Čo je to leptín?
Leptín je hormón, ktorý podporuje sýtosť, udržuje dlhodobú rovnováhu medzi príjmom potravy a spotrebou energie. Pomáha potláčať hlad a regulovať energetickú rovnováhu tak, aby telo nespúšťalo reakciu hladu, keď nie je núdza o energiu (kalórie).
Za čo je zodpovedný leptín?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hormón leptín je zodpovedný za reguláciu metabolických, neuroendokrinných a energetických procesov v tele. Leptín nie je len „hormón sýtosti“, ale slúži aj ako marker pre diagnostiku sekundárnej amenorey, obezity, koronárnej choroby srdca (angíny pectoris) a cukrovky (diabetes mellitus).
Keďže každý systém tela potrebuje energiu, ich fungovanie závisí od hladiny leptínu. Funkcie leptínu:
- regulácia chuti do jedla. Leptín signalizuje mozgu, aby nasýtil telo a znižuje chuť do jedla;
- kontrola metabolizmu. Hormón sa podieľa na regulácii energetickej rovnováhy a pomáha udržiavať optimálnu rýchlosť metabolizmu;
- regulácia zápalových procesov. Pôsobí na imunitný systém riadením imunitnej odpovede tela na zápal;
- zachovanie reprodukčnej funkcie. Leptín môže ovplyvňovať reguláciu menštruačného cyklu a hormonálnu rovnováhu u žien;
- regulácia kostného tkaniva. Hormón ovplyvňuje tvorbu kostného tkaniva a riadi metabolizmus kostí;
- produkciu hormónov štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus.
Leptín zvyšuje šance na počatie dieťaťa a tehotenstvo bez komplikácií, pretože normálne hladiny hormónu poskytujú dostatok energie a živín na podporu rastu dieťaťa. Hormón vyšle signál do mozgu, že ovulácia je normálny proces a maternica je pripravená na prichytenie oplodneného vajíčka.
Kde sa tvorí leptín?
Leptín sa tvorí v tukových bunkách (adipocytoch), ktoré sa nachádzajú pod kožou, okolo vnútorných orgánov, v strednej dutine kostí. Hladina hormónu hladu leptínu v krvi priamo závisí od množstva tukového tkaniva v tele – čím viac tukového tkaniva, tým vyššia hladina leptínu. Leptín môže produkovať aj placenta, pečeň, orgány gastrointestinálneho traktu, svaly a tkanivá podkožného tuku, pretože tukové bunky sa nachádzajú v rôznych orgánoch a systémoch.
Po uvoľnení je leptín transportovaný do mozgu, kde sa viaže na receptory v hypotalame. V dôsledku toho sa aktivujú neuróny, ktoré kontrolujú chuť do jedla a metabolizmus, čo umožňuje telu regulovať energetickú rovnováhu.
Hladiny leptínu u žien, mužov a detí
Hladiny leptínu sa líšia podľa pohlavia a veku. Hladiny leptínu u dospelých:
- norma leptínu u žien je od 3,7 do 11,1;
- norma leptínu u mužov je od 2,0 do 5,6.
U žien je miera leptínu vyššia ako u mužov, pretože telo produkuje viac tukového tkaniva v dôsledku rozdielov v hormonálnych hladinách a fyziologických vlastnostiach. Taktiež u žien sa hladiny leptínu môžu meniť v závislosti od fázy menštruačného cyklu a počas tehotenstva.
Vo všeobecnosti sú hladiny leptínu u detí vyššie ako u dospelých v dôsledku rýchleho rastu a vývoja tela.
Norma leptínu u detí podľa veku | |
Vek | Hladina leptínu v krvi |
novorodenci | 0,5-13,8 ng/ml |
deti mladšie ako jeden rok | 0,5-13,8 ng/ml |
deti od 1-3 rokov | 1,0-13,8 ng/ml |
deti 4-6 rokov | 1,0-10,1 ng/ml |
deti 7-9 rokov | 1,5-10,1 ng/ml |
deti 10-12 rokov | 1,5-10,1 ng/ml |
dorastenci 13-17 rokov | 1,5-10,1 ng/ml |
Kedy a ako sa otestovať na leptín?
Test na leptín sa vykonáva pri podozrení na obezitu, metabolický syndróm, inzulínovú rezistenciu a dysfunkciu štítnej žľazy. Indikácie na kontrolu hladiny leptínu:
- zvýšený hlad (každú jednu až dve hodiny);
- náhle skoky v hmotnosti (zníženie alebo zvýšenie);
- nadváha alebo obezita;
- zvýšená hladina glukózy v krvi (hyperglykémia);
- únava a slabosť;
- poruchy spánku (napr. nespavosť);
- vysoký cholesterol (hypercholesterolémia);
- menštruačné nezrovnalosti u žien;
- zvýšené hladiny triglyceridov v krvi (hypertriglyceridémia).
