Mezoterapia - mýty a fakty

Mezoterapia - mýty a fakty
Čítať 5 minút | Zverejnené: 18 August 2022 | Перегляди 28245
Téma mezoterapie je opradená mnohými mýtmi a nepravdivými informáciami. Efektívna metóda alebo marketingový trik na prilákanie pacientov? Zozbierali sme deväť rozšírených mýtov o mezoterapii vlasov a pokožky hlavy, ktoré vyvrátime alebo poopravíme.

Mýtus 1: po procedúre mezoterapiou zostávajú pigmentové škvrny

Ak po injekciách zostanete dlho na slnku, môžu sa objaviť pigmentové škvrny. Ale ak budete postupovať podľa pokynov trichológa, budete používať opaľovací krém a vyhýbať sa náhlym zmenám teploty v saune či vo vani, komplikácie nevzniknú. Po procedúre sa tiež odporúča zdržať sa užívania antibiotík a hormonálnej antikoncepcie. V každom prípade pred zákrokom povedzte lekárovi, aké lieky užívate.

Mýtus 2: mezoterapia je vhodná len pre pokožku ľudí v zrelom veku

Nie je to pravda. Injekcie sa môžu podávať aj dospievajúcim. Prvé známky starnutia sa navyše objavujú medzi 22. a 30. rokom života. Preto je toto optimálne obdobie na prvé vyskúšanie metódy.

Mýtus 3: ak vlasy vypadávajú, musíte podstúpiť mezoterapiu

Vypadávanie vlasov je prejavom mnohých chorôb a patologických stavov. Vlasy môžu vypadávať pri slabej imunite, nedostatku železa v tele, užívaní niektorých liekov, hormonálnej nerovnováhe a infekčných ochoreniach. Preto nemusíte hneď bežať k lekárovi na mezoterapeutické sedenia.

Najprv musíte vyliečiť základné ochorenie, napríklad zaradiť do stravy viac potravín so železom alebo normalizovať hormonálnu rovnováhu. Mezoterapia tiež nepomáha pri androgénnom vypadávaní vlasov – mužskej alopécii. Koreňom problému je nadbytok dihydrotestosterónu. Mezoterapia v tomto prípade nie je prospešná: neodstraňuje príčinu plešatosti. Až po vyliečení hlavnej príčiny vypadávania vlasov sa môžu mezoterapeutické sedenia vykonávať ako doplňujúca terapia.

Mýtus 4: mezoterapia zvyšuje hustotu vlasov

Počet vlasových folikulov, z ktorých vlasy vyrastajú, je u každého človeka obmedzený a je daný geneticky. To znamená, že človek sa rodí s určitým počtom folikul. Mezoterapeutické sedenia nezvyšujú hustotu vlasov, ale dokážu ich vrátiť do predchádzajúceho stavu.

Mýtus 5: „koktaily“, ktoré sa používajú v mezoterapii, sa okamžite dostávajú do tkanív pokožky a vlasov

Látka, ktorá vstupuje do tela cez ústa, pľúca, subkutánne alebo akýmkoľvek spôsobom, najskôr vstupuje do celkového krvného obehu. S prietokom krvi sú všetky biologicky aktívne látky kokteilu (vitamíny, antioxidanty a minerály) filtrované cez pečeň. Tam prechádzajú premenou na biochemickú formu, ktorú telo dokáže absorbovať. To znamená, že väčšina účinných látok prejde cez bariéru a až potom sa distribuuje do celého tela. V mieste vpichu zostáva len malá časť kokteilových látok.

Mýtus 6: mezoterapia je 100% bezpečná metóda, ktorá nespôsobuje komplikácie

Ako každý injekčný lekársky postup, aj mezoterapia má riziko komplikácií. Po mezoterapii môže pretrvávať bolesť, vzniknúť drobné krvácanie a modriny, začervenanie kože i jej poškodenie. Nežiaduce účinky sa nevyskytnú, ak zákrok vykonal kvalifikovaný odborník, ihlu správne vložil pod kožu, správne ju vytiahol a pokožku vopred ošetril antiseptickými prostriedkami.

