Čo je to sedací nerv?
Ischiatický nerv je veľký nervový kmeň, ktorý sa začína v bedrových a krížových koreňov miechy a vedie pozdĺž zadnej časti nohy k chodidlu. Sedací nerv vykonáva motorické (kontrakcia svalov nôh) a senzitívne (vnímanie tepla, dotyk, bolesť) funkcie.
Príčiny zápalu sedacieho nervu
Máte otázky ohľadom práce oddelenia diagnostiky v Doktorpro? Spýtajte sa!
Príčinou bolesti sedacieho nervu je spravidla jeho stlačenie (zovretie, kompresia). Zovretý ischiatický nerv sa môže vyskytnúť v miechovom kanáli, v oblasti stavcov, medzi svalmi na zadku alebo na nohe.
Príčiny zápalu sedacieho nervu
Sakrálny nerv môže byť stlačený nádorom, edémom, medzistavcovými platničkami, spazmodickými svalmi, abscesom (hnisaním). Medzi príčiny zovretia sedacieho nervu patria:
- spondylolistéza (posunutie platničiek chrbtice);
- intervertebrálna hernia;
- stenóza (zúženie) miechového kanála;
- artróza (spôsobuje zníženie pohyblivosti v chrbtici);
- nádory malej panvy a hnisanie v malej panve (stlačenie nervu po výstupe z miechového kanála);
- poranenia chrbtice a mäkkých tkanív dolnej časti chrbta.
Príčinou ochorení chrbtice môžu byť zmeny súvisiace s vekom, zápaly kĺbov, sedavý spôsob života a cukrovka. Ischias sa častejšie objavuje u ľudí s nadváhou, vysokým a dlhým sedením (napríklad u profesionálnych vodičov) v dôsledku nadmerného tlaku na nerv. Fajčenie tiež zvyšuje riziko ischias.
Príznaky zápalu sedacieho nervu (ischias)
Hlavným prejavom zápalu sedacieho nervu je bolesť (ischias), vznikajúca na sedacom svale a šíriaca sa do zadnej časti nohy. Ischialgická bolesť je pálivá, vystreľujúca а ostrá, môže sa zhoršiť chôdzou a statickým napätím (držanie nohy v záťaži).
Zovretie sedacieho nervu je vo väčšine prípadov jednostranné (na jednej strane), ale môže byť aj obojstranné (bolesť sa vyskytuje súčasne na ľavej aj na pravej strane). Medzi príznaky zápalu sedacieho nervu zaraďujeme:
- bolesť v zadku, smerujúca do nohy;
- krívanie;
- ťažkosti s pohybom nohy;
- slabosť v nohe.
Príznakom zovretého krížového nervu môže byť aj zníženie citlivosti kože v mieste, kde sa nachádzajú nervové zakončenia (na zadnej strane nohy). Keď sa objavia príznaky zápalu sedacieho nervu, je potrebné kontaktovať neurológa.
Ischias u tehotných žien
Sedací nerv u tehotných žien sa zapáli v dôsledku zväčšenia maternice a brucha, čo vedie k zvýšenému namáhaniu svalov dolnej časti chrbta. Napätie svalov dolnej časti chrbta vedie k stlačeniu nervových koreňov a rozvoju edému okolo nich. Pre správnu liečbu zápalu sedacieho nervu počas tehotenstva neurológ vyberie lieky, ktoré sú bezpečné pre vaše dieťa.
Zápal sedacieho nervu u detí
Ischias je u detí extrémne zriedkavý. Príčinou zápalu sedacieho nervu v detstve môžu byť poranenia bedrovej oblasti: posuny a zlomeniny stavcov, ktoré vznikli v dôsledku pádov na chrbát a prudkých skokov na nohy z výšky. Nádory chrbtice môžu tiež viesť k rozvoju ischias.
Diagnóza zápalu sedacieho nervu
Neuralgiu (ischias) môže neuropatológ diagnostikovať priamo pri prijatí na základe všeobecného vyšetrenia a to konkrétne na citlivosť a pohyblivosť v končatinách. Pri zápale sedacieho nervu neurológ vykoná test na reflexy a elektromyografiu (štúdium elektrických impulzov zo svalovej kontrakcie). Diagnostika zápalu sedacieho nervu zahŕňa počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu chrbtice.
Pri bolestiach a obmedzeniach v dolnej časti chrbta je môže si zápal sedacieho nervu zmýliť s bolesťou v obličkách (s pyelonefritídou, renálnou kolikou), takže neurológ môže dodatočne predpísať analýzu moču. Bolesť v nohe pri zovretom sedacom nerve sa môže zamieňať aj s upchatím (trombózou) veľkých tepien, pri ktorej je potrebné poradiť sa aj s chirurgom.
Ako sa dá ischias liečiť?
Liečba zápalu bedrového nervu je zložitý proces a zahŕňa lieky a cvičebnú terapiu. Zápal sedacieho nervu môže tiež vyžadovať chirurgickú liečbu. Medzi lieky, ktoré sa používajú pri ischias patria protizápalové lieky a lieky proti bolesti. V závažnejších prípadoch môže neurológ predpísať protizápalové hormóny.
Cvičenia pri zápale sedacieho nervu sú zamerané na uvoľnenie svalov dolnej časti chrbta a môžu zahŕňať ohýbanie a otáčanie trupu. Liečebná masáž, predpísaná lekárom, pomôže zmierniť bolesť počas zápalu ischiasu. So zápalom ischiatického nervu nemôžete robiť náhle pohyby, zahrievať a trieť boľavé miesto a samozrejme dvíhať ťažké predmety.
V akých prípadoch je indikovaná operácia na ischias?
Dôvod na operáciu ischiasu je pretrvávanie príznakov počas dvoch až troch mesiacov, časté recidívy ochorenia (zintenzívnenie príznakov po úľave) a nedostatočná účinnosť medikamentóznej liečby. Chirurgická liečba je nevyhnutná pri vyskočených platničkách a posunoch medzistavcových platničiek.
Prevencia proti zápalu sedacieho nervu
Na prevenciu ischias je potrebná pravidelná fyzická aktivita: rozcvička počas pracovného dňa každú jednu až dve hodiny, ranné cvičenia, chôdza. Plávanie a cvičenia na posilnenie chrbtových svalov pomôžu predchádzať zápalu sedacieho nervu. Ak máte bolesti chrbta, mali by ste sa poradiť s neurológom, aby ste zabránili rozvoju ochorenia chrbtice.
Čo sa stane, ak sa zápal sedacieho nervu nelieči?
Dlhodobý zápal sedacieho nervu bez správnej liečby môže viesť k rozvoju chronickej (trvalej) bolesti. Pri chronickom ischiase sa citlivosť kože neustále znižuje, chôdza je narušená a odolnosť tela klesá.