Na testovanie leptínu sa krv odoberá zo žily. Keďže užívanie glukokortikosteroidov a inzulínu môže ovplyvniť hladinu leptínu v krvi, je dôležité informovať lekára o liekoch, ktoré užívate (v prípade potreby lekár zastaví užívanie alebo zmení dávkovanie).
Pred vykonaním hemotestu na leptín sa musíte 8-12 hodín zdržať jedenia. Môžete piť nesýtenú vodu v obvyklom množstve. Ráno pred zákrokom musíte vylúčiť fyzickú aktivitu a stresové situácie, pretože môžu ovplyvniť hladinu leptínu v krvi. Po testovaní je potrebné poradiť sa s endokrinológom, ktorý dešifruje výsledky a poskytne odporúčania na normalizáciu leptínu, ak sa zistia abnormality.
Zvýšený leptín
Keďže množstvo hormónu je priamo úmerné množstvu tukového tkaniva, obezita vedie k vyšším hladinám leptínu (hyperleptinémia). Iné príčiny vysokého leptínu:
- genetická predispozícia;
- cukrovka;
- metabolický syndróm;
- syndróm polycystických vaječníkov;
- onkologické ochorenia (napríklad prostaty, prsníka, hrubého čreva);
- užívanie liekov (glukokortikosteroidy);
- ochorenia hypotalamu (karcinóm, cysta, hypotalamický syndróm).
K zvýšeniu leptínu môžu viesť aj neurodegeneratívne poruchy ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, ako aj Ramsayho Huntov a Huntingtonov syndróm. U žien stúpa hladina leptínu počas tehotenstva v dôsledku regulácie energetickej bilancie a udržiavania normálneho vývoja plodu.
Možné následky zvýšeného leptínu zahŕňajú nealkoholické stukovatenie pečene, Rabsov-Mendenhallov syndróm a depresiu. Môžu sa vyvinúť aj potravinové závislosti a poruchy príjmu potravy (napr. nutkavé prejedanie).
U žien môže vysoká hladina leptínu a obezita zvýšiť riziko rakoviny prsníka, pretože zápalové cytokíny spojené s hormónom vysielajú signály, ktoré podporujú rýchly rast rakovinových buniek. Taktiež ženy s nadváhou zvyčajne horšie reagujú na hormonálnu liečbu rakoviny prsníka, čo komplikuje priebeh terapie.
Leptín - ako ho znížiť?
Leptín môžete znížiť liekmi s použitím agonistov melanokortínových receptorov, inhibítorov spätného vychytávania serotonínu a tiazolidíndiónov. Ďalšie spôsoby zníženia leptínu v krvi:
- zníženie váhy. Keďže hladina leptínu je spojená s množstvom tukového tkaniva, zníženie telesnej hmotnosti povedie k jeho zníženiu;
- zvýšená fyzická aktivita;
- zníženie príjmu potravy;
- úplný spánok.
Leptín a inzulín sú hormóny, ktoré riadia metabolizmus, takže zníženie jedného hormónu vedie k zníženiu druhého. Hladinu inzulínu môžete znížiť dodržiavaním diéty s nízkym obsahom sacharidov.
Hormón leptín – ako sa zbaviť nadváhy?
Prebytočných kilogramov so zvýšeným leptínom sa môžete zbaviť pomocou diéty, dodržiavaním denného režimu, pravidelnej fyzickej aktivity, ale aj zdravého spánku (sedem až osem hodín). Základné pravidlá pre chudnutie s vysokým obsahom leptínu:
- udržiavať deficit kalórií (jedzte menej, ako vydávate);
- pomaly žuť jedlo pre rýchle nasýtenie;
- dodržiavať pitný režim (na jeden kg hmotnosti - 33-40 mm vody);
- nevynechávať jedlá (vrátane raňajok);
- plánovať stravu vopred, aby sa znížilo riziko porúch;
- viesť aktívny životný štýl (plávanie, bicyklovanie alebo beh tri až štyrikrát týždenne);
- vyhnúť sa stresovým situáciám (môže spôsobiť zvýšenú chuť do jedla).
Leptínový hormón - ako sa zbaviť nadváhy?
Diéta s vysokým obsahom leptínu by mala obsahovať nízkoglykemické potraviny, pretože ich konzumácia znižuje riziko nadváhy.
