pre ultrazvuk orgánov brušnej dutiny
Čítať 5 minút | Zverejnené: 13 May 2022 | Перегляди 24842
Ultrazvuk brušnej dutiny je diagnostická metóda vyšetrenia, pri ktorej sa vyšetrujú orgány brušnej dutiny, zisťuje sa ich štruktúra a veľkosť, hodnotí sa prietok krvi v cievach brucha (ultrazvuk s dopplerom).

Ktoré orgány sa vyšetrujú počas ultrasonografie brušnej dutiny?

Orgány, ktoré lekár kontroluje počas ultrazvuku brušnej dutiny:

 • pečeň;
 • slezina;
 • žlčník;
 • pankreas;
 • obličky a nadobličky.

Ultrazvuk brušnej dutiny sa vykonáva na určenie chorôb gastrointestinálneho traktu, stanovenie príčin hnačky, zápchy a bolesti brucha. Zväčšenie veľkosti vnútorných orgánov brušnej dutiny (slezina, pečeň, žlčník, pankreas) naznačuje prítomnosť patológií. Hepatomegália (zväčšenie pečene) môže naznačovať prítomnosť nasledujúcich ochorení:

 • hepatitída;
 • cirhóza;
 • cholangitída.

Splenomegália (zväčšenie sleziny) môže byť spôsobená vírusovými a bakteriálnymi infekciami (napr. osýpky, rubeola, vírusová hepatitída, mononukleóza). Pankreas sa môže zväčšiť pri pankreatitíde a žalúdočných vredoch. Žlčník sa zväčšuje pri poruchách odtoku žlče.  

Počas ultrazvuku pečene sa určuje jej veľkosť, tvar a štruktúra (homogénna alebo heterogénna), čo umožňuje posúdiť fungovanie pečene. Lekár ultrazvukovej diagnostiky porovnáva rozmerové parametre s normou a hľadá štrukturálne zmeny. Ultrazvuk pečene vám umožňuje vizualizovať novotvary, posúdiť stav pečeňových žíl. Kompletná diagnostika pečene zahŕňa ultrazvukové a biochemické krvné testy (ALT, AST, bilirubín, albumín atď.).

Ultrazvuk pankreasu sa vykonáva pre vizualizáciu tvaru, veľkosti, štruktúry pankreasu, jeho umiestnenia v brušnej dutine. Ultrazvuková diagnostika umožňuje odhaliť novotvary pankreasu (nádory, cysty).

Počas ultrazvuku sleziny sa zisťuje veľkosť a štruktúra sleziny, hodnotí sa jej stav a prítomnosť patologických inklúzií (nádory, cysty). Vyšetrenie sleziny umožňuje určiť prítomnosť spevnenia a prasklín.

Ultrazvuk obličiek sa vykonáva na určenie veľkosti, štruktúry a funkčného stavu obličiek, ako aj ich polohy. Ultrazvuk obličiek zobrazuje cysty, nádory, kamene, piesok a soli, ako aj zápaly (nefritída, pyelonefritída, cystitída).

Ultrazvuk žlčníka a žlčových ciest informuje o stave žlčníka, jeho stenách, prítomnosti piesku, kameňov a polypov v ňom. Ultrazvuk žlčníka sa vykonáva na diagnostiku ochorenia žlčových kameňov, polypózy, cholecystitídy, rakoviny žlčníka. Na vyšetrenie kontraktility žlčníka sa vykonáva ultrazvuk brušnej dutiny s testovacími raňajkami. V tomto prípade sa prvé vyšetrenie vykonáva nalačno a druhé po ľahkých raňajkách (po 30 – 40 minútach). Ako raňajky môžu byť kyslá smotana alebo jogurt. 

Ultrazvuk brušnej dutiny s dopplerografiou pomáha zistiť prítomnosť voľnej tekutiny v brušnej dutine, posúdiť prietok krvi brušnou aortou, štruktúru a pevnosť lymfatických uzlín. Počas vyšetrenia môže byť zistená trombóza žíl a tepien, ktoré zásobujú pečeň a slezinu.

Užitočným vyšetrením pri nasledujúcich manipuláciách môže byť aj ultrazvuk brušnej dutiny s dopplerometriou:

 • počas biopsie brušných orgánov;
 • pre kontrolu aneuryziem brušnej aorty a iných krvných ciev v bruchu;
 • pri vykonávaní miniinvazívnych operácií na brušných orgánoch (odstránenie tekutiny z cysty alebo abscesu). 

Indikácie pre absolvovanie ultrazvuku orgánov  brušnej dituny

Terapeut alebo gastroenterológ vám môže odporučiť absolvovať ultrazvuk brušných orgánov. Indikácie pre ultrazvuk vnútorných orgánov brušnej dutiny a retroperitoneálneho priestoru:

 • bolesť brucha, boku, dolnej časti chrbta;
 • nafúknutie brucha;
 • poruchy trávenia (hnačka, zápcha);
 • nedostatok chuti do jedla;
 • strata váhy;
 • ťažkosti s močením;
 • celková nevoľnosť, slabosť;
 • indurácia v brušnej dutine;
 • bezpríčinná nevoľnosť, vracanie;
 • zvýšenie telesnej teploty z neurčeného dôvodu;
 • zmena výsledkov krvných testov.