Existujú však vedľajšie účinky, ktoré nezávisia od kvalifikácie lekára a čistoty postupu. Samotný stav, ktorý môže nastať po zákroku a počas neho, je okamžitý typ alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako anafylaktický šok, Quinckeho edém alebo status astmaticus (astmatický stav). Ak máte alergiu, povedzte o tom svojmu lekárovi pred zákrokom, aby ste predišli komplikáciám.

Mýtus 7: na zlepšenie stavu vlasov a pokožky hlavy stačí jedno sedenie mezoterapie

Väčšinu látok, ktoré sa zavádzajú počas mezoterapie, je potrebné užívať určitý čas – niekoľko týždňov či mesiacov. Vzniká otázka: ako často robiť vlasovú mezoterapiu  – jedna injekcia vitamínu B neprináša terapeutický účinok. Niektorí lekári však podávajú kokteily s vitamínom B maximálne raz za mesiac. Jednorazové podanie má zmysel len vtedy, ak má látka preukázaný predĺžený alebo kumulatívny účinok.

Mýtus 8: zákrok je nepríjemný a bolestivý

Väčšina ľudí spája mezoterapiu s obyčajnými lekárskymi injekciami. V skutočnosti počas mezoterapeutického ošetrenia lekári používajú malé tenké ihly a môžu aplikovať anestetikum, aby pacient necítil bolesť.

Mýtus 9: sedenia mezoterapie môže absolvovať každý a kedykoľvek

Vlasová mezoterapia má kontraindikácie, na ktoré by mal lekár upozorniť. Patria sem: individuálna intolerancia určitých prvkov koktailu, zápalové procesy na pokožke hlavy, choroby spojené s poruchou zrážanlivosti krvi, kardiovaskulárne patológie, hypertenzia a tehotenstvo.

V každom prípade by o potrebe mezoterapie mal rozhodovať lekár.

Časté otázky

1. Aké lieky sa používajú pri mezoterapii?

Mezoterapeutické injekcie môžu mať rôzne zloženie v závislosti od problému, ktorý pacient riešil. Injekcie môžu obsahovať vazodilatátory, antibiotiká, hormóny, akými sú napríklad tyroxín a kalcitonín, enzýmy (kolagenáza a hyaluronidáza), rastlinné extrakty, vitamíny a minerály.

2. Aký je rozdiel medzi mezoterapiou a obrysovou plastickou chirurgiou?

Rozdiel medzi mezoterapiou a obrysovou plastickou chirurgiou spočíva v liečivách, ktoré sa používajú pri daných procedúrach. Pri obrysovej plastickej chirurgii sa zvyčajne používajú výplne s kyselinou hyalurónovou, zamerané na vyhladenie rýh a vrások, zvýšenie tonusu a pružnosti pokožky, zmenu tvaru, veľkosti a objemu pier.

3. Aký je rozdiel medzi biorevitalizáciou a mezoterapiou?

Pri biorevitalizácii sa používa injekčné vpravovanie kyseliny hyalurónovej zamerané na vyhladenie reliéfu pokožky a aktiváciu prirodzenej syntézy kyseliny telesných tkanív. Mezoterapia zahŕňa injekcie s vitamínmi, minerálmi, hormónmi a rastlinnými extraktmi na omladenie, rozjasnenie a napnutie pokožky, ako aj na odstránenie prebytočného tuku.

4. Čo je lepšie na tvár plazmolifting alebo mezoterapia?

Plazmolifting a mezoterapia sa používajú v rôznych prípadoch. Plazmolifting, t.j. zavedenie plazmy bohatej na krvné doštičky pod kožu sa používa na zvýšenie pevnosti a elasticity a taktiež na zvlhčenie a nasýtenie pokožky živinami. Mezoterapia sa vykonáva kvôli zlepšeniu stavu pokožky. Techniku liečby ​​vyberá dermatológ v závislosti od problému pacienta a od kontraindikácií.

5. Čo je frakčná mezoterapia?

