Mezoterapia - mýty a fakty

Mezoterapia - mýty a fakty
Čítať 5 minút | Zverejnené: 09 February 2022 | Перегляди 12172
Téma mezoterapie je opradená mnohými mýtmi a nepravdivými informáciami. Efektívna metóda alebo marketingový trik na prilákanie pacientov? Zozbierali sme deväť rozšírených mýtov o mezoterapii vlasov a pokožky hlavy, ktoré vyvrátime alebo poopravíme.

Mýtus 1: po procedúre mezoterapiou zostávajú pigmentové škvrny

Ak po injekciách zostanete dlho na slnku, môžu sa objaviť pigmentové škvrny. Ale ak budete postupovať podľa pokynov trichológa, budete používať opaľovací krém a vyhýbať sa náhlym zmenám teploty v saune či vo vani, komplikácie nevzniknú. Po procedúre sa tiež odporúča zdržať sa užívania antibiotík a hormonálnej antikoncepcie. V každom prípade pred zákrokom povedzte lekárovi, aké lieky užívate.

Mýtus 2: mezoterapia je vhodná len pre pokožku ľudí v zrelom veku

Nie je to pravda. Injekcie sa môžu podávať aj dospievajúcim. Prvé známky starnutia sa navyše objavujú medzi 22. a 30. rokom života. Preto je toto optimálne obdobie na prvé vyskúšanie metódy.

Mýtus 3: ak vlasy vypadávajú, musíte podstúpiť mezoterapiu

Vypadávanie vlasov je prejavom mnohých chorôb a patologických stavov. Vlasy môžu vypadávať pri slabej imunite, nedostatku železa v tele, užívaní niektorých liekov, hormonálnej nerovnováhe a infekčných ochoreniach. Preto nemusíte hneď bežať k lekárovi na mezoterapeutické sedenia.

Najprv musíte vyliečiť základné ochorenie, napríklad zaradiť do stravy viac potravín so železom alebo normalizovať hormonálnu rovnováhu. Mezoterapia tiež nepomáha pri androgénnom vypadávaní vlasov – mužskej alopécii. Koreňom problému je nadbytok dihydrotestosterónu. Mezoterapia v tomto prípade nie je prospešná: neodstraňuje príčinu plešatosti. Až po vyliečení hlavnej príčiny vypadávania vlasov sa môžu mezoterapeutické sedenia vykonávať ako doplňujúca terapia.

Mýtus 4: mezoterapia zvyšuje hustotu vlasov

Počet vlasových folikulov, z ktorých vlasy vyrastajú, je u každého človeka obmedzený a je daný geneticky. To znamená, že človek sa rodí s určitým počtom folikul. Mezoterapeutické sedenia nezvyšujú hustotu vlasov, ale dokážu ich vrátiť do predchádzajúceho stavu.

Mýtus 5: „koktaily“, ktoré sa používajú v mezoterapii, sa okamžite dostávajú do tkanív pokožky a vlasov

Látka, ktorá vstupuje do tela cez ústa, pľúca, subkutánne alebo akýmkoľvek spôsobom, najskôr vstupuje do celkového krvného obehu. S prietokom krvi sú všetky biologicky aktívne látky kokteilu (vitamíny, antioxidanty a minerály) filtrované cez pečeň. Tam prechádzajú premenou na biochemickú formu, ktorú telo dokáže absorbovať. To znamená, že väčšina účinných látok prejde cez bariéru a až potom sa distribuuje do celého tela. V mieste vpichu zostáva len malá časť kokteilových látok.

Mýtus 6: mezoterapia je 100% bezpečná metóda, ktorá nespôsobuje komplikácie

Ako každý injekčný lekársky postup, aj mezoterapia má riziko komplikácií. Po mezoterapii môže pretrvávať bolesť, vzniknúť drobné krvácanie a modriny, začervenanie kože i jej poškodenie. Nežiaduce účinky sa nevyskytnú, ak zákrok vykonal kvalifikovaný odborník, ihlu správne vložil pod kožu, správne ju vytiahol a pokožku vopred ošetril antiseptickými prostriedkami.

Existujú však vedľajšie účinky, ktoré nezávisia od kvalifikácie lekára a čistoty postupu. Samotný stav, ktorý môže nastať po zákroku a počas neho, je okamžitý typ alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje ako anafylaktický šok, Quinckeho edém alebo status astmaticus (astmatický stav). Ak máte alergiu, povedzte o tom svojmu lekárovi pred zákrokom, aby ste predišli komplikáciám.

Mýtus 7: na zlepšenie stavu vlasov a pokožky hlavy stačí jedno sedenie mezoterapie

Väčšinu látok, ktoré sa zavádzajú počas mezoterapie, je potrebné užívať určitý čas – niekoľko týždňov či mesiacov. Vzniká otázka: ako často robiť vlasovú mezoterapiu  – jedna injekcia vitamínu B neprináša terapeutický účinok. Niektorí lekári však podávajú kokteily s vitamínom B maximálne raz za mesiac. Jednorazové podanie má zmysel len vtedy, ak má látka preukázaný predĺžený alebo kumulatívny účinok.

Mýtus 8: zákrok je nepríjemný a bolestivý

Väčšina ľudí spája mezoterapiu s obyčajnými lekárskymi injekciami. V skutočnosti počas mezoterapeutického ošetrenia lekári používajú malé tenké ihly a môžu aplikovať anestetikum, aby pacient necítil bolesť.

Mýtus 9: sedenia mezoterapie môže absolvovať každý a kedykoľvek

Vlasová mezoterapia má kontraindikácie, na ktoré by mal lekár upozorniť. Patria sem: individuálna intolerancia určitých prvkov koktailu, zápalové procesy na pokožke hlavy, choroby spojené s poruchou zrážanlivosti krvi, kardiovaskulárne patológie, hypertenzia a tehotenstvo.

V každom prípade by o potrebe mezoterapie mal rozhodovať lekár.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie