Čo je toxoplazmóza?
Toxoplazmóza je parazitárna infekcia spôsobená mikroorganizmom Toxoplasma gondii. Toxoplazmóza môže byť akútna aj chronická, pričom postihuje nervový a lymfatický systém, pečeň, slezinu a oči. Ľudská toxoplazmóza predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, pretože prebieha v akútnej forme a môže poškodiť mozog.
Toxoplazmóza v ľudskom organizme
Ako sa toxoplazmóza prenáša?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Toxoplazmóza vzniká pri infekcii organizmu parazitom Toxoplasma gondii. Toxoplazmóza sa prenáša:
- kontaktom s výkalmi infikovaného zvieraťa;
- konzumáciou neumytého ovocia a zeleniny;
- konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa;
- transfúziou infikovanej krvi.
Toxoplazmóza sa prenáša z matky na dieťa počas tehotenstva. Nakaziť sa môžete aj pitím vody kontaminovanej výkalmi chorých zvierat. Toxoplazmóza sa neprenáša z človeka na človeka, preto nie je potrebné nakazených izolovať.
Príznaky a formy toxoplazmózy
Inkubačná doba toxoplazmózy sa pohybuje od troch dní do dvoch týždňov a trvá od vstupu parazita do tela až do objavenia prvých príznakov. Medzi príznaky toxoplazmózy patria:
- zväčšené lymfatické uzliny;
- zvýšenie telesnej teploty (až do 39 stupňov);
- bolesť svalov;
- tachykardia;
- strata chuti do jedla;
- bolesť hrdla;
- slabosť;
- zhoršená pamäť;
- poruchy spánku.
Príznaky mozgovej toxoplazmózy zahŕňajú závraty, bolesti hlavy a poruchy videnia. U mužov a žien môže byť postihnutý gastrointestinálny trakt s hnačkou, nevoľnosťou a vracaním a zväčšenou pečeňou a slezinou. Pri toxoplazmóze sa na pokožke môže objaviť škvrnitá pustulózna vyrážka. Vyrážka pri toxoplazmóze je zobrazená na fotografii.
Človek nakazený toxoplazmózou gondii nemusí pociťovať žiadne príznaky a ochorenie sa zistí až pri vyšetrení. Rozlišujeme tieto formy toxoplazmózy:
- akútna ― objavujú sa príznaky intoxikácie (horúčka do 38-39 stupňov, slabosť, bolesť hlavy, bolesť svalov);
- chronická ― príznaky sú mierne, ale pretrvávajú niekoľko mesiacov. Medzi príznaky chronickej toxoplazmózy patrí subfebrilná teplota (do 38 stupňov), zväčšené lymfatické uzliny, bolesti kĺbov a svalov;
- latentná ― príznaky úplne chýbajú a môžu sa objaviť až po poklese imunity.
Najťažší priebeh má mozgová toxoplazmóza spôsobená AIDS. U ľudí so zníženou imunitou sa ochorenie môže prejaviť mdlobami, zmätenosťou a poruchami koordinácie.
Toxoplazmóza v tehotenstve
Toxoplazmóza počas tehotenstva môže mať nebezpečné následky pre nenarodené dieťa: existuje zvýšené riziko nedonosenosti a prenosu infekcie cez placentu. Dieťa s vrodenou toxoplazmózou môže rásť pomalšie, narodiť sa s nízkou pôrodnou hmotnosťou a mať zväčšenú slezinu a pečeň.
Ak má matka toxoplazmózu počas tehotenstva, dieťa sa môže narodiť bez zjavných príznakov ochorenia. Časom sa vyvinú abnormality, ako je mikrocefália, oligofrénia a iné poruchy zraku a sluchu. Počas tehotenstva sa odporúča vyhýbať sa konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa a kontaktu so zvieratami žijúcimi vonku.
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu toxoplazmózy?
Ak sa objavia príznaky toxoplazmózy, mali by ste sa objednať k infektológovi. Ak je dieťa infikované parazitom Toxoplasma gondii, treba sa poradiť s pediatrom alebo detským infektológom. Ak sa vyskytnú komplikácie s nervovým systémom, je vhodné navštíviť aj neurológa.
Diagnostika toxoplazmózy
Diagnostika toxoplazmózy zahŕňa krvný test, ktorým sa zisťujú protilátky (IgM, IgG). Krvný test sa vykonáva nalačno a posledné jedlo musí byť aspoň tri hodiny pred odberom vzorky.Test na toxoplazmózu zobrazuje prítomnosť alebo neprítomnosť Toxoplasma gondii v krvi. Za normálnych okolností sa v teste na toxoplazmózu nenachádza protilátka IgM, pozitívny výsledok znamená, že v tele je infekcia.
Pri toxoplazmóze mozgu lekár okrem krvných testov predpíše elektroencefalografiu. Môže sa vyžadovať aj ultrazvukové vyšetrenie pečene a sleziny na posúdenie prítomnosti alebo neprítomnosti poškodenia tráviacich orgánov.
Ako sa lieči toxoplazmóza?
Pri liečbe toxoplazmózy vás vyšetrí infektológ, odoberie vám anamnézu a predpíše potrebné testy. Liečba ochorenia závisí od jeho formy a stupňa poškodenia vnútorných orgánov. Pri liečbe toxoplazmózy sa používajú:
- antiparazitárne látky;
- antibiotiká;
- imunologické prípravky;
- lieky proti bolesti;
- antipyretiká.
Úplné vyliečenie toxoplazmózy si môže vyžadovať niekoľko cyklov užívania antibiotík predpísaných lekárom. U pacientov bez imunodeficiencie sa po ukončení liečby prejavuje pretrvávajúca remisia na parazity toxoplazmózy gondii.
Účinky toxoplazmózy
Závažná toxoplazmóza môže postihnúť centrálny nervový systém a spôsobiť stratu alebo poškodenie zraku a sluchu. Ďalšie následky toxoplazmózy sú:
- meningitída;
- encefalitída;
- myokarditída;
- endokarditída;
- neuróza.
Vrodená toxoplazmóza môže mať nebezpečné následky v podobe mentálnej a duševnej retardácie. Ak sa dieťa nakazí od matky, môže trpieť žltačkou, poškodením mozgu a poškodením tráviacich orgánov.
Prevencia toxoplazmózy
Na prevenciu toxoplazmózy sa vyhýbajte kontaktu s výkalmi infikovaných zvierat, pri čistení mačacích záchodov a pri práci v záhrade používajte rukavice. Mali by ste jesť potraviny, ktoré prešli dostatočnou tepelnou úpravou (v prípade mäsa aspoň 73-76 stupňov). Pred konzumáciou by ste tiež mali dôkladne umyť surové ovocie a zeleninu a dodržiavať hygienické predpisy.