Povolené potraviny s vysokým obsahom leptínu | |
Skupina | Produkty |
Bielkovinové produkty | kuracie, morčacie a hovädzie mäso, ryby, vajcia |
Zelenina a bylinky | brokolica, karfiol, špenát, zelený hrášok, šalát, paradajky, uhorky |
Ovocie s nízkym obsahom cukru | jablká, hrušky, citrusové plody, bobuľové ovocie |
Orechy a semená | mandle, lieskovce, vlašské orechy, slnečnicové semienka, tekvicové semienka |
Zdravé tuky | avokádo, olivový olej, orechový olej, ľanový olej, rybí olej |
Nízkotučné mliečne výrobky | mlieko, jogurt, tvaroh, nízkotučné syry |
Strukoviny | šošovica, hrach, cícer, fazuľa |
Celozrnné výrobky | ovsené vločky, hnedá ryža, pohánka, celozrnný chlieb |
Proteínové potraviny sú bohaté na aminokyseliny, ktoré stimulujú pocit sýtosti. Zelenina a ovocie obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré zlepšujú metabolizmus a zabraňujú zvýšeniu hladín leptínu.
Hladina leptínu je nízka - čo robiť?
Hladiny leptínu pod normálnou hodnotou sú veľmi zriedkavé. Základný stav spojený s nízkymi hladinami leptínu sa nazýva vrodený nedostatok leptínu, pri ktorom hormón nie je produkovaný tukovým tkanivom. Iné príčiny nízkej hladiny leptínu:
- genetické faktory;
- prísne obmedzenie kalórií;
- nízka telesná hmotnosť;
- diéta s nízkym obsahom sacharidov.
Intenzívne cvičenia môžu viesť k nižším hladinám leptínu. Chronický psychický stres môže tiež ovplyvniť hladinu hormónu v krvi. Normálne sa leptín môže počas spánku znižovať.
Pri nedostatku leptínu sa do mozgu vysiela signál, ktorý poukazuje na intenzívny hlad, čo vedie k nekontrolovanému príjmu potravy, obezite tretieho stupňa a oneskorenej puberte u detí. Medzi ďalšie dôsledky nízkej hladiny leptínu patria časté bakteriálne infekcie, nadmerná produkcia inzulínu, nerovnováha lipidov a hypogonadotropný hypogonadizmus (nízke hladiny pohlavných hormónov).
Ako zvýšiť leptín v tele?
Hladinu leptínu nie je možné zvýšiť tabletkami, pretože nejde o vitamín ani minerál. Výživové doplnky ponúkané online alebo v lekárňach leptín neobsahujú. Môžu obsahovať kofeín, zmesi bylín a vitamínov, ktoré potláčajú chuť do jedla, ale ich účinnosť je nízka. Spôsoby, ako zvýšiť hladinu leptínu v tele:
- zvýšenie príjmu bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny môžu pomôcť zvýšiť hladinu leptínu, pretože hormón sa produkuje v tukovom tkanive a na jeho syntézu vyžaduje aminokyseliny;
- konzumácia zdravých tukov. Olivový olej, avokádo a orechy môžu pomôcť zvýšiť hladinu leptínu v tele;
- pravidelné jedlá. Periodický hlad môže telo vnímať ako nedostatok energie a viesť k poklesu hormónu.
Leptínové injekcie sa bežne používajú na liečbu zriedkavých genetických ochorení spojených s nedostatkom leptínu, ako je hypotalamický deficit rezistentný na leptín alebo porucha syntézy leptínu. Hormonálne injekcie môžu pacientom pomôcť dosiahnuť normálne hladiny leptínu a znížiť príjem potravy.
Aké potraviny obsahujú leptín?
Keďže leptín je hormón produkovaný telom a nie živina (napríklad vitamín C alebo bielkoviny), neobsahujú ho žiadne potraviny. V závislosti od potrieb osoby sa však vyberá individuálna strava.
Napríklad, ak je potrebné znížiť hladinu leptínu, odporúča sa vyhnúť sa mastným, vyprážaným a údeným jedlám a tiež jednoduchým sacharidom. Ak potrebujete zvýšiť leptín v strave, musíte do jedálneho lístka zaradiť bielkoviny.
Diéta na zníženie leptínu: jedálny lístok s receptami
Diéta na zníženie leptínu zahŕňa vyhýbania sa jednoduchým sacharidom (pečivo, sladkosti, pečivo), vysokotučným a vysokokalorickým jedlám (ako sú vyprážané jedlá) zo stravy. Dôležité je vzdať sa sladených sýtených nápojov, džúsov, alkoholu, ako aj iných nápojov s vysokým obsahom cukru (kompóty, ovocné nápoje).