Ako si správne čistiť uši
Na čo je ušný maz?
Hygiena uší je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života človeka. No nie každý vie, ako si správne uši čistiť. Podľa zaužívaného stereotypu sa čistenie uší vykonáva vatovými tampónmi, ktoré v skutočnosti nie sú pre zvukovod bezpečné, pretože ho môžu poraniť. Ako si správne čistiť uši bez tyčiniek, vysvetlime v tomto článku.
Ušný maz je mazací sekrét produkovaný potnými žľazami vonkajšieho zvukovodu. Ušný maz obsahuje enzýmy a mastné kyseliny, takže má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti.
Okrem toho ušný maz plní ďalšie funkcie:
- zabraňuje vniknutiu prachu, cudzích častíc a vody do vonkajšieho zvukovodu;
- zvlhčuje epidermis vonkajšieho zvukovodu;
- podporuje fungovanie zvukovodného systému (zosilňuje zvukovú vlnu prechádzajúcu zvukovodom).
Za normálnych okolností má ušný maz viskóznu konzistenciu. Ak sa v ušiach objaví tekutý ušný maz, mali by ste sa obrátiť na otolaryngológa, pretože to môže naznačovať chronickú dermatitídu a vysokú hladinu cholesterolu v krvi.
Farba ušného mazu môže byť rozličná: od svetložltej po tmavohnedú. Výskyt čierneho ušného mazu v uchu môže naznačovať preniknutie prachu alebo nečistôt do uší a rozvoj plesňovej infekcie. Ušný maz so stopami krvi môže byť príznakom perforácie bubienka.
Je potrebné čistiť si uši?
Uši si musíte čistiť, pretože sa v nich môže nahromadiť prach, ktorý môže spôsobiť tvorbu mazových zátok a problémy so sluchom. Aby nedošlo k poraneniu zvukovodu a aby sa do neho nedostala infekcia, postup čistenia uší by sa mal vykonávať opatrne a správne.
Ako môžete vyčistiť uši od mazu?
Špeciálne nástroje na čistenie uší (čističe na uši, špachtle, tyčinky) môže používať iba otorinolaryngológ. Ak vás ucho neustále bolí, mali by ste sa objednať na konzultáciu s otorinolaryngológom, pretože dlhotrvajúca bolesť ucha môže naznačovať nadmerné nahromadenie sekrécie mazových žliaz. V prípade potreby vám lekár pomôže odstrániť mazovú zátku. Ak sa u vás objavia príznaky, ako je pretrvávajúce upchatie ucha a chrasty v ušiach, mali by ste sa tiež obrátiť na lekára.
Uši si môžete očistiť v domácom prostredí mydlom. Aby ste si vyčistli z uší maz, je potrebné dodržiavať tieto štyri jednoduché kroky.
Krok 1. Namydlite si ruky
- z uší odstráňte šperky, ak nejaké máte;
- dôkladne si umyte ruky mydlom;
- namydlite si čisté ruky.
Namydlite si ruky
Krok 2. Vložte falangu malíčka do vonkajšieho zvukovodu
- zasuňte malíček do vonkajšieho zvukovodu do hĺbky špičky malíčka;
- malíček nevkladajte hlboko, pretože hrozí riziko poranenia zvukovodu.
Vložte falangu malíčka do vonkajšieho zvukovodu
Krok 3. Namydlite si ucho
- aplikujte mydlo na ucho;
- mydlo rovnomerne rozotrite po uchu;
- urobte niekoľko rotačných pohybov prstom.
Namydlite si ucho
Krok 4. Vypláchnite ucho čistou vodou
- pred opláchnutím ucha vyberte malíček z ucha;
- dôkladne opláchnite ucho čistou vodou;
- ak sa voda dostane hlboko do ucha, nakloňte hlavu nabok, aby mohla vytiecť;
- utrite si ucho suchým uterákom alebo čistou vreckovkou.
Vypláchnite ucho čistou vodou
Ako čistiť uši novorodenca?
Prvé čistenie uší novorodenca by a malo robiť tri týždne po jeho narodení. Vonkajší zvukovod u dojčiat je krátky a úzky. Preto sa neodporúča čistiť ucho dieťaťa zvnútra. Starostlivosť o uši u novorodencov zahŕňa dôkladné čistenie ušnice vatovým tampónom alebo gázovým tampónom navlhčeným vodou.
Môžu sa uši čistiť chlórhexidínom?
Čistenie uší chlórhexidínom či peroxidom vodíka a použitie akéhokoľvek iného čistiaceho prostriedku do uší je možné len na odporúčanie lekára. Použitie chlórhexidínu je kontraindikované v prípade precitlivenosti na aktívnu zložku antiseptika, ako aj pri alergických prejavoch zápalového procesu ušnice.
Aké sú nebezpečenstvá čistenia uší vatovými tyčinkami?
Čistenie uší vatovou tyčinkou môže spôsobiť zahustenie ušného mazu, výsledkom čoho sú mazové zátky. Vatové tyčinky navyše môžu poraniť pokožku zvukovodu, čo môže viesť k rozvoju zápalu.
Ako často si môžete čistiť uši?
Čistenie uši dospelých, ako aj čistenie detských uší sa odporúča vykonávať raz za sedem až desať dní. Častejšie umývanie uší nemá zmysel, pretože uši sú schopné samočistenia od ušného mazu. Prirodzený proces odstraňovania mazu nahromadeného v uchu nastáva v dôsledku štruktúry temporomandibulárneho kĺbu pri akýchkoľvek pohyboch čeľuste (žuvanie jedla, rozprávanie, smiech, kašeľ).