Frakčná mezoterapia je procedúra, ktorá kombinuje regeneračný peeling a mezoterapiu. Pri frakčnej mezoterapii sa používa mikroihličkový prístroj, pomocou ktorého sa pod kožu vstrekujú biologicky aktívne látky na zlepšenie stavu pokožky a na urýchlenie rastu vlasov.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Mezoterapia - mýty a fakty
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Dáša pred mesiacom
Dobrý deň. Kamarátka mi poradila tvárovú mezoterapiu, pretože mám okolo očí drobné vrásky a chcela by som ich odstrániť. Ako dlho trvá účinok danej procedúry?
Odpovedať
Dobrý deň, efekt mezoterapie zvyčajne trvá jeden až jeden a pol roka, ale dĺžka trvania sa môže líšiť v závislosti od oblasti a počtu procedúr. Dermatológ vám môže odporučiť aj iný typ mezoterapie na predĺženie trvania účinku.
Sofia pred mesiacom
Dobrý deň, veľa som čítala o kozmetických injekciách, ktoré dokážu zbaviť pacienta od jemných vrások a osviežiť vzhľad tváre. Viete mi poradiť, aký je rozdiel medzi mezoterapiou a lipolýzou?
Odpovedať
Dobrý deň, počas mezoterapie vám lekár pod kožu (do hĺbky 6 mm) vstrekuje vitamíny a minerálne látky, ktoré bojujú proti suchej pokožke, pigmentácií, akné a mimickým vráskam. Pri lipolýze sa injekcie zavedú do hĺbky 1,2 cm a daná procedúra sa používa na odstránenie tukových usadenín v oblasti lícnych kostí, líc, na čele a na zlepšenie tónu pleti. Typ injekcií a trvanie procedúr určuje dermatológ.
Adriána pred 4 týždňami
Dobrý deň, asi pred tromi mesiacmi som podstúpila ošetrenie tváre mezoterapiu. Dosiahnutý efekt sa mi páči a chcela by v danej procedúre pokračovať. Ako často sa môže podstupovať frakčná mezoterapia?
Odpovedať
Dobrý deň, efekt frakčnej mezoterapie pretrváva počas roka, ale efekt sa môže líšiť od typu a stavu vašej pokožky. Po ukončení predchádzajúcej procedúry a podávania vitamínov a minerálnych látok môžete mezoterapiu zopakovať. Je dôležité sa pred druhým ošetrením poradiť s dermatológom.
Júlia pred 3 týždňami
Dobrý večer, za posledný mesiac som sa všimla, že sa mi lámu a vypadávajú vlasy. Trichológ tvrdí, že nie je problém na fyziologickej stránke. Pre rast vlasov je lepšia mezoterapia alebo plazmolifting? V akých prípadoch sa dané procedúry používajú?
Odpovedať
Dobrý deň, počas mezoterapie sa aplikujú injekcie vitamínov a minerálnych látok, ktoré zásobujú vlasové folikuly ďalšími živinami. Pri plazmoterapii sa pod kožu aplikujú injekcie, ktoré sú bohaté na plazmu a krvné doštičky a zvyčajne sa používa pri liečbe vypadávania vlasov (alopécia) a pri ochorení pokožky hlavy.
Anna pred 2 týždňami
Dobrý deň, chcela by som obnoviť tón pokožky tváre, nakoľko sa mi pleť v priebehu rokov výrazne zmenila. Som pracovne vyťažená a nemám veľa času na návštevu zdravotníckeho strediska. Ako dlho obyčajne trvá mezoterapia? Z koľkých sedení sa mezoterapia zvyčajne skladá?
Odpovedať
Dobrý deň, dĺžka mezoterapeutickej procedúry sa líši v závislosti od počtu postihnutých miest na podkožke, podávaných vitamínov a minerálnych látok (zvyčajne je to od 30 minút do hodiny). Počet potrebných procedúr zvyčajne určuje dermatológ po zistení anamnézy, vyšetrení pokožky tváre a po želaní pacienta.
Diana pred 2 dňami
Dobrý deň. Počula som veľa pozitívnych ohlasov na mezoterapeutické injekcie. Ako mezoterapia ovplyvňuje vlasy? Daná procedúra mi pomôže zbaviť sa od lámania vlasov a zvýšiť ich hustotu?
Odpovedať
Dobrý deň. Vitamíny a minerálne látky, ktoré sa dostávajú do organizmu v rámci mezoterapie, zlepšujú mikrocirkulácia krvi a aktivujú rast nových vlasov. Živiny prenikajú priamo do folikulov a nasýtia ich zvnútra, zvýšia hrúbku a hustotu vlasov, ako aj predlžujú fázu rastu vlasov. Na boj proti lámaniu vlasov je možné predpísať mezoterapiu.