Hеmoroidy a análna trhlina - častí spojenci pri proktologických problémoch

Obrátilo sa na nás
127275
ľudí

Análna trhlina (v proktológii - análna fisúra) je porušenie celistvosti sliznice konečníka v jeho najspodnejšej časti - zvierači anusu. Poškodenie má vzhľad pozdĺžnej trhliny, ranky alebo jazvy.

Trhlina sliznice análneho otvoru môže vzniknúť náhle a zahojiť sa v priebehu 1-4 týždňov (akútna análna trhlina) alebo hojenie trvá podstatne dlhšie obdobie (vyše troch mesiacov), počas ktorého sa akútny stav strieda so zmiernením príznakov (chronická análna trhlina).

Rozmer tohto intímneho poškodenia je relatívne malý - iba 1 až 2 cm - ale spôsobuje veľké nepríjemnosti. Trpia ním ľudia rôznych vekových kategórií, no najviac postihuje mladých ľudí (do veku 33 rokov). Ide najmä o predstaviteľky nežného pohlavia (vyše 60% všetkých v praxi podchytených prípadov). Análna fisúra sa pomerne často vyskytuje aj u mužov vo veku 35-55 rokov.

Exituje veľa prípadov, keď análna fisúra vznikne ako samostatná choroba v dôsledku mnohých nepriaznivých faktorov, ako sú:

 • zápcha;
 • hnačka;
 • preťaženie análneho zvierača.

Prejavuje sa však aj tendencia kombinovaného priebehu, keď sa hemoroidy a análna trhlina objavujú súčasne.

Pomerne často sa chorobné rozšírenie žíl konečníka (hemoroidy) vyskytuje u mladých žien dlho pred pôrodom. Ochorenie máva celkom ľahký priebeh a nevyvoláva výrazný pocit nepohody. Až po pôrode sa hemoroidy zhoršujú, nadobúdajú klinické príznaky a ich stav komplikuje análna trhlina.

Hemoroidy a análne trhliny majú veľa spoločných príznakov:

 • bolesti počas vyprázdňovania a po ňom;
 • krvácanie počas vyprázdňovania;
 • trhliny a hemoroidy môžu veľmi svrbieť a vyvolávať pocit pálenia.

Trhliny a hemoroidy sa od seba odlišujú krvavými výlučkami počas vyprázdňovania (defekácie):

 1. Pre fisúry (trhliny) sú charakteristické nepatrné svetločervené krvavé stopy na toaletnom papieri alebo drobné kvapôčky na stolici.
 2. Krvácanie pri hemoroidoch býva často značného rozsahu (kvôli prolapsu-vyklenutiu hemoroidálnych uzlov a kvôli prasknutiu varikóznych žíl v konečníku v dôsledku fyzickej námahy).

Prehliadka u proktológa pri hemoroidoch a análnych trhlinách zahrnuje tak manuálnu (ručnú), ako aj prístrojovú diagnostiku.

Patria sem:

 • rektálna palpácia (vyšetrenie pohmatom oblasti konečníka zavedením prstov do análneho otvoru);
 • anoskopia;
 • rektoromanoskopia.

Sú to metódy vizuálneho vyšetrenia konečníka pomocou endoskopu, ktoré sa robia pri lokálnej anestéze. Umožňujú adekvátne posúdiť stav sliznice a zároveň odhaliť prípadný novotvar v konečníku.

Proktológovia medicínskeho centra DoktorPRO pomôžu kvalitne diagnostikovať ochorenie, aby zistili, čo konkrétne pacienta trápi: hemoroidy alebo análna trhlina, či dokonca celý komplex proktologických problémov. Ak je operačná liečba nevyhnutná (v prípade chronického procesu), navrhnú šetrné miniinvazívne metódy, ktoré umožňujú  bez bolestí sa zbaviť ochorenia a po terapii sa rýchlo zotaviť.

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Urobte si stretnutie hneď teraz!
Služba kontroly kvality