Príčiny svrbenia v análnom otvore

Obrátilo sa na nás
127275
ľudí

Ak sa u človeka objavilo svrbenie v oblasti análneho otvoru, jeho život sa postupne stane utrpením. Svrbenie a pálenie v okolí anusu sa dá pretrpieť. Mnohí zastávajú názor, že to nie je život ohrozujúci stav, ale je veľmi ťažké nevnímať túto dotieravú nepríjemnosť, ktorá obťažuje človeka vo dne aj v noci. Svrbenie v oblasti análneho otvoru nedá človeku spať, odoberá chuť do jedla, vyvoláva podráždenosť, agresiu, depresiu. Treba poznamenať, že análne svrbenie sa objavuje tak u mladých ako aj u starších pacientov. A výnimkou nie sú ani deti.

Čo sa deje, keď sa objaví pálenie v okolí análneho otvoru?

Pokožka okolo análneho otvoru je podráždená, začervenaná, začína mokvať. Niekedy sú na nej viditeľné stopy po škrabancoch. Čo vyvoláva svrbenie v oblasti análneho otvoru? O čom svedčí svrbenie v oblasti análneho otvoru? Príčiny môžu byť rôzne a vôbec ho nemusia spôsobovať parazity, ako sa zvykne hovoriť. Existuje prvotné aj druhotné svrbenie.

  • Prvotné - je následok pôsobenia výlučkov obsahu črevného traktu pri nedostatočnosti sfinktera (zvierača).
  • Druhotné - spôsobuje nejaká choroba.

Aké choroby vyvolávajú svrbenie v oblasti análneho otvoru? Svrbenie v oblasti análneho otvoru môže naznačovať, že ide napríklad o disbakteriózu, hemoroidy, análne trhliny, kondylóm, papilóm, polypy. V niektorých prípadoch svrbenie vzniká kvôli zápche - tvrdá stolica dráždi sliznicu konečníka. Pálenie a svrbenie sa môže objaviť aj pri hnačkách.

Niekedy sa svrbenie okolo análneho otvoru prejavuje u pacientov s alergickou dermatitídou. K podráždeniu dochádza kvôli precitlivenosti na liečebné prostriedky (mastičky a čapíky), na pracie prostriedky, ktoré sa používajú pri praní spodnej bielizne. Dermatitída sa môže objaviť aj pri nedostatočnej hygiene v oblasti análneho otvoru.

Svrbenie v oblasti análneho otvoru môže u žien vyvolávať kvasinková infekcia kandidóza. Preto by ženy s týmto problémom mali čo najskôr vyhľadať gynekológa a potom navštíviť proktológa.

Príčiny svrbenie anusu a kožných ochorení:

  • ekzém;
  • psoriáza;
  • žihľavka;
  • lichen ruber planus.

Ak sa svrbenie v okolí análneho otvoru opakuje pravidelne, je nevyhnutné navštíviť lekára, aby odhalil príčiny pálenia a svrbenia. Verte, že čím skôr zistíte, o aké ochorenie ide, tým rýchlejšie sa zbavíte nielen neznesiteľného svrbenia, ale zároveň sa vyhnete možným komplikáciám, ktoré by organizmus zbytočne zaťažovali.

Majte na pamäti! Pri análnom svrbení nepoužívajte toaletný papier (po každej stolici je nevyhnutná hygiena vlažnou vodou), noste výlučne bavlnenú bielizeň, zo svojho jedálnička odstráňte korenené a slané jedlá, ako aj alkohol.

Chráňte si svoje zdravie!

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Urobte si stretnutie hneď teraz!
Služba kontroly kvality