Príčiny vzniku hemoroidov

Obrátilo sa na nás
127275
ľudí

Aby sme pochopili, prečo sa hemoroidy nedajú vyliečiť pomocou receptov ľudového liečiteľstva, je potrebné vysvetliť, ako a prečo vzniká toto nepríjemné ochorenie.

Čo sú to vlastne hemoroidy? Je to zápal hemoroidálnych uzlov, ktoré má od narodenia každý človek. Existujú však faktory, ktoré vyvolávajú hromadenie žilovej krvi v týchto uzloch a tie sa postupne zväčšujú. Pričom neraz sa zväčšujú do takej miery, že začínajú vychádzať von z análneho otvoru (akútne hemoroidy). Žiadny liek, žiadny prostriedok ľudového liečiteľstva nedokáže presvedčiť hemoroidálny uzol, aby sa zmenšil na pôvodnú veľkosť.

Existuje iba jediné východisko - uzol odstrániť. Len v prvom štádiu ochorenia si môže človek ako-tak pomôcť sám obmývaním vlažnou vodou, sedacími bylinkovými kúpeľmi a čapíkmi z lekárne. Avšak aj pri takej liečbe je potrebné absolvovať vyšetrenie hemoroidov u proktológa, aby sa mohla stanoviť presná diagnóza.

Najčastejšou príčinou vzniku hemoroidov je sedavý spôsob života. Z toho vyplýva, že 99% nášho obyvateľstva patrí do tejto rizikovej skupiny. Človek sedí a v žilách črevného traktu sa hromadí krv. A to je prvý krok k vzniku hemoroidov. Väčšina z nás trávi veľa času pri počítači. Široké používanie tejto „hračky“ spôsobilo výrazný nárast výskytu hemoroidov u mládeže. Dnes vôbec nie je zriedkavosťou, ak na hemoroidy trpia už 18-roční mladí ľudia. A nielen to, s týmto proktologickým ochorením sa dokonca stretávame už aj u detí.

Spomeňme ďalší faktor, ktorý spôsobuje vznik hemoroidov - nesprávne stravovacie návyky. Nadmerná konzumácia kávy, alkoholu, štipľavých, korenených, vyprážaných jedál, rýchle občerstvenie v obľúbených „fast foodoch“ - to všetko prispieva k zápche a zápcha vyvoláva zápal hemoroidov.

S pribúdajúcim vekom sa oslabuje spojivové tkanivo v panvovej oblasti, čo tiež vyvoláva vznik hemoroidov. K rizikovej skupine patria tehotné ženy a ženy po pôrode. A možno sem zahrnúť aj aktívne športujúcich ľudí, pretože práve u nich je spojivové tkanivo preťažené, svaly (vrátane svalov konečníka) sa opotrebúvajú.

Hemoroidy u žien a dievčat

V štatistike sa uvádza, že ženy trpia na hemoroidy častejšie ako muži. Súvisí to nielen s nesprávnou životosprávou ale aj s ich vyššou emotívnosťou: ako je známe aj stres a depresia patria k faktorom, ktoré prispievajú k vzniku problémov s hemoroidálnymi uzlami (príčiny hemoroidov). Okrem toho počas kritických dní sú orgány malej panvy veľmi prekrvené a stačí chvíľa zvýšenej fyzickej námahy alebo dlhšie sedenie za volantom a príznaky hemoroidov sa môžu ohlásiť už po niekoľkých dňoch. Tehotenstvo a pôrod - patria, žiaľ, tiež k príčinám vzniku hemoroidov.

Hemoroidy u žien a dievčat, ktoré dodržiavajú správnu životosprávu a nevenujú sa ťažkej atletike, môžu vzniknúť vďaka genetickej predispozícii k tomuto ochoreniu. Dedičná môže byť aj svalová a žilová nedostatočnosť. To však neznamená, že ochorenie môžete ignorovať. Čím skôr navštívite lekára a začnete spoločne problém riešiť, tým rýchlejšia a jednoduchšia bude liečba. Uvedomte si, že hemoroidy samé od seba len tak nezmiznú.

V počiatočnom štádiu sú hemoroidy poddajné k liečbe. Ak včas vyhľadáte lekára, možno postačia čapíky a sedavé kúpele. Práve preto netreba odkladať návštevu proktológa, ktorý Vás vyšetrí, stanoví presnú diagnózu, navrhne liečbu a odporučí vhodnú stravu. Lekár Vám vysvetlí, prečo hemoroidy spôsobujú svrbenie, poradí, ako nepríjemné pocity zmierniť, čo robiť, aby nenastala recidíva (prevencia a liečba hemoroidov).

Mimochodom, svrbenie je veľmi časté a patrí k najnepríjemnejším prejavom ochorenia. Ide o to, že zapálené hemoroidálne uzly sú vystavené sústavnému dráždeniu zvyškami stolice, vytvárajú sa na nich drobné ranky a vzniká svrbenie. Ak sa nedodržiava dôkladná hygiena a po každom vyprázdnení sa oblasť konečníka neumyje vodou a mydlom, svrbenie sa stupňuje, pretože zvyšky stolice spôsobujú dráždenie análneho otvoru.

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Urobte si stretnutie hneď teraz!
Služba kontroly kvality