Mýtus 1: Po mezoterapii zostávajú pigmentové škvrny
Ak sa po mezoterapii budete vystavovať slnečnému žiareniu, na ošetrených miestach sa môžu objaviť pigmentové škvrny. Ak budete postupovať podľa pokynov trichológa, budete používať opaľovací krém a vyhýbať sa náhlym zmenám teploty v saune či v kúpeľoch, komplikácie nevzniknú. Po procedúre sa odporúča vyhnúť užívaniu antibiotík a hormonálnej antikoncepcie. V každom prípade pred zákrokom oboznámte lekára s liekmi, ktoré užívate.
Mýtus 2: Mezoterapia je vhodná len pre ľudí v zrelom veku
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Nie je to pravda. Injekcie sa môžu podávať aj mladým ľuďom. Prvé známky starnutia sa navyše objavujú medzi 22. a 30. rokom života. Toto je optimálne obdobie na prvé procedúry.
Mýtus 3: Ak vám vypadávajú vlasy, musíte podstúpiť mezoterapiu
Vypadávanie vlasov je prejavom mnohých chorôb a patologických stavov. Vlasy môžu vypadávať pri oslabenej imunite, pri nedostatku železa v organizme, pri užívaní niektorých liekov, pri hormonálnej nerovnováhe a infekčných ochoreniach.
Najprv musíte vyliečiť primárne ochorenia, napr. zaradiť do stravy viac potravín so železom alebo normalizovať hormonálnu nerovnováhu. Mezoterapia nepomáha ani pri androgénnom vypadávaní vlasov – mužskej alopécii. Koreňom problému je nadbytok dihydrotestosterónu. Mezoterapia v tomto prípade nie je účinná, lebo neodstraňuje príčinu plešatosti. Až po odstránení hlavnej príčiny vypadávania vlasov sa môžu mezoterapeutické procedúry vykonávať ako doplňujúca terapia.
Mýtus 4: Mezoterapia zvyšuje hustotu vlasov
Počet vlasových folikulov, z ktorých vlasy vyrastajú, je u každého človeka obmedzený a je daný geneticky. To znamená, že človek sa rodí s určitým počtom folikulov. Mezoterapeutické procedúry nezvyšujú hustotu vlasov, ale dokážu ich vrátiť do predchádzajúceho stavu.
Mýtus 5: Revitalizačné „koktaily“, ktoré sa používajú v mezoterapii, sa okamžite dostávajú do tkanív pokožky a vlasov
Revitalizačná látka, ktorá vstupuje do tela cez ústa, pľúca, subkutánne alebo akýmkoľvek spôsobom, sa najskôr dostane do krvného obehu. S prietokom krvi sú všetky biologicky aktívne látky kokteilu (vitamíny, antioxidanty a minerály) filtrované cez pečeň, kde prechádzajú premenou na biochemickú formu, ktorú telo dokáže prijať. To znamená, že väčšina účinných látok prejde cez bariéru a až potom sa distribuuje do celého organizmu. V mieste vpichu zostáva len malá časť kokteilových látok.
Mýtus 6: Mezoterapia je na 100% bezpečná procedúra, ktorá nespôsobuje komplikácie
Tak ako pri každej injekčnej procedúre, aj pri mezoterapii nemožno vylúčiť možné komplikácie. Po mezoterapii môže pretrvávať v ošetrenej oblasti bolesť, vzniknúť drobné krvácanie a modriny, začervenanie kože i jej poškodenie. Nežiadúce vedľajšie účinky sa obyčajne nevyskytnú, ak zákrok vykonáva kvalifikovaný odborník, ktorý prísne dodržiava všetky kroky procedúry.
Existujú však vedľajšie účinky, ktoré nezávisia od odbornej znalosti lekára, ani od dodržiavania hygieny pri procedúre. Nepriaznivý stav, ktorý môže nastať po zákroku a počas neho, je okamžitý typ alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako anafylaktický šok, Quinckeho edém alebo status astmaticus (astmatický stav). Ak trpíte akoukoľvek alergiou, povedzte o tom svojmu lekárovi pred zákrokom, aby ste predišli komplikáciám.
Mýtus 7: Na zlepšenie stavu vlasov a pokožky hlavy stačí jedna procedúra mezoterapie
Väčšinu revitalizačných látok, ktoré sa zavádzajú počas mezoterapie, je potrebné užívať určitý čas – niekoľko týždňov či mesiacov. Vzniká otázka: ako často robiť vlasovú mezoterapiu – jedna injekcia vitamínu B neprináša terapeutický účinok. Niektorí lekári však podávajú kokteily s vitamínom B maximálne raz za mesiac. Jednorazové podanie má zmysel len vtedy, ak má látka preukázaný predĺžený alebo kumulatívny účinok.
Mýtus 8: Zákrok je nepríjemný a bolestivý
Väčšina ľudí spája mezoterapiu s klasickými injekčnými vpichmi. V skutočnosti počas mezoterapeutického ošetrenia lekári používajú malé tenké ihly a aplikujú anestetikum, aby pacient necítil bolesť.
Mýtus 9: Procedúru mezoterapie môže absolvovať každý a kedykoľvek
Vlasová mezoterapia má kontraindikácie, na ktoré by mal lekár upozorniť. Patria sem: individuálna intolerancia na určité komponenty revitalizačného koktailu, zápalové procesy na pokožke hlavy, choroby spojené s poruchou zrážanlivosti krvi, kardiovaskulárne choroby, hypertenzia a tehotenstvo.
V každom prípade by o vhodnosti procedúry mezoterapie mal rozhodovať lekár.