Hormóny štítnej žľazy sa podieľajú na regulácii metabolizmu a funkcii vnútorných orgánov.
Aké hormóny produkuje štítna žľaza?
Štítna žľaza sa skladá z dvoch lalokov spojených mostíkom a hormóny produkuje vo folikuloch (vačkoch). Hormóny štítnej žľazy sú bielkoviny, ktoré fungujú ako regulátory metabolizmu v tele. Štítna žľaza produkuje tieto hormóny:
- trijódtyronín (T3);
- tyroxín (T4);
- kalcitonín.
Produkciu tyroxínu a trijódtyronínu reguluje hypofýza (mozgová žľaza), ktorá produkuje hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH). Hormóny štítnej žľazy obsahujú jód.
Funkcie hormónov štítnej žľazy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hormóny štítnej žľazy sú pre človeka potrebné od začiatku vývoja plodu. Tyroxín a trijódtyronín sú zodpovedné za rast plodu a vývoj nervového systému a po narodení aj za fyzický a intelektuálny vývoj dieťaťa počas prvých rokov života (nadobúdanie zručností, schopnosť hovoriť).
Funkcie hormónov štítnej žľazy
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú fungovanie každej bunky v tele. Hormóny štítnej žľazy majú tieto funkcie:
- regulujú metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov;
- udržiavajú hladinu vápnika v krvi;
- regulujú metabolizmus soli a vody;
- vplývajú na krvný tlak a srdcovú frekvenciu;
- stimulujú krvotvorbu.
Funkciou hormónov štítnej žľazy je aj udržiavanie emocionálnej rovnováhy. Problémy so štítnou žľazou môžu byť spôsobené nedostatkom jódu, benígnymi a malígnymi novotvarmi štítnej žľazy a tyreoiditídou (zápalom).
Tabuľka hodnôt hormónov štítnej žľazy
Krvné testy na hormóny štítnej žľazy je potrebné absolvovať pri opuchoch, únave alebo búšení srdca. Testy hormónov štítnej žľazy sa vykonávajú aj počas tehotenstva.
Normy hormónov štítnej žľazy | ||
Hormón | Obsah v krvi | |
Voľný | Celkový | |
Trijódtyronín | 0,4 ng/100 ml | 1,17-2,18 nmol/l |
Tyroxín | 1,5-2,9 µg/100 ml | 62-141 nmol/l |
Kalcitonín | 5,5-28 pmol/l |
Vyšetrenie štítnej žľazy by mali absolvovať aj ľudia s cukrovkou, obezitou, aterosklerózou a srdcovou arytmiou, pretože problémy so štítnou žľazou môžu byť príčinou týchto ochorení. Zdraví ľudia by si mali dať vyšetriť krv na TSH aspoň raz ročne v rámci preventívnej prehliadky.
Čo zobrazuje test na hormóny štítnej žľazy?
Medzi tri hlavné hormóny štítnej žľazy patrí T3, T4 a TTG (produkované hypofýzou). Test na hormóny štítnej žľazy zobrazuje množstvo týchto hormónov v krvi a umožňuje tiež určiť, čo je primárnou príčinou hormonálnych abnormalít (porucha hypofýzy alebo štítnej žľazy).
Podrobné vyšetrenie hormónov štítnej žľazy môže zahŕňať aj protilátky proti tyreoglobulínu a protilátky proti tyreoperoxidáze (ATPO). Protilátky proti tkanivu štítnej žľazy ukazujú na autoimunitnú tyreoiditídu (zápalové ochorenie štítnej žľazy vyvolané oslabeným imunitným systémom organizmu).
Ako vykonávať testy hormónov štítnej žľazy?
Testy na hormóny štítnej žľazy by sa mali robiť nalačno (bez jedla počas šiestich - ôsmich hodín a so 100 - 150 ml čistej vody). Na odber krvného testu na hormóny štítnej žľazy nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Ak v deň krvného testu užijete lieky, informujete o tom svojho lekára.
Výsledky laboratórneho vyšetrenia štítnej žľazy nie sú diagnózou, preto je potrebná konzultácia s endokrinológom za účelom interpretácie testu na hormóny štítnej žľazy a získania odporúčaní. Lekár vám môže predpísať aj ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy a biochemické vyšetrenie krvi na určenie príčiny vzniku hormonálnych abnormalít.
V ktorý deň menštruačného cyklu je vhodné podstúpiť test na hormóny štítnej žľazy?
Ženy môžu absolvovať test na hormóny štítnej žľazy v ktorýkoľvek deň svojho cyklu. Hladina hormónov štítnej žľazy zostáva počas rôznych fáz menštruačného cyklu konštantná.
Nedostatok hormónov štítnej žľazy
Nedostatok hormónov štítnej žľazy sa nazýva hypotyreóza. Hypotyreóza sa častejšie vyskytuje u žien a prejavuje sa nešpecifickými príznakmi, akými sú ospalosť a celková slabosť.
Nedostatok hormónov štítnej žľazy môže byť spôsobený autoimunitnou tyreoiditídou, pri ktorej imunitný systém potláča funkciu štítnej žľazy. Medzi príznaky nedostatku hormónov štítnej žľazy patria:
- opuchy po celom tele;
- slabý pulz;
- suchá a svrbivá pokožka;
- nízka telesná teplota;
- únava;
- zhoršená pamäť a koncentrácia;
- neplodnosť.
Nedostatok hormónov štítnej žľazy u detí vedie ku kretenizmu, ochoreniu, ktoré sa prejavuje mentálnou retardáciou. Hypotyreóza sa môže liečiť tabletkami hormónov štítnej žľazy.
Nadbytok hormónov štítnej žľazy
Nadbytok hormónov štítnej žľazy sa nazýva hypertyreóza. Hypertyreóza môže byť spôsobená nádormi štítnej žľazy produkujúcimi hormóny, nádormi hypofýzy a užívaním liekov (napr. antiarytmiká).
Hypertyreóza môže viesť k poruchám srdcového rytmu a k zlyhaniu srdca. Príznaky nadbytku hormónov štítnej žľazy sú:
- rýchly srdcový tep;
- vysoký krvný tlak;
- potenie;
- náhla strata hmotnosti;
- vypuklé očné buľvy;
- úzkosť, hyperexcitabilita, nespavosť.
Pri hypertyreóze môže lekár zistiť zväčšenú štítnu žľazu alebo uzliny v nej. Liečba hypertyreózy závisí od jej príčiny a zahŕňa lieky aj chirurgický zákrok (odstránenie časti alebo celej štítnej žľazy).