Pri akýchkoľvek ťažkostiach tráviaceho traktu (bolesti brucha, poruchy stolice, pálenie záhy, bezpríčinné a náhle zmeny telesnej hmotnosti, plynatosť) je potrebná konzultácia s gastroenterológom. Gastroenterológ predpíše všetky potrebné vyšetrovacie postupy a identifikuje porušenia gastrointestinálneho traktu, zvolí taktiku liečby.

Ultrazvuk brušnej dutiny počas tehotenstva nie je plánové vyšetrenie, môže sa vykonať podľa predpisu gynekológa, odporúča sa ženam, ktoré majú v anamnéze chronické ochorenia pečene a iných orgánov gastrointestinálneho traktu. Pre tehotné ženy je vhodné absolvovať vyšetrenie do 16. týždňa, kedy sú vnútorné orgány brušnej dutiny ešte vizualizované. Ultrazvuk počas tehotenstva je bezpečný pre budúcu matku a plod.

Existujú nejaké kontraindikácie pre ultrazvuk vnútorných orgánov?

Ultrazvuk orgánov brušnej dutiny je bezpečné a bezbolestné vyšetrenie, ktoré nemá žiadne kontraindikácie a môže sa vykonať v akomkoľvek veku.

Jedinou kontraindikáciou ultrazvuku orgánov brušnej dutiny je menštruácia u žien. Ultrazvuk orgánov brušnej dutiny počas menštruácie sa neodporúča absolvovať, pretože počas tohto obdobia sa zvyšuje objem tekutiny v tele, čo znemožňuje spoľahlivé vyšetrenie.

Príprava na ultrazvuk orgánov brušnej dutiny

Počas ultrazvuku orgánov brušnej dutiny lekár kontroluje orgány tráviaceho a vylučovacieho systému, preto je potrebná príprava.

Príprava na ultrazvuk orgánov brušnej dutiny je nasledovná:

 • 8 hodín pred vyšetrením by ste sa mali zdržať konzumácii jedla a vody (v prípade, ak vyšetrenie je naplánované na poobedie – tak by ste nemali konzumovať jedlo 4 hodiny pred vyšetrením);
 • mali by ste dodržiavať špeciálnu diétu (2 – 3 dni);
 • užívanie liekov treba prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom – praktickým lekárom alebo gastroenterológom;
 • dve hodiny pred ultrazvukom by ste nemali fajčiť.

Diéta pred vyšetrením spočíva v tom, že by ste nemali jesť mastné, vyprážané a ťažké jedlá, ako aj vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré zvyšujú tvorbu plynov (strukoviny, chlieb, muffiny, alkoholické a sýtené nápoje, surová zelenina a ovocie).

Príprava na ultrazvuk vnútorných orgánov u dieťaťa mladšieho ako jeden rok spočíva v nekonzumácii jedla počas 3 – 3,5 hodín pred zákrokom. Dieťa vo veku 1 až 3 roky dodržiava v predvečer ultrazvuku brušnej dutiny diétu (cereálie vo vode, dusené mäso a ryby, vylúčenie ovocia a zeleniny), hodinu pred vyšetrením by sa nemala piť voda. 

Ako sa vykonáva ultrazvuk orgánov brušnej dutiny?

Pri ultrazvuku orgánov brušnej dutiny si pacient ľahne na chrbát a odhalí brucho. Lekár aplikuje špeciálny gél a pomocou senzora vyšetruje orgány brušnej dutiny, zmeria ich, sleduje kontúry a štruktúru. Špeciálny senzor umožňuje prezerať orgány z rôznych uhlov. Pre presnú diagnostiku môže lekár požiadať pacienta, aby sa mierne otočil akýmkoľvek smerom a zadržal dych. Procedúra zvyčajne trvá asi 30 minút.

Časté otázky

1. Či sú viditeľné metastázy na ultrazvuku brucha pri rakovine?

Ultrazvuk brušnej dutiny umožňuje odhaliť nielen ohniskové formácie rakovinového nádoru vnútorných orgánov, ale aj metastázy do iných orgánov. Rovnako ako ultrazvuk brušnej dutiny pomáha odhaliť metastázy v lymfatických uzlinách.

2. Či je možné piť vodu pred ultrazvukom orgánov brušnej dutiny?

Pred ultrazvukom brucha nepite vodu. Ultrazvuk brušnej dutiny sa vykonáva striktne pri prázdnom žalúdku. Posledný príjem vody by mal byť 4 hodiny pred vyšetrením.

3. Ako vyčistiť črevá pred ultrazvukom orgánov brušnej dutiny?

Na čistenie čriev pred ultrazvukom brušnej dutiny môžete užiť lieky, ktoré zlepšujú trávenie a znižujú tvorbu plynov. Užiť lieky môžete na odporúčanie gastroenterológa alebo terapeuta. Ak neexistujú žiadne priame odporúčania ošetrujúceho lekára na čistenie čriev, stačí len dodržať diétu.

Na preventívne účely sa odporúča pacientovi podstúpiť ultrazvuk orgánov brušnej dutiny raz ročne, aby sa predišlo vývoju brušných patológií.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Indikácie pre ultrazvuk orgánov brušnej dutiny
Lekár oddelenia USG.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO