Čítať 6 minút

Ako správne čistiť uši

Ako správne čistiť uši
Zverejnené: 01 August 2022 | Перегляди 25444
1

Na čo je ušný maz?

Hygiena uší je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života človeka. No nie každý vie, ako si správne uši čistiť. Podľa zaužívaného stereotypu sa čistenie uší vykonáva vatovými tampónmi, ktoré v skutočnosti nie sú pre zvukovod bezpečné, pretože ho môžu poraniť. Ako si správne čistiť uši bez tyčiniek, vysvetlime v tomto článku.

Ušný maz je mazací sekrét produkovaný potnými žľazami vonkajšieho zvukovodu. Ušný maz obsahuje enzýmy a mastné kyseliny, takže má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti.

Okrem toho ušný maz plní ďalšie funkcie:

 • zabraňuje vniknutiu prachu, cudzích častíc a vody do vonkajšieho zvukovodu;
 • zvlhčuje epidermis vonkajšieho zvukovodu;
 • podporuje fungovanie zvukovodného systému (zosilňuje zvukovú vlnu prechádzajúcu zvukovodom).

Za normálnych okolností má ušný maz viskóznu konzistenciu. Ak sa v ušiach objaví tekutý ušný maz, mali by ste sa obrátiť na otolaryngológa, pretože to môže naznačovať chronickú dermatitídu a vysokú hladinu cholesterolu v krvi.

Farba ušného mazu môže byť rozličná: od svetložltej po tmavohnedú. Výskyt čierneho ušného mazu v uchu môže naznačovať preniknutie prachu alebo nečistôt do uší a rozvoj plesňovej infekcie. Ušný maz so stopami krvi môže byť príznakom perforácie bubienka.

2

Je potrebné čistiť si uši?

Uši si musíte čistiť, pretože sa v nich môže nahromadiť prach, ktorý môže spôsobiť tvorbu mazových zátok a problémy so sluchom. Aby nedošlo k poraneniu zvukovodu a aby sa do neho nedostala infekcia, postup čistenia uší by sa mal vykonávať opatrne a správne.

3

Ako môžete vyčistiť uši od mazu?

Špeciálne nástroje na čistenie uší (čističe na uši, špachtle, tyčinky) môže používať iba otorinolaryngológ. Ak vás ucho neustále bolí, mali by ste sa objednať na konzultáciu s otorinolaryngológom, pretože dlhotrvajúca bolesť ucha môže naznačovať nadmerné nahromadenie sekrécie mazových žliaz. V prípade potreby vám lekár pomôže odstrániť mazovú zátku. Ak sa u vás objavia príznaky, ako je pretrvávajúce upchatie ucha a chrasty v ušiach, mali by ste sa tiež obrátiť na lekára.

Uši si môžete očistiť v domácom prostredí mydlom. Aby ste si vyčistli z uší maz, je potrebné dodržiavať tieto štyri jednoduché kroky.

4

Krok 1. Namydlite si ruky

 • z uší odstráňte šperky, ak nejaké máte;
 • dôkladne si umyte ruky mydlom;
 • namydlite si čisté ruky.

Namydlite si ruky

Namydlite si ruky

5

Krok 2. Vložte falangu malíčka do vonkajšieho zvukovodu

 • zasuňte malíček do vonkajšieho zvukovodu do hĺbky špičky malíčka;
 • malíček nevkladajte hlboko, pretože hrozí riziko poranenia zvukovodu.

Vložte falangu malíčka do vonkajšieho zvukovodu

Vložte falangu malíčka do vonkajšieho zvukovodu

6

Krok 3. Namydlite si ucho

 • aplikujte mydlo na ucho;
 • mydlo rovnomerne rozotrite po uchu;
 • urobte niekoľko rotačných pohybov prstom.

Namydlite si ucho

Namydlite si ucho

7

Krok 4. Vypláchnite ucho čistou vodou

 • pred opláchnutím ucha vyberte malíček z ucha;
 • dôkladne opláchnite ucho čistou vodou;
 • ak sa voda dostane hlboko do ucha, nakloňte hlavu nabok, aby mohla vytiecť;
 • utrite si ucho suchým uterákom alebo čistou vreckovkou.

Vypláchnite ucho čistou vodou

Vypláchnite ucho čistou vodou

8

Ako čistiť uši novorodenca?

Prvé čistenie uší novorodenca by a malo robiť tri týždne po jeho narodení. Vonkajší zvukovod u dojčiat je krátky a úzky. Preto sa neodporúča čistiť ucho dieťaťa zvnútra. Starostlivosť o uši u novorodencov zahŕňa dôkladné čistenie ušnice vatovým tampónom alebo gázovým tampónom navlhčeným vodou. 

9

Môžu sa uši čistiť chlórhexidínom?

Čistenie uší chlórhexidínom či peroxidom vodíka a použitie akéhokoľvek iného čistiaceho prostriedku do uší je možné len na odporúčanie lekára. Použitie chlórhexidínu je kontraindikované v prípade precitlivenosti na aktívnu zložku antiseptika, ako aj pri alergických prejavoch zápalového procesu ušnice.

10

Aké sú nebezpečenstvá čistenia uší vatovými tyčinkami?

Čistenie uší vatovou tyčinkou môže spôsobiť zahustenie ušného mazu, výsledkom čoho sú mazové zátky. Vatové tyčinky navyše môžu poraniť pokožku zvukovodu, čo môže viesť k rozvoju zápalu.

11

Ako často si môžete čistiť uši?

Čistenie uši dospelých, ako aj čistenie detských uší sa odporúča vykonávať raz za sedem až desať dní. Častejšie umývanie uší nemá zmysel, pretože uši sú schopné samočistenia od ušného mazu. Prirodzený proces odstraňovania mazu nahromadeného v uchu nastáva v dôsledku štruktúry temporomandibulárneho kĺbu pri akýchkoľvek pohyboch čeľuste (žuvanie jedla, rozprávanie, smiech, kašeľ).

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ako správne čistiť uši
Lekár oddelenia USG.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. S mazovými zátkami som sa stretla už niekoľkokrát. Myslela som si, že to súvisí so zlou hygienou, ale uši si čistím pravidelne. Chcela by som vedieť, prečo sa mi tvoria mazové zátky.
Odpovedať
Mazová zátka je zrazenina ušného mazu vo vonkajšom zvukovode. Mazové zátky sa tvoria v dôsledku individuálnych charakteristík tela, v dôsledku nesprávnej hygieny uší (používanie vatových tyčiniek a ostrých predmetov), ​​ako aj častého používania slúchadiel.
Frederika pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Uši si čistím spôsobom, ktorý oopisujete, niekoľkokrát do týždňa, inak dochádza k upchatiu. Obávam sa, že môže ísť o zátku. Povedzte mi, prosím, ako mám zistiť, že sa mi vytvorila mazová zátka?
Odpovedať
V počiatočnom štádiu akumulácie ušného mazu vo zvukovode sa spravidla nepozorujú žiadne príznaky. Príznaky ušnej zátky sa objavia, keď nahromadený maz stvrdne a zablokuje zvukovod. Medzi príznaky mazovej zátky patrí strata sluchu, zvonenie a hluk v ušiach, závraty a bolesti hlavy.
Mária  pred 3 mesiacmi
Už tretí deň mám zapchaté ucho. Najprv som si myslel, že je to kvôli veľkému množstvu mazu, ale mám podozrenie na zátku. Ako môžem odstrániť mazovú zátku v domácom prostredí?
Odpovedať
Je prísne zakázané odstraňovať mazové zátky v domácom prostredí. Vykonávanie procedúry môže viesť k rozvoju zápalu, poraneniu ušného bubienka a zvukovodu. Ak si všimnete príznaky ušnej zátky, je potrebné sa obrátiť na otorinolaryngológa.
Irena pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Čítala som tento článok, aby som zistila, či môžu byť mazové zátky spôsobené zlou hygienou uší. Myslím si, že som narazila presne na tento problém. Chcela by som vedieť, ako sa ošetruje mazová zátka?
Odpovedať
Liečba mazovej zátky zahŕňa jej odstránenie. Otorinolaryngológ odstráni zátku výplachom, metódami suchej aspirácie alebo inštrumentálne.
Nadežda pred 3 mesiacmi
Povedz mi, ako často je potrebné absolvovať preventívnu prehliadku na oddelení ORL? Ak neexistujú žiadne chronické ochorenia uší.
Odpovedať
Preventívna prehliadka na oddelení ORL sa odporúča raz ročne. Ale ak sa u vás objavia príznaky ochorenia uší, mali by ste sa okamžite obrátiť na lekára.